Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

Το υψος για την περιπτωση του συναδελφου, η δομηση για τη δικη μου περιπτωση....

 

Η επισημη απαντηση της πολεοδομιας?

 

1512.... Εξαιρεση απο κατεδαφιση και νομιμοποιηση....

 

Διαρκεια διαδικασιας? Ε κανας χρονος...

 

Βρασε ρυζι...

Link to comment
Share on other sites

TiDo Δεν υπάρχει λογική να δίνουμε βεβαίωση σε υπό κατασκευή γιατί την επομένη μπορούν να ξηλωθούν τα πάντα και να γίνουν άλλα και να βρουμε και τον μπελά μας .Μη δίνεται τέτοια τοξικά χαρτιά!! .Οι τράπεζες τα έχουν παίξει εντελώς.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έχω ακριβώς την ίδια άποψη.

Είμαι εκτιμητής σε τράπεζα και είδα με τα μάτια μου, ότι ήρθε ενημέρωση να μην ζητούν βεβαιώσεις ακόμα και για προσημείωση ακινήτου που αφορά σταγαστικό δάνειο. Πόσο μάλλον σε ακίνητο υπό κατασκευή..

Τώρα ο πελάτης, στο τραπεζικό κατάστημα που πήγε, του ζητήσαν τέτοια βεβαίωση. Μίλησα με τη μηχανικό της τράπεζας και της εξήγησα, παραθέτωντας το ίδιο σκεπτικό που έχεις και εσύ ! Ελπίζω να κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος λεει ''δεν επηρρεαζει την δομηση κτλ...''

Οποτε συμφωνα με την αναλυση συναδελφων παραπανω δεν μπορυμε να δωσουμε βεβαιωση διοτι αν το σπιτι ειναι μιροτερο κατα 5 τ.μ. ας πουμε , αυτο επηρρεαζει την δομηση κτλ...

 

Αν το παμε αυτο για νομιμοποιηση με 4014 πως θα το νομιμοποιησουμε αφου το σπιτι ειναι μικροτερο πως θα δηλωθει αυτη η παραβαση αφου δεν υπερβαση δομησης...?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνουμε ρε σεις?Μου έτυχε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας(Β' όροφος), όλα οκ (ακόμα και τακτοποιημένο Η/Χ) και έχει πρόσθετο εξώστη 3,50x1,00.(όλοι οι όροφοι έχουν την ίδια αυθαιρεσία).Δεν είναι διατεθειμένοι να το τακτοποιήσουν με 4014.Θα δεχθούμε τον εκβιασμό και θα δώσουμε βεβαίωση ή θα πετάξει το πουλάκι?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνουμε ρε σεις?Μου έτυχε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας(Β' όροφος), όλα οκ (ακόμα και τακτοποιημένο Η/Χ) και έχει πρόσθετο εξώστη 3,50x1,00.(όλοι οι όροφοι έχουν την ίδια αυθαιρεσία).Δεν είναι διατεθειμένοι να το τακτοποιήσουν με 4014.Θα δεχθούμε τον εκβιασμό και θα δώσουμε βεβαίωση ή θα πετάξει το πουλάκι?

Δεν μπορείς να τακτοποιήσεις το μπαλκόνι του Β' ορόφου στη λογική ότι είναι αυτοτελής ιδιοκτησία;

Θα μου πεις, τι σόι διάγραμμα κάλυψης θα κάνεις μετά...

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί απάντησα όχι σε αντίστοιχο. Θα βρούνε άλλον το ξέρω αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνουμε ρε σεις?Μου έτυχε περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας(Β' όροφος), όλα οκ (ακόμα και τακτοποιημένο Η/Χ) και έχει πρόσθετο εξώστη 3,50x1,00.(όλοι οι όροφοι έχουν την ίδια αυθαιρεσία).Δεν είναι διατεθειμένοι να το τακτοποιήσουν με 4014.Θα δεχθούμε τον εκβιασμό και θα δώσουμε βεβαίωση ή θα πετάξει το πουλάκι?

 

ΓΙατί να μην δηλώσει τον εξώστη με τον 4014 μόνο για τον Β όροφο;

Το διάγραμμα κάλυψης που τελικά θα ζητάνε δε θα σε νοιάαζει για τους υπόλοιπους σε εντός σχεδίου πολυκατοικία. Βάζεις της οικοδομής από την άδεια και συμπληρώνεις ταδε τετραγωνικα τακτοποιημένα με τάδε νόμο. Δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτοτελή ιδιοκτησία να καταγράψεις και τους υπόλοιπους χωρίς να μπεις μεσα στο σπίτι τους. Και ποιος θα σε βαλει.΄Εδω σε αυτοψία της πολεοδομίας αν δεν μπούνε μέσα δεν μπορούν να σε γράψουν ακόμα κι αν απο εξω δουν οτι εχεις κλεισμένη την οψη παλιο ΗΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να νομιμοποιησεις μονο το δικο σου εξωστη...

