Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

παιδιά,να συνοψίσουμε λίγο. θεωρώ δεδομένο ότι πρέπει να κάνουμε ηλεκτρονική υποβολή.

όποιος είναι γνώστης και το έχει κάνει ήδη ας κάνει τον κόπο να μας αναφέρει όλα τα βήματα αναλυτικά,και τι γίνεται με τις αμοιβές για να είμαστε σίγουροι σας παρακαλώ.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναφέρει κάπου τι γίνεται με τις βεβαιώσεις που έχουν εκδοθεί χειρόγραφα; Υπάρχει υποχρέωση να περαστούν και στο συστημα του ΤΕΕ;

Δες εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/24695-aa-%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%bf%cf%85-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b2%ce%b5%ce%b2%ce%b1%ce%b9%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%bd%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%bc%ce%bf%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b1%cf%82/page__view__findpost__p__360836

 

Έχει ανακοίνωση του ΤΕΕ Κεντρ. & Δυτ. Θεσσαλίας όπου αναφέρει ότι πλέον όλες πρέπει να βγαίνουν ηλεκτρονικά και ότι όσες έχουν εκδοθεί ήδη πρέπει επίσης να δηλωθούν στο σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να δηλωθεί, κατόπιν εορτής, μία δήλωση η οποία έχει γίνει ήδη δεκτή από συμβολαιογράφο?

 

Επίσης, το ΤΕΕ δεν είναι ΕΝΑ????!!!! Δλδ θα ακολουθάμε τα τοπικά ΤΕΕ ή το κεντρικό? Άλλα θα λέει το ένα, άλλα το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οσο δεν εχουμε ΕΠΙΣΗΜΕΣ οδηγιες απο τον φορεα μας, κανει ο καθενας του κεφαλιου του...

 

Οι ανακοινωσεις αυτες των τοπικων ΤΕΕ, μονο γελιο μου προκαλουνε...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά είναι ξεκάθαρο ότι η βεβαίωση του μηχανικού για μεταβίβαση πρέπει να δηλώνεται ηλεκτρονικά.

Το θέμα είναι η ορθή σύνταξή της.

 

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν μετά θα πρέπει να υποβάλλουμε και ηλεκτρονικά τα σχέδια με βάση τα οποία θα κάνουμε αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και τα κραταμε!

 

Εγω δεν καταλαβαινω απο που γινεται ξεκαθαρο οτι πρεπει να τις υποβαλουμε ηλεκτρονικως

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο. Και οι υποθηκοφύλακες είναι σε αναμονή από όσο έμαθα για να ξεκαθαρίσει το ζήτημα. Τα σχέδια κι εγώ αποφάσισα να τα σκανάρω (αλίμονο αν τα κρατάω σε χαρτί!) αλλά να πω την αλήθεια δεν έχω και πολύ σοβαρό λόγο για αυτό που κάνω, από τη στιγμή που ανά πάσα στιγμή χρειαστούν (αν χρειαστούν ποτέ), μπορώ να τα αναζητήσω εκ νέου από την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κραταω φακελο ξεχωριστα για την καθε υποθεση, ειτε ειναι ΠΕΑ ειτε βεβαιωση....

Βεβαια εχω γεμισει με φακελους δεξια κι αριστερα αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα... :mrgreen:

 

Τα σχεδια μπορεις να τα αναζητησεις απο την πολεοδομια αλλα σε περιπτωση παλιων φακελων που χαθουν αυτοι κατοπιν εορτης πως θα αποδειξεις πως εκανες καλα τη δουλεια σου?

 

Οπως και να χει, καλα κανεις που τα κρατας εστω και σε pdf, αν και προτιμω εγω να κραταω επικυρωμενο αντιγραφο της πολεοδομιας....

Μιας και δηλωνω στη βεβιαωση μου οτι μου παρεδοθησαν κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.