Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δυο φύλλα ΟΚ.

1ο) 20% προκήπιο + >20%κάλυψη ?

2ο) 20%κάλυψη ?

Μου φαίνεται υπερβολικό να βάλω υπέρβαση κάλυψης

αφού υπάρχει υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ για να βρεις πόσα τμ υπέρβασης έχεις, συγκρίνεις τα υφιστάμενα με τα της άδειας. Έπειτα, αυτά τα παραπάνω μέτρα θα τα συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου για να δεις τι συντελεστές θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυο φύλλα ΟΚ.

1ο) 20% προκήπιο + >20%κάλυψη ?

2ο) 20%κάλυψη ?

Μου φαίνεται υπερβολικό να βάλω υπέρβαση κάλυψης

αφού υπάρχει υπόλοιπο.

 

Υπερβαση δομησης/καλυψης/υψους βαζεις οταν εχεις διαφορά απο τα αντιστοιχα της αδειας, όχι οταν υπερβαινεις τα επιτρεπομενα της περιοχης, Με αυτα απλα συγκρινεις τις παραβασεις σου για να βρεις ποιους συντελεστες θα χρησιμοποιησεις. Βλ. τελευταια ερωτηση Θ' (παραλογο ή όχι, αστο να παει στο διαολο)

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

dix e6

προφανώς και ένα προσυμφωνο δεν αποτελεί συσταση, και κατα δευτερο ελεγξε επειδή είσαι εκτός σχεδίου αν γίνεται και κατάτμηση εκεί.

Βάλε και τους δύο ιδιοκτήτες και είδος ιδιοκτησίας 50% πληρη κυριότητα.

Αν πάντως δεν επιθυμεί κάποιος συνιδιοκτήτης, μπορεί να κάνει την αίτηση και ένας εξ αυτών (χωρις εξουσιοδότηση των υπολοίπων) αλλά το πρόστιμο δεν επιμερίζεται.

 

μπερδεύετε η κατάσταση..

το αγροτεμάχιο έχει χωριστεί με προσύμφωνα σε 4-5 ιδιοκτήτες

το δικό μου ανδρόγυνο έχει πάρει από ενα μερίδιο (680τμ ο καθένας) και έχτισε αυθαίρετα ενα κτίσμα πάνω στο μεταξύ τους υποτιθέμενο όριο(δυο αυτοτελή λειτουργικά μέρη- μια είσοδός σε κάθε μερίδιο)

τι κάνω? ενα φάκελο για όλο το κτίσμα?

2 φακελους?

οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες χρειάζεται να συμφωνήσουν?

το κατώτατο όριο κατάτμησης σύμφωνα με το νόμο που εντάσσει την περιοχή του εν λογω αγροτεμαχίου σε ΖΟΕ είναι 4 στρέμματα την στιγμή που στα προσύμφωνα διαβάζω ότι τα εν λόγο μερίδια προήλθαν από αγροτεμάχιο 3,5 στρεμμάτων

 

κάποιος με αντίστοιχη περίπτωση πως το αντιμετώπισε? και γενικά οι γνώμες σας?

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

ημερομηνια κατασκευης χωρου......

 

η υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη με καλυπτει προσωπικα για να οριζω ημερομηνιες προ 2004 και προ 83 ?

 

γιατι καποιοι μου λενε τοτε τοκανα θα κανω και υπευθυνη δηλωση......εγω θαχω καποιο θεμα?

 

ρωταω μηπως εγινα και δικαστης να ξερω

Link to comment
Share on other sites

ν.4030 αρθρο 49 παρ 17

"...επιτρέπεται κατα παρέκκλιση απο καθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης.επιπλεον επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών επισκευής,που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση και την συνήθη συντήρηση τους..."

 

απορρέει από αυτο οτι μπορώ σε κτίσμα εκτός σχεδίου χωρίς ΟΑ να κάνω σκεπή μετά?

Link to comment
Share on other sites

Akius,

Οχι δεν σε καλυπτει.

Μονο ιδιωτικα εγγραφα βεβαιας χρονολογιας για τα προ του 83.

Προσυμφωνα, προικοσυμφωνα, κλπ.

 

Dix e6

Καταρχας εδω παιζει λαμογια χοντρη, αρα προσοχη και παντα συμβουλευεσαι δικηγορο.

Τα προσυμφωνα εχουν επισημη νομικη ισχυ; Κατα την γνωμη μου οχι, και το οικοπεδο αντιμετωπιζεται σαν ενιαιο

 

Αν ναι εισαι στην περιπτωση μη αρτιου μη οικοδομησιμου οικοπεδου χωρις αδεια, και θα σου ζητηθει να συμπληρωσεις την αρτιοτητα μετα απο δεκα χρονια.

 

Εφοσον ενταχθεις στο νομο και περαιωσεις την ρυθμιση εχεις δικαιωμα να ζητησεις την αποπερατωση με εγκριση πολεοδομικης υπηρεσιας, που σιγουρα θα εχει και ΙΚΑ.

 

Προσοχη. Εξετασε την περιπτωση να μην μπορει να γινει κατατμηση, οχι μονο επειδη δημιουργουνται μη αρτια οικοπεδα αλλα και επειδη δεν υπαρχουν αναγνωρισμενοι κοιν. οδοι σε ολο το πλατος μιας πλευρας πλ 25 μ.

 

Γενικα μπερδεμενη περιπτωση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ soundholics

 

οχι, κοινοτική οδος πλάτους 5 μέτρων μονο υπάρχει μονό από την μια πλευρά

 

 

να η κατασταση

 

τα Β και Γ είναι αυτά που έχω... Β=680τμ, Γ=680τμ

όλα μαζι τα Α Β Γ ΚΑΙ Δ ειναι το 3500τμ αρχικο αγροτεμάχιο

 

στο προσύμφωνο τώρα (και στα δυο αφού είναι ενα για τον καθένα) διαβαζω τα εξης:

 

"το παραπάνω αγροτεμάχιο περιήλθε στον πωλητή σε μεγαλύτερη εκταση (τριων χιλιαδων πεντακοσίων τ.μ.), απο κληρονομιά του πατέρα του Νικολάου ταδε, κατοίκου οσο ζούσε ταδε, που πέθανε το έτος ταδε χωρίς να αφήσει διαθήκη και κατόπιν εξωδίκου διανομής μεταξύ αυτού και των λοιπών συγκληρονόμων του, γενομένης κατα το χρόνο θανάτου του κληρονομούμενου και όπως αυτο πιστοποιείται με το τάδε (Αριθμός) πιστοποιητικό του προέδρου της κοινότητας ταδε, συνημμένο στην με αριθμό τάδε πράξη μου."

 

δεν ξέρω αν απο αυτο συμπεραίνει κανείς κάτι....

 

σίγουρα πρέπει να μιλήσω με δικηγόρο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.