Μπορεις ομως μεμονωμενα να τον τακτοποιησεις με το 4014....

 

Εμενα μου ετυχε αλλη περιπτωση που Μηχανικος της Πολεοδομιας μου εδωσε πολυ απλη και ευχαριστη λυση.,...

 

Εχω περιπτωση φωταγωγου που αντι για 0,70Χ0,70, ο εργολαβος αυξησε τη διατομη του σε 0,70Χ1,20... Δηλαδη χανουμε 0,35τ.μ. ωφελιμου χωρου στο μπανιο μας....

Η Μηχανικος μου ειπε οτι επειδη η αδεια ειναι 45 ετων, στο ΓΟΚ του 55 που υπαγεται δεν υπηρχε ορος Δομηση ουτως ωστε να θεωρησουμε οτι η "αυθαιρεσια" αυτη επηρεαζει τη δομηση του οροφου και κατ επεκτασιν του διαμερισματος ολοκληρου... Μονο καλυψη και ογκος υπηρχαν....

 

Οποτε, απο τη στιγμη που ο φωταγωγος συνυπολογιζεται στην καλυψη του οροφου, αρα και θεωρητικα στη δομηση, αν και δεν υπαρχει τετοια ορολογια για το ΓΟΚ του 55, μπορω να δωσω βεβαιωση...

Και για να ειμαι και διασφαλισμενος, μου ζητησε να καταθεσω μια ΕΕΜΚ που θα δειχνω τις μεγαλυτερες διαστασεις του φωταγωγου, συγκριτικα με τις πραγματικες και ολα ΟΚ....

 

Και πανω που φοβηθηκα πως θα μου ζητουσε νομιμοποιηση.....

 

Με αυτο το σκεπτικο ομως, αν ειχαμε φαει χωρο απο το φωταγωγο, γιατι θα επρεπε να το δηλωσουμε με τον 3843 ως υπερβαση δομησης, απο τη στιγμη που ορος Δομηση δεν υφιστατο εκεινη την εποχη, παρα μονο καλυψη και ογκος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να νομιμοποιησεις μονο το δικο σου εξωστη...

Μπορεις ομως μεμονωμενα να τον τακτοποιησεις με το 4014....

 

Εμενα μου ετυχε αλλη περιπτωση που Μηχανικος της Πολεοδομιας μου εδωσε πολυ απλη και ευχαριστη λυση.,...

 

Εχω περιπτωση φωταγωγου που αντι για 0,70Χ0,70, ο εργολαβος αυξησε τη διατομη του σε 0,70Χ1,20... Δηλαδη χανουμε 0,35τ.μ. ωφελιμου χωρου στο μπανιο μας....

Η Μηχανικος μου ειπε οτι επειδη η αδεια ειναι 45 ετων, στο ΓΟΚ του 55 που υπαγεται δεν υπηρχε ορος Δομηση ουτως ωστε να θεωρησουμε οτι η "αυθαιρεσια" αυτη επηρεαζει τη δομηση του οροφου και κατ επεκτασιν του διαμερισματος ολοκληρου... Μονο καλυψη και ογκος υπηρχαν....

 

Οποτε, απο τη στιγμη που ο φωταγωγος συνυπολογιζεται στην καλυψη του οροφου, αρα και θεωρητικα στη δομηση, αν και δεν υπαρχει τετοια ορολογια για το ΓΟΚ του 55, μπορω να δωσω βεβαιωση...

Και για να ειμαι και διασφαλισμενος, μου ζητησε να καταθεσω μια ΕΕΜΚ που θα δειχνω τις μεγαλυτερες διαστασεις του φωταγωγου, συγκριτικα με τις πραγματικες και ολα ΟΚ....

 

Και πανω που φοβηθηκα πως θα μου ζητουσε νομιμοποιηση.....

 

Με αυτο το σκεπτικο ομως, αν ειχαμε φαει χωρο απο το φωταγωγο, γιατι θα επρεπε να το δηλωσουμε με τον 3843 ως υπερβαση δομησης, απο τη στιγμη που ορος Δομηση δεν υφιστατο εκεινη την εποχη, παρα μονο καλυψη και ογκος?

 

 

 

Τι σημαίνει σου ζήτησε να καταθέσεις ΕΕΜΚ? Τι είναι?

Επίσης όντως θα έπρεπε να το δηλώσεις με τον 3843/10? Σου το είπε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.