Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ενωνονταν με υπογειες δεξαμενες......και στο ισογειο ενωνονταν με ξυλινες περγκολες.....οι ξυλινες περγκολες εγιναν στεγες και κυριοι χωροι......επομεως εκει πουχαμε 3 κτιρια και κενο μεταξυ τους απο 6 μετρα τωρα εχουμε 3 κτιρια με 2 προεκτασεις των 6 μετρων τα 2 και ειναι τωρα κανονικος ενιαιος ογκος.....

 

βασικα προσπαθω να το σκεφτομαι οτι το νεο διαγραμμα καλυψης τα 2 6μετρα δεν θαχαν παραβιασεις......γενικα σκεφτομαι διαγραμμα καλυψης ΤΩΡΑ και ΑΔΕΙΑς και τι θαταν παρανομο περαν της Υ.Δ αν ειχαμε υπολοιπο συντελεστη.......αν ειχαμε υπολοιπο συντελεστη τα 2 6μετρα δεν θαχανε παραβιαση Δ

 

 

για το Δ συμφωνω ....για το προκηπιο δεν αφηνει ο νομοςγιατι λεει ξεκαθαρα οτι δεν ρυθμιζονται οσα δεν εχουν σωστες αποστασεις απο τον δρομο.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν αναφέρεσαι στο παράδειγμα 4 της εγκυκλίου για ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, εκεί αθροίζει τα 110 τμ μαζί ενώ τα 20 τμ της πρασιάς δε τα αθεοίζει γιατί αφορούν πρόχειρη κατασκευή και δεν μπορεί να προχωρήσει μάζι η τακτοποίηση.

Τα ξεχωρίζει επειδή δεν μπορούν να πανε όλα με τους ίδιους συντελεστέςαφού είναι διαφορετικές περιπτώσεις, όχι επειδή αφορά πρόχειρη κατασκευή και το υπόλοιπο κανονική κατασκευή. Στο κάτω κάτω, ας μην το έβαζαν σε εγκύκλιο αυτό το παράδειγμα και ας το άφηναν στις πρόχειρες και άτυπες (ούτε αριθμό ανάρτησης στο διαδίκτυο δεν έχουν) απαντήσεις που αναρτώνται στο ΥΠΕΚΑ. Δηλαδή αν μας κάνουν ποτέ έλεγχο αυτές οι επιτροπές που θα συσταθούν για το πώς δηλώσαμε βασικές περιπτώσεις αυθαιρέτων, θα τους απαντάμε ότι έτσι μας τα είπαν προφορικά στην αρχή και μετά βγήκαν οι απαντήσεις α-β-γ-δ κτλ που όμως ήταν διαφορετικές από τις ε - στ και αυτές διαφορετικές ή λιγότερο αναλυτικές από τις ζ -η? όχι. Έχω μια εγκύκλιο και βασίζομαι σε αυτήν, όπως την ερμηνεύω και όχι όπως μαντεύω ότι ερμηνεύεται. αυτό εννοώ. Το ιστορικό με την απορία μου πάντως, είναι ότι το είχα ρωτήσει 2 φορές προφορικά, μου είπαν και τις δύο φορές ότι και 2 τ.μ. διαφορετική περίπτωση να έχεις (πχ υπέρβαση μόνο κάλυψης ή μόνο ύψους ή διαφορετικής χρονολογίας), το διαιρείς με τη δόμηση της άδειας για κάθε περίπτωση. Μετά βγήκε και η εγκύκλιος και το έκανα έτσι, έστειλα την αίτηση και την περαίωσα, επειδή έτσι ήθελε ο ιδιοκτήτης γιατί είχε δικαστήριο. Αλλά νομίζω ότι έχουμε βγει εκτός topic τώρα οπότε ας σταματήσω και ας ελπίσω πως τα έκανα σωστά για τα δεδομένα που είχα τη στιγμή που έκανα την αίτηση!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα (!Είχα κάνει τις ίδιες ερωτήσεις και σε ένα άλλο θέμα..αλλά...).μήπως γνωρίζει κανένας τα παρακάτω? γιατί πρέπει αλλιώς να προλάβω τον 3843!!!

σχετικά με τα σχέδια που θα πρέπει να κάνουμε...

έστω οτι τακτοποιώ σοφίτα...θα κάνω την τομή μόνο της σοφίτας ή όλου του κτιρίου?

κλείνω ένα μπαλκόνι πάλι κάτοψη όλου του ορόφου και τομή του κτιρίου?

