Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

σε κτιριο για το οποιο θα εκδοθει αδεια νομιμοποησης ,περαν των αλλων παραβασεων υπαρχουν και 8 παραβασεις με αναλυτικο προυπαλογισμο.για αυτες το συστημα εμφανιζει ποσο προστιμου 4000 ευρω, ενω για τις υπολοιπες το προστιμο ειναι 0.ειναι φυσιολογικο αυτο?δηλ. θα φαινεται οτι οφειλει 4000 προστιμο ενω θα εκδοθει αδεια νομιμοποιησης η κανω κατι λαθος?

 

Στην Ε΄(5) ερωταπάντηση προβλέπεται η πληρωμή προστίμου για τμήμα που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το σχεδιάγραμμα είσαι καλυμμενος από πλευράς δρόμου που σου ανέφερα πιο πάνω.

Τώρα για τα υπολοιπα καλύτερα δικηγόρο.

Γενικά είναι ψιλομπλεγμένες κάτι τέτοιες περιπτώσεις και καλό είναι να προσέχουμε.

 

Αν τωρα το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου, μπορεί να δηλωθεί και απο ορισμένους συνιδιοκτήτες, αρκεί να συμπληρώσουν τα στοιχεία και τα ποσοστά των υπολοίπων, και να δεχτούν ότι το πρόστιμο δεν θα επιμεριστεί.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

μετά από σκέψη και κουβέντα με συναδέλφους νομίζω οτι τελικά στα προ του 1955 που δεν έχω άδεια αλλά συμβόλαια που το αποδεικνύουν μπορώ να βάλω ΝΑΙ για άδεια ώστε να υπολογίσω τις αυθαιρεσίες που έγιναν μεταγενέστερα. Αν συμφωνείτε θα παρακαλούσα τον geo21 που άρχισε το topic να συμπληρώσει στο πρώτο post το συμπέρασμα.

 

Τι γίνεται όμως αν τμήμα της κατασκευής είχε άλλη χρήση παλαιότερα, 'οπως πολύ συχνά στα χωρία το ισόγειο ήταν στάβλος και πάνω το σπίτι? Έδω μπορεί να έχω συμβόλαια που το αναφέρουν για χρήση ζώων άλλα πλέον είναι κατοικία πάνω-κάτω. Δεδομένου οτι θεωρούνται με άδεια πρέπει να δηλώσω την αλλάγή χρήσης του ισογείου?

 

Επίσης με τον 4014 αν έχω καταλάβει σωστά δεν ασχολούμαστε για τακτοποίηση τυχών αλλαγής των ανοιγμάτων στα κουφώματα ή οτι έχει κλιματιστικά χωρίς άδεια ( για τις εξωτερικές μονάδες στην όψη μιλάω) ή και αυτά πρέπει να μπούν σαν παραβάσεις με αναλυτικο?

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με τον 4014 αν έχω καταλάβει σωστά δεν ασχολούμαστε για τακτοποίηση τυχών αλλαγής των ανοιγμάτων στα κουφώματα ή οτι έχει κλιματιστικά χωρίς άδεια ( για τις εξωτερικές μονάδες στην όψη μιλάω) ή και αυτά πρέπει να μπούν σαν παραβάσεις με αναλυτικο?

 

Τις αλλαγές ανοιγμάτων τις βάζω με αναλυτικό - μια παράβαση όλα τα κουφώματα μαζί.

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο καταγραφής για την παλαιότητα δεν έχει να επιλέξουμε μετά το 2003 που έχει προφανώς συντελεστή 1,00. Το προσθέτουμε εμείς για να συμπίπτει το ποσό με το ποσό που προκύπτει από το σύστημα του τεε?

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγές ανοιγμάτων τις βάζω με αναλυτικό - μια παράβαση όλα τα κουφώματα μαζί.

 

Λογικό από την μιά αλλά από την άλλη στην βεβαίωση για την μεταβίβαση δηλώνουμε οτι: "δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας ".

Βέβαια αυτό νομίζω θα το δηλώνουμε στην περίπτωση 1 όταν δηλαδή δεν έχω αυθαιρεσίες γιατί στην περίπτωση 2 (με αυθαιρεσίες) δηλώνουμε ότι: "Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις , εμπίπτουν σε μια εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011. "

Μάλλον άνοιξα και άλλο ζήτημα 8-)

Link to comment
Share on other sites

χεχε ναι!!! κάθε ποστ ανοίγει και ένα νέο ζήτημα....

 

Ειδικά για τα ανοίγματα στην περίπτωση ξεμπαζωμένου υπογείου που είχαν κατασκευαστεί εντελώς διαφορετικά θεώρησα ότι έπρεπε να καταχωρηθούν κάπως ως αυθαιρεσία ώστε μετά να τα συμπεριλάβω και στα σχέδια...

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Τα κτίσματα προ του 55 δε θεωρούνται ότι έχουν άδεια,απλά δε χρειάζονται τακτοποίηση.

 

Μιλάμε για περιπτώσεις που έγιναν μετέπειτα αυθαιρεσίες. Σε αυτές στο σύστημα δεν πρέπει να βάλω ΜΕ άδεια για να υπολογίσυουν με 1 συντελεστη και όχι 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.