Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλλου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά τις βγάζεις από το σύστημα αμοιβών δηλώνοντας τις αντίστοιχες εργασίες. Το ότι γίνονται λόγω ανασύστασης δε νομίζω να επηρεάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε! Εννοείται ότι του εξήγησα ότι γίνεται αρκεί αρκεί να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι τα σχέδια που θα κάνω συμφωνούν με αυτά της άδειας. Του τόνισα και τον κίνδυνο να βρεθούν τα σχέδια στο μέλλον από άλλη πηγή αλλά ήταν βέβαιος ότι δεν πρόκειται να βρεθούν από αλλού. Η τελική επιλογή είναι δική του, θα τον καλέσω να μάθω, αν και είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσει την πιο οικονομική (και ελληνική) λύση!

Μαλιστα..... Ενδιαφερον... 8-)

 

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, με θέματα αμοιβής τι ισχύει σε περίπτωση ανασύστασης ?

Δεν υπαρχει απαιτηση της υπηρεσιας για καταθεση αμοιβης μεσα στο φακελο, οποτε παιρνεις οσα θελεις εσυ και ειτε κοβεις ΑΠΥ, επιβαρυνοντας τον με τον αναλογουντα ΦΠΑ ειτε τα παιρνεις μαυρα...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..... Ενδιαφερον... 8-)

 

Δεν υπαρχει απαιτηση της υπηρεσιας για καταθεση αμοιβης μεσα στο φακελο, οποτε παιρνεις οσα θελεις εσυ και ειτε κοβεις ΑΠΥ, επιβαρυνοντας τον με τον αναλογουντα ΦΠΑ ειτε τα παιρνεις μαυρα...

Αυτό κι αν είναι ενδιαφέρον! 8-) Αρ γιου σουρ συνάδελφε? Επειδή άλλος συνάδελφος που ρώτησα (εκτός φόρουμ) μου είπε ότι όταν πας τα σχέδια για έγκριση θέλουν και την κατάθεση αμοιβής!
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα 2 πολεοδομιες στη Θεσσαλονικη...

 

Στην πρωτη περιπτωση η υπαλληλος Μηχανικος το εψαξε σε εγκυκλιους κλπ και μου ειπε οτι δε χρειαζεται ουτε αμοιβη ουτε κρατησεις, ενω στην αλλη περιπτωση η προισταμενη ηταν κατηγορηματικη...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που νόμιζα ότι έβγαλα άκρη, μίλησα τώρα με συνάδελφο στο τηλ και μου είπε να τσεκάρω το poleodomia.gov.gr και μπερδεύτηκα περισσότερο. Για ανασύσταση φακέλου λέει τα εξής:

Απαιτούμενα για τον Έλεγχο Πληρότητας 1 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 2 ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ 3 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ 4 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ 5 ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ 6 ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) 7 ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ 8 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ 9 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ 10

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ

 

Αίτηση ιδιοκτήτη? Αμοιβές Μηχανικών? Τεχνική έκθεση? WTF? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις αυτο που σου λεω...?

Κι εμενα μου ειπαν να κοιταξω στο σαιτ αυτο αλλα τους εγραψα ξερεις που, ρωτησα υπαλληλο και ηταν εξυπηρετικοτατη...

 

Τιποτα απο ολα αυτα δεν θελεις, εκτος κι αν πας για ολικη ανασυσταση, με ολα τα αρχιτεκτονικα...

 

Αν θελεις να κανεις μερικη ανασυσταση φακελου, κανεις οτι σου ειπα παραπανω και καθαρισες...

 

Βεβαια εξαρταται απο την εκαστοτε Πολεοδομια αυτο αλλα θελω να πιστευω οτι ο γενικος αξονας ειναι ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίει που είμαι ψαρωμένος καθότι νέοπας :mrgreen: αλλά όταν στο επίσημο σάιτ της πολεοδομίας βλέπω να ζητάει όλα αυτά, φοβάμαι μην πέσω σε κάνα τυπικό υπάλληλο και μου τα απαιτήσει. Και εντάξει με αιτήσεις και τεχνικές εκθέσεις, τις συμπληρώνω και εκ των υστέρων, αν όμως ζητήσει και παραστατικό αμοιβής και εγώ έχω κόψει άλλο ποσό στην ΑΠΥ (για να μην πω μπλακ) τότε θα μπλέξω. Λέω τουλάχιστον στο θέμα της αμοιβής να πάω με τη νόμιμη που βγάλει το σύστημα και με κατάθεση στην ΕΤΕ να είμαι σίγουρος σε περίπτωση που απαιτηθεί παραστατικό.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου δε θα σου ζητησουν...

Πανε μια βολτα απο την πολεοδομια να μιλησεις με προισταμενη και αρμοδια υπαλληλο και θα σου πουν επακριβως τι θα κανεις, προτου να κανονισεις τιμες και ΑΠΥ κλπ με τον ιδιοκτητη για να ξερεις που κυμαινεσαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που δε βρίσκουν δεύτερη άδεια (προσθήκης β+γ ορόφου) της οικοδομής μπορώ να καταθέσω αίτηση υπαγωγής στο Ν4014 με βάση σχέδια αποτύπωσης για κάποιες αυθαιρεσίες που ούτως ή άλλως αποτελούν κτιριοδομικές παραβάσεις; Η ανασύσταση του φακέλου (ολική ή μερική) πρεπει να προηγηθεί των καταθέσεων όλων των δικαιολογητικών για τις παραβάσεις του νόμου,μέχρι τέλη Μαρτίου;

Με προβληματίζει λίγο ότι υπάρχει η αρχική άδεια της πολυκατοικίας και έχει χαθεί η δεύτερη η οποία είναι άδεια προσθήκης.Στην πολεοδομία μου είπανε ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο από τη δεύτερη άδεια που να αποδεικνύει ότι έχουν γίνει αλλαγές στον όροφο που με ενδιαφέρει (ισόγειο και υπόγειο) -αν και τίποτα δεν αποδεικνύει το αντίθετο-, τότε πρέπει να δηλώσω κάποιες εσωτερικές διαρρυθμίσεις με το νόμο Ν4014. Όμως ο ίδιος νόμος δηλώνει ότι από τη στιγμή που έχει χαθεί ο φάκελος μπορεί να γίνει απλώς αποτύπωση: :S

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.