Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση ύψους + κάλυψης + Δόμησης + Αλλ. χρήσης.


Recommended Posts

Για το εντός περιγράμματος:

Ναι ως ΥΔ ΒΧ, αλλά χωρίς ΥΚ (προφανώς).

Η ερωτησή σου εντοπίζεται στο ότι ο χώρος δε θα μετρούσε στη δόμηση κλπ. Παρόμοιες ερωτήσεις γίνονται και για αλλαγές χρήσης και άλλα παρόμοια.

Πιστεύω ατυχής η επιλογή του όρου ΥΔ για τη χρήση που θέλει ο νομοθέτης. Στα τετραγωνίδια του ΦΚ που λένε ΥΔ, τοποθετούμε τα καινούρια μ2 (είτε εκ κατασκευής, είτε εξ αλλαγής χρήσεως) που δε φαίνονται στην άδεια. Το αν θα μετρούσαν στο ΣΔ κλπ νομίζω ότι δεν ήταν στις προθέσεις κανενός να εξετάζεται...

 

Για την κάλυψη:

Αφού κάθε όροφος υπερβαίνει την κάλυψη, κάθε όροφος θα επιβαρυνθεί με τον συντ.

Δες ένα ανάλογο για το ύψος (είναι το ίδιο ουσιαστικά αλλά στην οριζόντια διεύθυνση):

Σε δώμα κατασκευάστηκαν δύο γκαρσονιερίτσες. Μπορούμε να βάλουμε μόνο στη μία ΥΥ, ενώ στην άλλη όχι;

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτησή σου εντοπίζεται στο ότι ο χώρος δε θα μετρούσε στη δόμηση κλπ. Παρόμοιες ερωτήσεις γίνονται και για αλλαγές χρήσης και άλλα παρόμοια.

Πιστεύω ατυχής η επιλογή του όρου ΥΔ για τη χρήση που θέλει ο νομοθέτης. Στα τετραγωνίδια του ΦΚ που λένε ΥΔ, τοποθετούμε τα καινούρια μ2 (είτε εκ κατασκευής, είτε εξ αλλαγής χρήσεως) που δε φαίνονται στην άδεια. Το αν θα μετρούσαν στο ΣΔ κλπ νομίζω ότι δεν ήταν στις προθέσεις κανενός να εξετάζεται...

Ναι αλλά για το ποσοστό δεν τα συγκρίνεις με την επιτρεπόμενη δόμηση η οποία προκύπτει ουσιαστικά από το ΣΔ?????

Υπάρχει μία αντίφαση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η μοναδική αντίφαση, άραγε; Αφού ο νόμος είναι για τα μπάζα!!!

Γι αυτό έγραψα ότι είναι ατυχής η επιλογή του όρου. Επειδή το Δόμηση παραπέμπει στο ΣΔ και όχι σε ό,τι δομήσαμε αυθαίρετα. Μπορεί να έχω λάθος, δηλ. ο νομοθέτης (όποιος μ@λ..ς και αν είναι αυτός) να εννοούσε πράγματι σε ό,τι αφορά στο ΣΔ. Το υπόγειο εντός περιγράμματος τότε δε θα δηλωνόνταν καθόλου; Δε μου μοιάζει λογικό, σε κανέναν δε μοιάζει, φαντάζομαι, γι αυτό δεν αναρωτήθηκες και ρώτησες και εσύ?

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο, το συνήγορο το διαβόλου κάνω!

 

Ας πούμε ένα εξωτερικό κλιμακοστάσιο που έχει προϋποθέσεις να μη μετράει σε δόμηση-κάλυψη σε μία άδεια (π.χ. οδηγεί σε εξώστη ύψους 1m από το έδαφος), αλλά έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα, θα το έβαζες ως ΥΔ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε την περίπτωση που δε συμφέρει ο αναλυτικός,

λες ότι παρόλο που εάν έβγαζες άδεια δεν θα την μετρούσες, τώρα θα την έβαζες σας ΥΔ λόγω αυθαίρετης δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το κοιτάζω αυστηρά με βάση το ΣΔ (πόσο μάλλον αφού σε διαφορετικούς ΓΟΚ ίσχυαν και διαφορετικά πράγματα).

Απλά προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να κατοχυρώσω την κατασκευή ως "νόμιμη".

Στους ανοικτούς χώρους που φαίνεται να έχουμε την επιλογή του αναλυτικού, θα βρώ τον οικνμκότερο τρόπο. Αν αυτός είναι ανά μ2, θα το χρεώσω ως ΥΔ.

