Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα, όπως θα σου έλεγαν και οι παλαιότεροι στο φόρουμ, καλό είναι να ψάξεις λίγο το φόρουμ και θα βρεις τις απαντήσεις.

Σαν άμεση απάντηση θα σου πω ότι θα δηλώσεις μόνο ΥΔ χωρίς αλλαγή χρήσης, αλλά είναι πραγματικά χρήσιμο να διαβάσεις προηγούμενα ποσταρίσματα για

να πιστείς για το ορθό ή όχι μιας άποψης, που μπορεί να σου λέει ξερά κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ Στα φύλλα καταγραφής δηλώνεται κατω κατω στο: τυπος αυθαιρεσίας.

Μα οι λοιπές παραβάσεις δεν μπαίνουν στα φύλλα καταγραφής !
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν έχουμε πάρει ξεκάθαρη απάντηση , τι γίνεται με τα στέγαστρα των πρατηρίων βενζίνης που δεν φαίνονται στην άδεια? Σύμφωνα με το Εγγρ-69178/13457/87. μετράνε στη δόμηση και στην κάλυψη Στον 4014 πως θα τα υπολογίσουμε?.(Είναι και δώρο των εταιριών στους πρατηριούχους, τώρα μάλλον θα τους βγει ξινό)

Σε παρόμοια περίπτωση έβαλα υπέρβαση δόμησης και κάλυψης
Link to comment
Share on other sites

Να λύσω 3 εύκολες απορίες μου;;; Εχουν ξαναειπωθεί αλλά δεν βρίσκω κάτι σίγουρο...ειδικά για το πρώτο...

 

1. Δύο διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη, στον ίδιο όροφο. Υπάρχει και σύσταση που τα αναφέρει ως ξεχωριστά. Η μόνη αυθαιρεσία είναι οι πίσω εξώστες από 0,60 έγιναν 0,80 και ενώθηκαν σε έναν... Αρα, αναλυτικός, 500 ευρώ πρόστιμο... Η ερώτηση είναι... Μπορώ να μη τον χρεώσω τον άνθρωπο δύο αμοιβές;;; Αν το κάνω, κινδυνεύω από το περιβόητο πειθαρχικό; Αν το αντιμετωπίσω σαν ένα ακίνητο, μήπως κινδυνεύει η τακτοποίηση να ακυρωθεί; Πιθανόν να μεταβιβάσει....δεν το κάνει μόνο για τακτοποίηση...

 

2. Τα παραπάνω διαμερίσματα, αποτελούν τον τελευταίο όροφο... Κατά παράβαση της άδειας, η σκάλα συνεχίστηκε και βγήκε σε μια απόληξη κλιμακοστασίου, στο δώμα... Δεν έχει τίποτε άλλο... απλώς τη παράνομη απόληξη κλιμακοστασίου...δεν υπάρχει άλλος χώρος... Αυτό είναι προφανώς κοινόχρηστο... άρα μπορεί και να μη τακτοποιηθεί, σωστά; Δηλαδή, σε ενδεχόμενη μεταβίβαση διαμερίσματος θα δώσω κανονικά βεβαίωση και δεν θα έχει πρόβλημα... Δίκιο δεν έχω;;;

Αν όμως θέλει να το τακτοποιήσει, ως τετραγωνικά βάζω το δώμα αλλά και τη σκάλα στον όροφο;;; εκεί δηλαδή που ήταν τρύπα;;; ή όχι;;; Μάλλον το δεύτερο κατά την άποψή μου αλλά έχω ακούσει και αντίθετη άποψη. Η σκάλα θα μετρήσει μια φορά μόνο, σωστά;

 

3. Υπόγειο που φαίνεται στην άδεια και δεν κατασκευάστηκε.... Τί κάνουμε;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

JTB καλημέρα!

 

1. Εγώ θα έκανα 2 αιτήσεις, 2 αμοιβές γιατί υπάρχει σύσταση

 

2. Μπορεί να τακτοποιηθεί εφόσον αφορά κοινόχρηστο χώρο και όχι διαμέρισμα.

 

3. Βάζεις κανονικά τα τετραγωνικά της απόληξης, ΥΔ, Υ. ΥΨ.

 

(Έτσι θα τα έβαζα εγώ)

Link to comment
Share on other sites

JTB

1. έχεις Π.Μ.

2. Προφανός η σκάλα και η απόληξη είναι κοινόχρηστοι χώροι, έλεγξέ το,οπότε η τακτοποίηση θα γίνει απο κοινού και δεν επηρεάζει τη μεταβίβαση των διαμερισμάτων. Εγώ θα τακτοποιούσα με υπέρβαση δόμησης και ύψους για το κουβούκλιο.

3. Άδεια νομοποίησης ή κατηγορία 13 και 500σαρικο ως μη κατασκευασθέν

Link to comment
Share on other sites

Αα... το υπόγειο ως κατηγορία 13 και 500αρικο... με βολεύει...

Οπότε θα πάει μια αμοιβή για τα κοινόχρηστα...όπου θα περιλαμβάνει υπόγειο και δώμα...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

JTB ποτε κτιστηκε η οικοδομη?

Γιατι αν ειναι παλια, εμκμεταλλευσου αυτο....

 

 

γ. Ο ΓΟΚ του 55 δεν όριζε με σαφήνεια τον τρόπο μέτρησης της προεξοχής εξώστη εκτός ΡΓ. Με την εκγύκλιο 38/1960 δόθηκαν "δώρο" 15εκ:

...

... καθορίζεται: 1) Όπως η εξοχή των

ανοικτών εξωστών, μετράται η απόστασις της εσωτερικής παρυφής του

τυχόν στηθαίου ή τυχόν κιγκλιδώματος τούτων από της όψεως του

κτιρίου και 2) 'Οτι μετά την ώς άνω μετρουμένην προεξοχήν το

συνολικόν πλάτος διά στηθαίον ή κιγκλίδωμα ή οιανδήποτε άλλην

επιτρεπομένην κατασκευήν δεν δύναται να υπερβαίνει τα δέκα πέντε

εκατοστά (0,15) του μέτρου.

και θα παρεκκλινεις κατα 5cm, αμελητεο νομιζω...

Οποτε ρυθμιζεις την ενωση των μπαλκονιων σε μια αιτηση μονο και καθαριζεις....

 

Βεβαια εσενα σε συμφερει να κανεις 2 αιτησεις για διπλασια αμοιβη....

Link to comment
Share on other sites

για αλλαγες σε Τ.Ζ -φυλλα καταγραφης - αλλαγη απο δοσεις σε εφαπαξ η αναποδα και οτι αλλο χρειαστει....ΑΙΤΗΣΗ στο τεε και μεσα σε 10 μερες περιπου σας το ξεκλειδωνουν

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi : Ευχαριστώ, αλλά είναι κοντά στο '80... βασικά η τιμή σκοτωμένη είναι έτσι κι αλλιώς γιατί είναι 4 διαμερίσματα στο κτίριο, μήπως τα πάρω όλα... Για τυπικούς λόγους, ας είμαστε σωστοί... 2 φάκελοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.