Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρειται Δημοσια Αρχη η συμβολαιογραφος?

 

Ετσι κι αλλιως, δεν το κατεβασα απο το μυαλο μου, συμβολαιογραφος μου ειπε να το κανω...

Γιατι στη βεβιαωση μου αναφερω οτι μου δοθηκε ΥΔ του ιδιοκτητη....

Τι ΥΔ μου δοθηκε αν απευθυνεται προς αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Για τη βεβαιωση νομιμοτητας για μεταβιβαση μιλαμε...

Οχι για να σου αναθεσει να του ρυθμισεις τις αυθαιρεσιες...

Link to comment
Share on other sites

Εκεινη η ΥΔ αναφερεται σε μας αλλα απευθυνεται προφανως στο ΥΠΕΚΑ

Εκτος κι αν εχω εγω καταλαβει λαθος...

Δε νοειται να κανει ΥΔ-εξουσιοδοτηση προς εμας, οτι εξουσιοδοτει εμας να κανουμε αυτη τη δουλεια...

Οξυμορο....

Ενω το να μας δηλωνει υπευθυνα οτι το σπιτι δεν εχει αυθαιρεσιες, σε μας που εχει αναθεσει την εκδοση της βεβαιωσης, ως μελετητες μηχανικους, δεν το βλεπω παραλογο...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως γιατί ωραία το πρότεινε ο συμβολαιογράφος όμως την υπογραφή στη βεβαίωση δεν θα τη βάλει αυτός!

 

Τυχούσες αυθαιρεσίες του ακινήτου ελέγχουμε. Δεν κάνουμε νομικό έλεγχο. Αυτή είναι δουλειά δικηγόρου και εκτός αυτού δεν έχει και νόημα να γίνει γιατί πολεοδομικό είναι το αντικείμενο. Άρα δεν είναι θέμα "ευθύνης" αλλά ορθότητας της διαδικασίας απλά. Κακώς κατά τη γνώμη μου επιμένει το ΤΕΕ στο σύστημα των βεβαιώσεων να ζητάει ποσοστά τόσο αναλυτικά. Τέλος πάντων το αντιμετώπισε συνάδελφος πριν μερικές μέρες ακριβώς αυτό το θέμα (κληρονομιά) και ζήτησε να του δώσουν πίνακα συνιδιοκτητών από το υποθηκοφυλακείο! Καλά ο συγκεκριμένος βέβαια γενικά είναι τυπολάτρης και του αρέσει να τρέχει τους πάντες.

 

Θεωρειται Δημοσια Αρχη η συμβολαιογραφος?

 

Θεωρείται νομίζω δημόσιος λειτουργός. Απόλυτα ή περίπου.

 

 

Ενω το να μας δηλωνει υπευθυνα οτι το σπιτι δεν εχει αυθαιρεσιες, σε μας που εχει αναθεσει την εκδοση της βεβαιωσης, ως μελετητες μηχανικους, δεν το βλεπω παραλογο...

 

 

Βρε συ Inzaghi το έχουμε ξαναθίξει αυτό το θέμα νομίζω και κάπου με μπερδέψατε με τα άρθρα και βαρέθηκα να δώσω συνέχεια. Δε βλέπεις παράλογο το να σου κάνει υπεύθυνη δήλωση ο πελάτης ότι το σπίτι του δεν έχει αυθαιρεσίες; Μα εσύ δεν είσαι αρμόδιος και σου αναθέτει μάλιστα να το εξακριβώσεις; Πως είναι δυνατό να έχει γνώμη (στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον) ο ιδιοκτήτης για το αν υπάρχουν αυθαιρεσίες; Εγώ σου μιλάω πολύ σοβαρά, τέτοια υπ. δήλωση ως πωλητής (ιδιώτης) δεν πρόκειται να υπογράψω! Το πολύ πολύ να έκανα δήλωση ότι δεν έχω επέμβει εγώ ο ίδιος στο ακίνητο από τότε που το αγόρασα.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.