και τέλος....μας είπαν ότι θα χρειασθεί διάγραμμα κάλυψης...έστω σε μία διπλοκατοικία την οποία έχουν αδέρφια...ο ένας θέλει να μπει στον νόμο...ο άλλος όχι...εγώ στο διάγραμμα κάλυψης θα δείξω τις αυθαιρεσίες του άλλου? (τι θα δείξω???) αφου είναι στο ίδιο οικόπεδο? (στην μεριά του) η με ενδιαφέρει μόνο το κτίσμα μου? ααααααααααααααα.................. :sad:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα (!Είχα κάνει τις ίδιες ερωτήσεις και σε ένα άλλο θέμα..αλλά...).μήπως γνωρίζει κανένας τα παρακάτω? γιατί πρέπει αλλιώς να προλάβω τον 3843!!!

σχετικά με τα σχέδια που θα πρέπει να κάνουμε...

έστω οτι τακτοποιώ σοφίτα...θα κάνω την τομή μόνο της σοφίτας ή όλου του κτιρίου?

κλείνω ένα μπαλκόνι πάλι κάτοψη όλου του ορόφου και τομή του κτιρίου?

και τέλος....μας είπαν ότι θα χρειασθεί διάγραμμα κάλυψης...έστω σε μία διπλοκατοικία την οποία έχουν αδέρφια...ο ένας θέλει να μπει στον νόμο...ο άλλος όχι...εγώ στο διάγραμμα κάλυψης θα δείξω τις αυθαιρεσίες του άλλου? (τι θα δείξω???) αφου είναι στο ίδιο οικόπεδο? (στην μεριά του) η με ενδιαφέρει μόνο το κτίσμα μου? ααααααααααααααα.................. :sad:

 

αν είσαι εντός σχεδίου και έχεις άδεια, θα χρειαστείς μόνο ένα ΔΙάγραμμα Κάλυψης.

 

από την Λεμπέση:

 

ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΙ στην ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

3.α. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

Στην Τεχνική Έκθεση επισυνάπτονται:

-φωτογραφίες όλων των όψεων της κατασκευής, σφραγισμένες από το

Μηχανικό

-«φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής», σύμφωνα με το παράρτημα

-Διάγραμμα κάλυψης για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο (εντός

σχεδίου, εντός οικισμού ή εκτός σχεδίου) στο οποίο ελέγχονται οι

υπερβάσεις σε σχέση με τους όρους δόμησης που ισχύουν κατά περίπτωση

 

3.β. ΜΕ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

Επισυνάπτονται αντίγραφα:

-του στελέχους της άδειας,

-του τοπογραφικού διαγράμματος της αδείας,

-της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την

οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις,

-τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1:100,

-Απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου για τις περιοχές με εγκεκριμένα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Και μια καλή ερώτηση, στην οποία δεν περιμένω καμιά απάντηση. Πώς συμψηφίζεται πρόστιμο ανέγερσης του '86 25.000 δρχ??? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Και μια καλή ερώτηση, στην οποία δεν περιμένω καμιά απάντηση. Πώς συμψηφίζεται πρόστιμο ανέγερσης του '86 25.000 δρχ??? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....

Απλά πράγματα !!!! δια 340,75€ ???

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στο διαγραμμα κάλυψης τί θα φαίνεται???? καλα το δικό μου σπίτι που τακτοποιείται...τα άλλα? έστω σε μία πολυκατοικία εγώ θα πρέπει να ελλάγχω και αν έκαναν παραβάσεις οι άλλοι??? στην διπλοκατοικία που ανέφερα???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

kapa,

 

Κατ'αρχάς καλωσόρισες, ελπίζω να ήταν περαστική η ασθένειά σου.

 

Κατά δεύτερο αφού μπαίνεις στο κόπο να ασχοληθείς μαζί μου και με τον θυμό μου, καλό είναι να το έκανες ονομαστικά και να φροντιζες να απαντήσεις παράλληλα και σε όσα ερωτήματα σου έθεσα εγώ και άλλοι συνομιλητές την τελευταία φορά, γιατι όλως τυχαίως αναφέρθηκες μόνο σε όσα πόστ σε βόλευε.

 

Πληροφοριακά να σου αναφέρω επίσης έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία συναδέλφου μηχανικου με παρόμοια ερωτήματα με εμάς στο ΤΕΕ ΠΕλοποννήσου (Τρίπολη) δόθηκε η απάντηση την προηγούμενη εβδομάδα ότι η υπέρβαση ύψους γι΄αυτούς αναφέρεται στα εγκεκριμένα της αδείας, όπως οποιαδήποτε άλλη υπέρβαση στα εγκεκριμένα αδείας όταν υπάρχει άδεια. Να βασιστούμε λοιπόν σε προφορικές απαντήσεις? Εσυ τι λες? Κααααλυτερα λοιπόν να αναμένουμε μια εγκύκλιο ή κάποιο πιο σαφές παράδειγμα.

 

Για το παράδειγμα που ανέφερες:

Διόροφη ΕΝΙΑΙΑ κατοικία (μεζονέτα) με απόληξη κλιμακοστασίου.

