Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με έκδοση αδειών για συντήρηση μονοκατοικίας


GeorgiaCK

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Πρόσφατα θέλησα να κάνω συντήρηση σε πολύ παλιό σπίτι (άδεια 1955) σε επαρχιακή πόλη, 240τ.μ. οικόπεδο και 80(8χ10)τ.μ. σπίτι.

Ο μηχανικός για τοποθέτηση σκεπής ύψους 1μ. χωρίς περιμετρικά περβάζια μου ζήτησε 3800 ευρώ και για περίφραξη πρόσοψης μήκους 12μ. και ύψους 1,90μ. άλλα 1000 ευρώ.

Την άδεια την κατέθεσα πριν της 15 Αυγούστου και του προπλήρωσα την άδεια σκεπής. Η άδεια δεν έχει βγει μέχρι σήμερα με την δικαιολογία ότι φταίει η πολεοδομία, ενώ εκκρεμούν και 2 καταγγελίες από τον γείτονα. Αυτή τη στιγμή ζητεί τα υπόλοιπα χρήματα, χωρίς να μου πει πότε θα βγουν οι άδειες. Είναι λογικό αυτό;

Αρχικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν φταίει η πολεοδομία και πόσος είναι ο μέγιστος χρόνος που απαιτείται για την έκδοση τέτοιων αδειών, γιατί είχα βγάλει το 1994 άδεια σπιτιού μέσα σε 20 μέρες!!!! Επίσης, μου φαίνονται αρκετά "τσιμπημένες" οι τιμές των 2 αδειών (κανονική άδεια και συμπληρωματική άδεια)και ειδικά της περίφραξης και φοβάμαι ότι την πάτησα...

Μου είπε ότι θα πρέπει να βγάλω ακόμη, άδειες μικρότερης κλίμακας για να τοποθετήσω σε όλο το σπίτι πλακάκια, για το εξωτερικό βάψιμο σπιτιού και για αντικατάσταση εξωτερικών κουφωμάτων.

Θα σας παρακαλούσα αν  μπορούσατε να με ενημερώσετε στο περίπου πόσο κοστίζουν οι 5 παραπάνω άδειες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες δεν κοστίζουν τίποτα (εκτός από κάποια τυχόν παράβολα)

και χορηγούνται από την πολεοδομία (όχι από τον μηχανικό).

 

Η αμοιβή του μηχανικού εξαρτάται από την δική σας συμφωνία και έχει να κάνει αποκλειστικά για υπηρεσίες μελέτης ή / και επίβλεψης.

(Εκτός και αν έχετε συμφωνήσει να σου παραδώσει το έργο κατασκευασμένο - αποπερατωμένο, αλλά τα ποσά που αναφέρεις είναι πολύ μικρά για τέτοια συμφωνία και μάλλον αναφέρονται αποκλειστικά και μόνο σε αμοιβές για εκπόνηση μελετών)

Απλά υπάρχει κάποιο κατώτερο πλαφον για το οποίο θα φορολογηθεί. Δηλαδή και δωρέαν να θέλει να δουλέψει για εσένα,

είναι υποχρεωμένος να πληρώσει φόρο, ΦΠΑ και εισφορές...

 

Κανείς δεν μπορεί να κοστολογήσει από μακριά

και χωρίς να έχει δει τι δυσκολίες έχει μια εργασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα με το κόστος των αδειών με προβλημάτισε καθώς ο εν λόγω κύριος άλλαζε διαρκώς τις τιμές των αδειών. Αν δεν είχε γίνει καταγγελία (εκκρεμεί δικαστήριο)θα τον είχα παρατήσει απ’ την αρχή.

Πράγματι, η μόνη εργασία ήταν να δώσει τα σχετικά έγγραφα και να πάρει τις άδειες απ’ την πολεοδομία, αλλά το τραινάρει ρίχνοντας την ευθύνη στην πολεοδομία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω το δικαίωμα να ζητήσω απ’ τον υπάλληλο που χειρίζεται το φάκελό μου να δω σε τι σημείο βρίσκονται οι άδειες και πόσο τις κοστολογεί η υπηρεσία προκειμένου να υπολογίσω την αμοιβή του μηχανικού. ‘Η μόνο ο μηχανικός έχει πρόσβαση στο φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

.........Την άδεια την κατέθεσα πριν της 15 Αυγούστου και του προπλήρωσα την άδεια σκεπής. Η άδεια δεν έχει βγει μέχρι σήμερα με την δικαιολογία ότι φταίει η πολεοδομία, ενώ εκκρεμούν και 2 καταγγελίες από τον γείτονα. Αυτή τη στιγμή ζητεί τα υπόλοιπα χρήματα, χωρίς να μου πει πότε θα βγουν οι άδειες. Είναι λογικό αυτό;

Αρχικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν φταίει η πολεοδομία και πόσος είναι ο μέγιστος χρόνος που απαιτείται για την έκδοση τέτοιων αδειών, γιατί είχα βγάλει το 1994 άδεια σπιτιού μέσα σε 20 μέρες!!!! Επίσης, μου φαίνονται αρκετά "τσιμπημένες" οι τιμές των 2 αδειών (κανονική άδεια και συμπληρωματική άδεια)και ειδικά της περίφραξης και φοβάμαι ότι την πάτησα...

Το 1994 πιθανόν να έβγαινε άδεια για κατοικία μέσα σε 20 μέρες. Τα τελευταία 17 χρόνια όμως, δεν θυμάμαι να μου έτυχε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.