Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άσκηση μελέτης θέρμανσης: υπολογισμός δικτύου


opanos

Recommended Posts

καλημερα

 

κανω μια ασκηση για το μαθημα ψυξης θερμανσης η οποια ειναι μια πληρης μελετη

 

δυστυχως χθες μου ειπαν πως πρεπει για αυριο να εχω κανει καποια επιπλεον πραγματα οποτε ο χρονος οπως καταλαβαινετε πιεζει

 

 

εχω υπολογισει θερμοπερατοτητες(στο χερι οχι με προγραμμα), καυστηρα, λεβητα κλπ κλπ κλπ

 

 

πρεπει να υπολογισω ακομα τις σωληνωσεις, την πτωση πιεσης σε αυτες, καθως και να τοπο8ετησω τα σωματα μαζι με τις σωληνωσεις πανω στο σχεδιο της κατοικιας....

 

 

εψαξα στο φορουμ αλλα δε βρηκα κατι οποτε οποιος μπορει να με στειλει σε καποιο λινκ που να λεει πως υπολογιζεται η ακομα καλυτερα εχει καποια ετοιμη τετοια εργασια ωστε να δω πως λειτουργει με βοηθαει παρα πολυ

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι για τους υπολογισμούς της πτώσης πίεσης (θεωρία και calculator).

 

Το θέμα είναι τι ακριβώς ζητάει να υπολογίσετε.

 

Στο προφίλ σου, επέλεξε "φοιτητής" στο πεδίο που δηλώνεις το επάγγελμά σου, για να είσαι πιο ακριβής, μιας και ρωτάς για άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

exv δηλωσει φοιτητης κανονικα....

 

για την ακριβεια δεν ειναι ασκηση ειναι προτζεκτ με το οποιο περνας το μαθημα....

 

δεν ζηταει κατι απλα μια μελετη ψυξης θερμανσης για ενα σπιτι....

Link to comment
Share on other sites

φιλε δε ξερω τι εννοεις...

 

υπολογισα για κα8ε χωρο Qh=Qt+Qλ

 

απο το βιβλιο του καουρη οι τυποι...τωρα για το τι και πως δε γραφω γιατι εχει αρκετη δουλεια φυσικα

 

 

τελικα ο καθηγητης με ξεχασε και μου πε να ξαναπαω την τριτη και δε το ειχα ολοκληρωσει εντελως...

 

 

θελω να υπολογισω σωληνωσεις και πιεσεις στις σωληνωσεις καθως και κυκλοφοριτη...επειδη το βιβλιο με μπερδευει σε αυτο το σημειο υπαρχει καποιο σιτε που να δεινχνει πως και τι πρεπει να κανω?

Edited by opanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου προτείνω site που να περιγράφει τον υπολογισμό που θες. Πρώτα από όλα δεν γνωρίζουμε το δίκτυο που έχεις ώστε να σου προτείνουμε site ή να σε βοηθήσουμε από εδώ. Πως είναι σχεδιασμένο λοιπόν το δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου προτείνω site που να περιγράφει τον υπολογισμό που θες. Πρώτα από όλα δεν γνωρίζουμε το δίκτυο που έχεις ώστε να σου προτείνουμε site ή να σε βοηθήσουμε από εδώ. Πως είναι σχεδιασμένο λοιπόν το δίκτυο?

 

 

ti rolo παιζει πως ειναι το δικτυο?

 

δε νομιζωβ να χρειαζεται να πω κατι τετοιο γιατι θελω τις βασικες αρχες ετσι ωστε να κανω τους υπολογισμους μου....δε με ενδιαφερει καποιο προγραμμα που να τα βγαζει μονο του γιατι ειναι ασκηση πρεπει να τα κανω μονος μου ;)

 

εν ολιγης εχω παρει την κατοψη ενος σπιτιου και εχει 5 σωματα...

 

αυτο που θελω να υπολογισω ειναι απωλειες πιεσης στους σωληνες, τι σωληνες 8α βαλω και τι κυκλοφοριτη

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παίζει ρόλο η μορφή του δικτύο, τότε τι παίζει? Όπως το περιέγραψες, έχεις μάλον δισωλήνιο σύστημα, στρωμένο στο δάπεδο να υποθέσω, αν μιλάμε για νέα κατασκευή.

 

Το μήνυμα #2 δεν σε βοήθησε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.