Ισόγειο 70 τ.μ.

Α' όροφος 70 τ.μ.

(Απόληξη + έξτρα χώρος κολλητά) 30 τ.μ.

ΟΛΕΣ οι παραπάνω στάθμες έχουν ψηλώσει κατά 30 εκατοστά η καθεμιά με αποτέλεσμα η τελευταία στάθμη (δηλ. η απόληξη μαζί με τον έξτρα χώρο δίπλα της) να υπερβαίνει κατά 90 εκατοστά το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος.

Αυτή η τελευταία στάθμη δηλώνεται εξ ολοκλήρου σαν Υ.Δ με υπέρβαση ύψους <20%.

Το ισόγειο και ο α' όροφος έχουν ψηλώσει κατά 30 εκατοστά έκαστο.

Στην περίπτωση που η υπέρβαση αυτή δηλωνόταν με το 0.20..... τι θα δηλώνατε??????

140 τ.μ. με 30 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι ο κάθε όροφος (70τ.μ. + 70 τ.μ.) ψήλωσε κατά 30 εκατοστά ???

ή 70 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι η ιδιοκτησία (ως προβολή περιγράμματος) ψήλωσε κατά 60 εκ. συνολικά?

ή 40 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι τα υπόλοιπα 30 τ.μ. δηλ. τμήμα της ιδιοκτησίας (ως προβολή περιγράμματος) έχουν υπολογιστεί ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ τελευταία στάθμη που συνολικά έχει υπέρβαση 90 εκ. ???????????

 

Ξεκινάς εσφαλμένα την τοποθέτησή σου. Αφου κάθε όροφος έχει μεγαλώσει κατα 30 εκ., εσυ πρεπει να πας να τακτοποιήσεις αυτό που βλέπεις και όχι το όλον.

Αν το αντιμετωπίσεις σαν υπέρβαση συνολικής ιδιοκτησίας και ο αλλος αποφασίσει κάποια στιγμή να τα διαχωρίσει, θα έχει δύο υποκειμενους ορόφους με πρόβλημα ύψους.

Βέβαια εσύ θα έχεις πάει με το ευμενέστερο, αλλά μετά θα γίνει το έλα να δεις, αν άλλος μηχανικός δεν δίνει βεβαίωση, αφου απαιτείται να ελέγχει και ΤΟ ΥΨΟΣ της κάθε νέας ιδιοκτησίας.

 

Επίσης, αν η απόληξη σου έχει εξτρα χώρο κολλητά, έχεις υπέρβαση όλου του ύψους της απόληξης και του έξτρα χώρου + των 30 παραπάνω πόντων, στο αναφέρω, επειδή δεν βλέπω να το έλαβες υπόψη σου.

 

 

soundholics,

 

καταρχήν, καλή σου μέρα κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

 

Κατά δέυτερο, όπως έγραψα και σε άλλο ποστ νωρίτερα, δεν έχει νόημα να συνεχιστεί πια αυτή η διαφωνία.

 

Ό,τι είπαμε είπαμε.

Έχεις την άποψή σου και έχω τη δική μου, ο καθένας μας μπορεί εσαεί να επιχειρηματολογεί, αυτοί που βλέπουν κρίνουν τον καθέναν από εμάς ΚΑΙ για την άποψή του ΚΑΙ για τον τρόπο που την εκφέρει και τελικά ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ κανένας δεν ξέρει ποιός από τους δυο μας είναι σωστός (κατά τον "ποιητή" του Νόμου).

 

Τα ποστ που επέλεξα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ...."με συνέφεραν",

ΟΧΙ όμως για τους λόγους που γράφεις !!!

Όπως ξέρεις, κατά τη διάρκεια της διαφωνίας μας δε μπήκα στη διαδικασία να "φέρω αποδείξεις" ποστάροντας όσα είχαν πει άλλοι ΠΡΙΝ τη δική μας διαφωνία, παρόλο που υπήρχαν καταγεγραμμένα προγενέστερα και χωρίς κάποιος να αντιπαρατεθεί σε αυτά....

Η επιλογή των ποστς που παρέθεσα έγινε εκ μέρους μου μόνο και μόνο γιατί στην όλη διαφωνία μας, θεωρήθηκε εκ μέρους σου ότι ΜΟΝΟ ΕΓΩ διατηρούσα τη συγκεκριμένη άποψη και έπρεπε ούτε λίγο ούτε πολύ να ντρέπομαι που την εκφράζω κιόλας γιατί παρέσυρα τους αδαείς συναδέλφους, τολμώντας να ερμηνεύω το Νόμο!!!

Κάποιοι συνάδελφοι μάλιστα, σιγοντάρησαν με ειρωνειούλες....

 

Αυτά για το συγκεκριμένο που θεωρείται λήξαν από εμένα.....

 

 

και πάμε στο ερώτημά μου .....

