Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

φίλοι μου να κάνω και εγω 2-3 ερωτησούλες....

 

1) όταν είναι να κάνουμε υποβολή...εγώ ως Α.Μ. δεν μπορώ να κάνω εξαρτημένο τοπογραφικό,οπότε μου το κάνει κάποιος ΑΤΜ. στην δήλωση πως το βάζω? μηχανικός Α τι ποσοστό εργασίας και τί ο Β?

ή τέλος πάντων ποιος το έχει κάνει και πως το έχει κάνει?

 

2) σε αυθαίρετο...μέχρι το 2006 πληρώναμε πρόστιμα απο πολεοδομία γιατί ήταν αυθαίρετο.

το ακίνητο αυτό το υποβάλουμε με τον 4014? τα πρόστιμα συμψηφίζονται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην τακτοποίηση δεν βάζω τον τοπογράφο αλλά τον βάζω στον υπολογισμό της αμοιβής. Άλλες φορές ούτε εκεί αφού ο τοπογράφος θέλει να υπολογίσει μόνος του την αμοιβή.

Στην συμφωνηθείσα αμοιβή του ν4014, βάζω μόνο την δικιά μου αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Στην τακτοποίηση δεν βάζω τον τοπογράφο αλλά τον βάζω στον υπολογισμό της αμοιβής. Άλλες φορές ούτε εκεί αφού ο τοπογράφος θέλει να υπολογίσει μόνος του την αμοιβή.

Στην συμφωνηθείσα αμοιβή του ν4014, βάζω μόνο την δικιά μου αμοιβή.

και κάνεις την υποβολή μονο με τα δικά σου στοιχεία... και δεν φαίνεται πουθενά ο ΑΤΜ.?

 

για το 2ο? κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

2) σε αυθαίρετο...μέχρι το 2006 πληρώναμε πρόστιμα απο πολεοδομία γιατί ήταν αυθαίρετο.

το ακίνητο αυτό το υποβάλουμε με τον 4014? τα πρόστιμα συμψηφίζονται?

 

Ναι σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

καποιος για βοηθεια...σε διαμερισμα 2ου οροφου ο ιδιοκτητης εκλεισε ενα μπαλκονι..λεει οτι το εκλεισε απο την αρχη...

 

αεροφωτογραφιες δε μπορουν να το επιβεβαιωσουν... και να μπορουσαν , δεν υπαρχουν...αρα τι κανω;;;

 

ΥΔ;;

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη δήλωση και το υποστηρίζεις (αν συμφωνείς) στην τεχνική σου έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο αρχειο word που να λεει βημα προς βημα με ποιο τροπο βαζουμε τις αμοιβες των αυθαιρετων στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ;;

 

καποιος για βοηθεια;;;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Ένα διώροφο κτίριο με 2 διαμερίσματα στον όροφο (ένα δεξιά - ένα αριστερά). Στη μέση υπάρχει ανοιχτή-ακάλυπτη σκάλα που δεν μετράει στη δόμηση την οποία έχουν κλείσει κανονικά με τοιχοποιία και κουφώματα και η οποία εξυπηρετεί και το διαμέρισμα του 2ου ορόφου που θέλω να τακτοποιήσω. Κάτω από αυτή τη σκάλα (στο ισόγειο) υπάρχουν και οι λέβητες των διαμερισμάτων...

Είναι υποχρεωτικό να ασχοληθώ με το κλιμακοστάσιο το οποίο είναι κοινόχρηστο ή μπορώ να προχωρήσω μόνο για το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.