Το να μη το μετρήσω καθόλου, πάντως, δε το βρίσκω σε καμία περίπτωση σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και ξαναδιαβάζοντας την ερώτηση Β11 δεν είμαι σίγουρος πιο είναι το σωστό:

 

"Σε νόμιμη οικοδομή το β’ υπόγειο είναι αυθαίρετο με βοηθητική χρήση (αποθήκη) βυθισμένο στο έδαφος, με πρόσβαση από άλλο χώρο επίσης υπόγειο και βοηθητικής χρήσης. Στο πρόστιμο θα υπολογισθεί σαν βοηθητικός χώρος (υπόγεια στάθμη) και δεν θα επηρεάσει το συντελεστή της υπέρβασης δόμησης;

Θα υπολογιστεί με το μειωτικό συντελεστή δεδομένου ότι είναι υπόγειος χώρος.

Σε κάθε περίπτωση να διερευνηθούν τα οριζόμενα στην παρ. 1Ββ, του άρθρου 7, του ν. 1577/85, όπως ισχύει για πιθανή υπέρβαση του συντελεστή δόμησης, οπότε επιβάλλεται ο αντίστοιχος αυξητικός συντελεστής."

 

Με βάση αυτό λοιπόν εάν ένα υπόγειο είναι κατασκευασμένο έστι ώστε να μην μετράει στο ΣΔ (δηλαδή ένα αυθαίρετο υπόγειο εντός περιγράμματος), τότε δεν επιβαρύνεται με ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, παιδιά αν μπορείτε να μου πείτε κι εμένα για περίπτωση σε παράβαση ύψους...λοιπόν σε παραδοσιακό οικισμό < 2000 κατοίκων έχω κτίριο με ο.α του 1986 και έχει γίνει το 1999 προσθήκη κατ΄επέκταση 61.85 τ.μ αλλά λόγο κλίσης του οικοπέδου έχει δημιουργηθεί και άλλος όροφος,δηλαδή ισόγειο ( 43 τ.μ και τα υπόλοιπα τ.μ που περισεύουν απο τα 61.85τ.μ είναι ανοιχτός χώρος υπο υποστηλωμάτων ),και πρώτος ο οποίος είναι στο ίδιο επίπεδο με το προηπάρχον του 1986, οπότε εγώ τώρα έχω υπέρβαση δόμησης σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, αλλά έχω και υπέρβαση ύψους???? δηλαδή δύο όροφοι 3μ = 6μ.......αλλά η περιοχή έχει μέγιστο 7μ....οπότε είμαι εντός όρων δόμησης περιοχής , σύμφωνα με τον τρόπο υπολογισμού για το ύψος θα έχω 3/7=0.42....δηλ.42% άρα παραπάνω απο το 20% επιτρεπόμενου και συντελεστή 6β= 1,4.....αλλά το σημαντικό είναι ότι επειδή είναι παραδοσιακός οικισμός και έχω υπέρβαση πάνω απο 20% μπορεί να ενταχθεί???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπέρβαση δόμησης και...υπέρβαση ύψους ?

 

 

drawing1model.jpg

 

Καλησπέρα.

 

Σε 3οροφο έχω επέκταση Γ΄ορόφου και κατασκευή στέγης η οποία πατάει σε πλάκα από Ο.Σ. στο νόμιμο τμήμα και με ψευδοροφή από την επέκταση του Γ'. Αριστερά βλέπετε ο,τι δείχνει η άδεια και δεξιά ο,τι υπάρχει τώρα.

 

Δεν υπάρχει σοφίτα.

 

Στο πρόστιμο για τον Γ' θα βάλω και υπέρβαση ύψους αφού υπερβαίνω το ύψος της άδειας ? Έχω βάλει μόνο υπέρβαση δόμησης.

 

Δεν υπερβαίνω το μέγιστο ύψος της περιοχής.

 

Αντιγράφω και λίγο Λεμπέση...

 

 

 

 

"..... 3. Όταν υπάρχει άδεια και έχουμε υπέρβαση δόμησης και όταν υπάρχει

υπέρβαση από τα μεγέθη της άδειας, τότε υπολογίζουμε το ποσοστό της υπέρβασης

 

 

σε σύγκριση με το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και το ιδεατό στερεό. Πχ

Αν η άδεια έχει εκδοθεί με ύψος 15,00μ και έχει υλοποιηθεί ύψος 15,80μ, η υπέρβαση σε

σχέση με την άδεια είναι 80 εκ. Αν το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι16,00μ, για

την αυθαίρετη επιφάνεια θα έχουμε υπέρβαση ύψους 80 : 16 = 5%

συγκρίνουμε το ύψος που έχει πραγματοποιηθεί, με το ύψος και το ιδεατό στερεό της άδειας

..... "

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.