 

Αυτά τα τονισμένα με μπλε γράμματα πάνω λοιπόν (στο δικό μου ποστ), επειδή όπως λες δεν είχες δει ότι το είχα λάβει υπόψη μου. απαντούν στο τελευταίο σου σχόλιο (επίσης τονισμένο με μπλε).

 

Δεν απέφυγα τη χρήση χρωμάτων. Τουλάχιστον το έκανα με μπλε για να μη βγάζει μάτι.

 

 

 

Το ερώτημά μου αφορά κυρίως τις άλλες δυο στάθμες (ισόγειο και α' όροφο), οι οποίες ΚΑΙ λόγω ιδιαίτερης διαρρύθμισής τους ως ενιαία κατοικία, πρακτικά αποκλείεται να διαχωριστούν στο μέλλον ως ανεξάρτητες ιδιοκτησίες.

 

Με αυτή την παραπάνω προϋπόθεση λοιπόν, δηλ. ότι η κατοικία θα λειτουργεί πάντα ως ενιαία (τόσο ιδιοκτησιακά όσο και λειτουργικά, πράγμα που δεν διευκρίνισα πριν) αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να την αντιμετωπίσω ανά όροφο ή ως ιδιοκτησία συνολικά. Και αν την αντιμετωπίσω ως ιδιοκτησία συνολικά, να πάω με τη 2η ή με την 3η εκδοχή (όπως τις περιέγραψα αρχικά)????????

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τονισμένα με μπλε γράμματα πάνω λοιπόν (στο δικό μου ποστ), επειδή όπως λες δεν είχες δει ότι το είχα λάβει υπόψη μου. απαντούν στο τελευταίο σου σχόλιο (επίσης τονισμένο με μπλε).

Δεν απέφυγα τη χρήση χρωμάτων. Τουλάχιστον το έκανα με μπλε για να μη βγάζει μάτι.

Το ερώτημά μου αφορά κυρίως τις άλλες δυο στάθμες (ισόγειο και α' όροφο), οι οποίες ΚΑΙ λόγω ιδιαίτερης διαρρύθμισής τους ως ενιαία κατοικία, πρακτικά αποκλείεται να διαχωριστούν στο μέλλον ως ανεξάρτητες ιδιοκτησίες.

Με αυτή την παραπάνω προϋπόθεση λοιπόν, δηλ. ότι η κατοικία θα λειτουργεί πάντα ως ενιαία (τόσο ιδιοκτησιακά όσο και λειτουργικά, πράγμα που δεν διευκρίνισα πριν) αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να την αντιμετωπίσω ανά όροφο ή ως ιδιοκτησία συνολικά. Και αν την αντιμετωπίσω ως ιδιοκτησία συνολικά, να πάω με τη 2η ή με την 3η εκδοχή (όπως τις περιέγραψα αρχικά)????????

 

Για τα περι ύψους ελπίζω να βγει σύντομα κάποια διευκρίνηση για να ξεμπερδεύουμε με αυτό και ομοίως μια για την κάλυψη γιατι απ'ότι βλέπω και εκεί υπάρχει διαφωνία.

Για την διατύπωση της απόληξης με μπέρδεψε η τελευταία σου αναφορά περι "40 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι τα υπόλοιπα 30 τ.μ. δηλ. τμήμα της ιδιοκτησίας (ως προβολή περιγράμματος) έχουν υπολογιστεί ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ τελευταία στάθμη που συνολικά έχει υπέρβαση 90 εκ. ???????????"

 

Η άδεια σου επέτρεψε να χτίσεις απόληξη χωρίς να την μετρήσεις στο ύψος.

Από την στιγμή που έχεις κάνει την προσθήκη στην απόληξη, δε νομίζω ότι πρέπει να θεωρείς ότι τα εγκεκριμένα σου ήταν μέχρι και την απόληξη (αφου πλέον κακώς βρίσκεται εκεί)_

Εκεί κατάλαβα ότι μετράς ότι καλώς υπήρχε και ότι δεν λαμβάνεις υπόψη σου το αυθαίρετο δώμα, με συγχωρείς. .

 

Αν κατά την γνώμη σου είσαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν πρόκειται να διαχωριστούν οι όροφοι, θα πήγαινα με την δεύτερη λύση και θα έβαζα και την υπέρβαση δόμησης/υψους της τελευταίας στάθμης, από την οποία ΠΡΕΠΕΙ να αφαιρεθεί η επιφάνεια της σκάλας κατά την προσωπική μου άποψη, για την οποία υπάρχει μόνο υπέρβαση ύψους.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα !!!! δια 340,75€ ???

Ξέρεις πόσο αντιστοιχούν 25.000 δρχ του ΄90 σήμερα;;; Σίγουρα όχι 73 ευρώ, μάλλον 3.000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.