Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

SOS! Έγινε η αίτηση από τον επικαρπωτή ο οποίος πλήρωσε και το παράβολο. Ο κύριος ιδιοκτήτης θέλει να ξέρει αν θα είναι οκ ή αν θα θεωρηθεί άκυρη η υποβολλή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOS! Έγινε η αίτηση από τον επικαρπωτή ο οποίος πλήρωσε και το παράβολο. Ο κύριος ιδιοκτήτης θέλει να ξέρει αν θα είναι οκ ή αν θα θεωρηθεί άκυρη η υποβολλή.

 

Σε αυτές τις καταστάσεις οδηγούν οι ασάφειες και οι βλακείες των ερωταπαντήσεων του ΥΠΕΚΑ!!!

Δήλωση με βάσει το νόμο κάνει ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης του ακινήτου (δηλαδή, ο έχων είτε την πλήρη κυριότητα, είτε την ψιλή κυριότητα και ποτέ ο έχων την επικαρπία).

Οι συντελεστές αναλόγως υπολογίζονται για τον ιδιοκτήτη αυτόν (κύρια και μοναδική ή άλλη κατοικία).

Βεβαίως η δήλωση αφορά στο ακίνητο και όχι στον "ιδιοκτήτη".

Ποιός ξέρει όμως αν σε έλεγχο προκύψει ότι, θα έπρεπε να είχαμε δήλωση ιδιοκτήτη π.χ. με 0,6 συντελεστή και όχι επικαρπωτή με 0,4 τι θ' αντιμετωπίσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Και τώρα τι μπορώ να κάνω? Να αλλάξω το όνομα του ιδιοκτήτη για την οριστική υποβολή? Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει τις κινήσεις που πρέπει να ακολουθήσω?

Η υποβολή έγινε σαν άλλη κατοικια

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Ίσως με ερώτημα στο ΤΕΕ αν μπορεί να γίνει αλλαγή ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Μου είπανε στο τοπικό ΤΕΕ είτε να αλλάξω το όνομα του ιδιοκτήτη για την οριστική υποβολλή, είτε να κάνει και ο κύριος εξουσιοδότηση στον επικαρπωτή.

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στον ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ οι παραβασεις προστιθενται ανεξαρτητα απο το αν ειναι της ιδιας κατηγοριας η οχι?

πχ. αν εγω στεγασμενη περγκολα + δημιουργια εξωστη (ανοιχτου)+πλακοστρωση + bbq, κανω 1 αναλυτικο και κοιταω το συνολικο ποσο σε ποσες παραβασεις αντιστοιχει?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Κάθε ένα από αυτά που περιγράφεις ξεχωριστό αναλυτικό και στο ποσό που προκύπτει για το καθένα διαιρείς με 5000 για να βρεις τα πεντακοσάρικα που θα δώσει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους τους μηχανικους.....χρονιάρες μέρες εδώ μέσα......

να ρωτήσω κάτι ..... έχω περίπτωση τροχοβίλας 6,00x3,00 η οποία στηρίζεται πάνω σε μεταλλική βάση, έχει κάνει και μια προέκταση μπροστά από την τροχοβίλα ένα βεραντάκι...... ήθελα να ρωτήσω για τις τροχοβίλες τι ισχύει? πως υπολογίζεται το πρόστιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε στο τοπικό ΤΕΕ είτε να αλλάξω το όνομα του ιδιοκτήτη για την οριστική υποβολλή, είτε να κάνει και ο κύριος εξουσιοδότηση στον επικαρπωτή.

Νομίζω το καλύτερο είναι να βάλεις τον κύριο να κάνει εξουσιοδότηση στον επικαρπωτή (και να υπογράψεις ανάθεση από τον επικαρπωτή προς εσένα) οπότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στα της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους τους μηχανικους.....χρονιάρες μέρες εδώ μέσα......

να ρωτήσω κάτι ..... έχω περίπτωση τροχοβίλας 6,00x3,00 η οποία στηρίζεται πάνω σε μεταλλική βάση, έχει κάνει και μια προέκταση μπροστά από την τροχοβίλα ένα βεραντάκι...... ήθελα να ρωτήσω για τις τροχοβίλες τι ισχύει? πως υπολογίζεται το πρόστιμο ?

 

Εφόσον η τροχοβίλα έχει γίνει με σταθερή κατασκευή και δεν είναι σε ρόδες ώστε να μπορεί να μετακινηθεί σαν τροχόσπιτο, ο υπολογισμός γίνεται όπως όλα τα αυθαίρετα. Το χε πει η Ξυνομηλάκη σε σεμινάριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.