Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Δες εδώ:

http://www.michaniko...post__p__360836

 

Έχει ανακοίνωση του ΤΕΕ Κεντρ. & Δυτ. Θεσσαλίας όπου αναφέρει ότι πλέον όλες πρέπει να βγαίνουν ηλεκτρονικά και ότι όσες έχουν εκδοθεί ήδη πρέπει επίσης να δηλωθούν στο σύστημα!

 

Το τι λέει το ΤΕΕ ΘΕσσαλίας δεν μου λέει κάτι. Κάτι επίσημο υπάρχει; πχ απο το ΤΕΕ κεντρικά; Εγώ δεν έχω βρει κάτι. Δηλαδή αυριο αν βγει το ΤΕΕ Δυτικης Μακεδονίας και πει δεν χρειαζεται τι πρεπει να κάνω;

Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια. Ας βγει μια απόφαση να ξέρουμε τι θα κανουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σχεδια μπορεις να τα αναζητησεις απο την πολεοδομια αλλα σε περιπτωση παλιων φακελων που χαθουν αυτοι κατοπιν εορτης πως θα αποδειξεις πως εκανες καλα τη δουλεια σου?

 

Ένα παράδειγμα έχεις να μου δώσεις; Τι θα μου προσφέρει το να έχω κρατήσει τα σχέδια αν ας πούμε ο αγοραστής ενός διαμερίσματος πάει και κλείσει εκ των υστέρων τον εξώστη του; Εγώ έχω τραβήξει και τις φωτογραφίες που τον δείχνουν ανοιχτό (αν και μάλλον και αυτό υπερβολή είναι). Αν είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα εξάλλου, δεν υπάρχει καμία ανάγκη να δίνουμε βεβαίωση σε κάθε δικαιοπραξία από εδώ και πέρα. Μια θα βγει για κάθε ακίνητο και αυτή θα ισχύει για πάντα όσες φορές και αν αυτό στο μέλλον μεταβιβαστεί!

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, σχετικά με τον γεωγραφικό προσδιορισμό ,σε τι βοηθά σε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε ένα διαμέρισμα ενός ορόφου?

και αν η υπόλοιπη πολυκατοικία έχει αυθαιρεσίες?

θα είμαι καλυμμένος με την τεχνική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπόγειο το οποίο έχει τακτοποιηθεί με τον 3843 (αλλαγή απο αποθήκη σε κατοικία) σε ποιά κατηγορία ανήκει για τήν εκδοση βεβαίωσης; Την 1 ή την 2;

 

Μπορεί καποιος να βοηθήσει;; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράδειγμα έχεις να μου δώσεις; Τι θα μου προσφέρει το να έχω κρατήσει τα σχέδια αν ας πούμε ο αγοραστής ενός διαμερίσματος πάει και κλείσει εκ των υστέρων τον εξώστη του; Εγώ έχω τραβήξει και τις φωτογραφίες που τον δείχνουν ανοιχτό (αν και μάλλον και αυτό υπερβολή είναι). Αν είναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα εξάλλου, δεν υπάρχει καμία ανάγκη να δίνουμε βεβαίωση σε κάθε δικαιοπραξία από εδώ και πέρα. Μια θα βγει για κάθε ακίνητο και αυτή θα ισχύει για πάντα όσες φορές και αν αυτό στο μέλλον μεταβιβαστεί!

Η αιτιολογια που θα σου δωσω ειναι λιγακι τραβηγμενη απο τα μαλλια αλλα φυλαω τα ρουχα μου για να εχω, εστω, τα μισα...

Σε περιπτωση που για καποιο λογο τεθει υπο αμφισβητηση η εγκυροτητα της βεβαιωσης σου, ειτε σε επερχομενη πωληση του ιδιου ακινητου, ειτε σε απωλεια φακελου απο την πολεοδομια μεταγενεστερα ειτε σε ,ακομα πιο τραβηγμενο, αυθαιρεσια του αγοραστη και δηλωση του οτι η αυθαιρεσια εγινε προ 28.7 για να μπορεσει να το ενταξει στο Νομο, θετοντας υπο αμφισβητηση τη βεβαιωση σου...

Οι φωτογραφιες, μου εχουνε πει, δεν αποτελουν πειστηριο στο δικαστηριο γιατι μπορει καλλιστα να ισχυριστει καποιος οτι τραβηχτηκαν αλλη ημερομηνια απο αυτην που ισχυριζεσαι...

 

Τελος παντων, δε σε κρινω που δεν κρατας αρχειο, ειναι στη διακριτικη ευχερεια του καθενος αυτο, εγω παντως κραταω γιατι... ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε φωτογραφία κρατώντας ενα φύλλο εφημερίδας να φαίνεται η ημερομηνία. Ετσι αποκλείεις την πιθανοτητα να τραβηχτηκε η φωτογραφία πριν απο την ημερομηνια που ισχυρίζεσαι. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ο αγοραστής δεν θα έπρεπε να είναι αυτός

ο οποίος πληρώνει την αμοιβή για την βεβαίωση?

Η βεβαίωση νομιμότητας, τον αγοραστή δεν εξασφαλίζει πως πρόκειται να προχωρήσει σε μία σωστή επένδυση με την αγορά του ακινήτου?

 

Ρωτάω, γιατί βλέπω να πάει να καθιερωθεί το ανάποδο, πράγμα εντελώς λάθος από κάθε άποψη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.