Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Στη δόμηση δεν έχουν μετρηθεί αφού όλοι οι εξώστες και οι όποιοι ημιυπαίθριοι είναι μικρότεροι από το επιτρεπόμενο 40% της επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπέδου. Με την πραγματοποιηθείσα κάλυψη (που κλείνει οριακά στην επιτρεπόμενη) έχω πρόβλημα που και οι δύο περιπτώσεις που έχω δεν προσμετρώνται. Η μία από τις δύο θεωρώ λανθασμένα (ίσως και εσκεμμένα....) δεν έχει προσμετρηθεί (άρα έχω παρανομία λόγω ημιυπαιθρίου ---------> 1 παράβαση). Για το άλλο δεν ξέρω το αν θεωρείται εξώστης ή ημιυπαίθριος....!

Πρέπει να ξερω τι σόι διάγραμμα καλυψης θα δείξω με τα δικαιολογητικά (όποτε και όπου ) προσκομίσουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πέρα από αυτό, πόσες παραβάσεις έχουμε?

Μία λόγου ενός ορόφου ή δύο μία για κάθε διαμέρισμα?

Αυτό είναι πιο σκοτεινό ακόμα σημείο! :|

 

Έχουμε δύο ιδιοκτησίες, οπότε δύο ρυθμίσεις. Η παράβαση, είτε είναι μία είτε είναι δύο θεωρητικά, θα δηλωθεί και στις δύο ρυθμίσεις και θα πληρωθεί ένα 500άρικο για κάθε ιδιοκτησία.

Επίσης, πιστεύω πως χρειάζεται μία βεβαίωση για κάθε ιδιοκτησία, αφού μεταβιβάζονται ανεξάρτητα, ακόμα και αν είναι στο ίδιο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτοτελείς οι ιδιοκτησίες ναι θέλει δύο βεβαιώσεις.

Όσο για το πόσα 500 αρικα χρειάζονται......................θολό το τοπίο από τη στιγμή που δεν είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι.

Ξεκάθαρο δεν είναι εάν θέλει ένα 500 για τη διαμερισμάτωση αφού ο όροφος είναι ένας ή ένα 500 αρικο για κάθε διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είναι δύο ιδιοκτήτες, θα το μοιραστούν; Αν έχει γίνει διαμερισμάτωση ορόφου, στη πράξη δεν υπάρχει αυθαιρεσία μετρήσιμη σε τ.μ. και γιαυτό πάμε σε κατηγορία 13.... Τη παράβαση όμως την έχουν κάνει και τα δύο διαμερίσματα... άρα 500άρικο για το καθένα... αλλιώς δεν στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετωπίζουμε την περίπτωση ισογείου οικίας με οικ. άδεια σε γήπεδο εκτός σχεδίου, που σύμφωνα με την οικ. άδειά είχε σκελετό από οπλ. σκυρόδεμα και τοιχ/α από εμφανή πέτρα (δλδ σαν επένδυση), αλλά κατασκευάσθηκε εξ ολοκλήρου με φέρουσα τοιχοποιία από πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω μια περίπτωση με δύο μεζονετες (με άδεια για 2 κατοικίες) οι οποιες χρησιμοποιούνται σαν μία από τον ιδιοκτήτη(έχουν τον ίδιο ιδιοκτήτη) με

1.ξεμπαζωμενα υπόγεια που έχουν γίνει (ανεξάρτητες )κατοικίες σε σχέση με τα ισόγεια ,

2.διωροφα κενά που έχουν παταρωθεί στους ορόφους

3. Παράνομο λεβητοστάσιο & αποθήκη που εξυπηρετεί και τις δύο κατοικίες.

4. cour anglais για να φωτίζουν το πισω μέρος των υπογείων (αναλυτικός ή παράβαση κάλυψης?)

Πόσοι φάκελοι? ανα κατοικία σύμφωνα με την άδεια? ανα ανεξάρτητη κατοικία όπως έχει διαμορφωθεί? τις κοινόχρηστες παραβάσεις ποιός τις

χρεώνεται? τρικυμία εγκεφάλου?

Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετωπίζουμε την περίπτωση ισογείου οικίας με οικ. άδεια σε γήπεδο εκτός σχεδίου, που σύμφωνα με την οικ. άδειά είχε σκελετό από οπλ. σκυρόδεμα και τοιχ/α από εμφανή πέτρα (δλδ σαν επένδυση), αλλά κατασκευάσθηκε εξ ολοκλήρου με φέρουσα τοιχοποιία από πέτρα.

 

Κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.