Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

duth, καλησπερα,

 

ειναι μεσα στην ΟΑ

ειναι αποθηκη

παραμενει αποθηκη

ειναι παρακολουθημα στο συμβόλαιο αγοράς

ειναι καταδικό "του"

δεν χρειάζεται συναίνεση κανενός

 

αρα τι απομένει???

 

δ-ι-α-μ-ε-ρ-ι-σ-μ-α-τ-ω-σ-η

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σφίνα ερώτηση....

 

Στην ο.α. το υπόγειο φαίνεται ενιαία "αποθήκη" (+ λεβητοστάσιο, αλλά δεν μας ενδιαφέρει).

Στην πραγματικότητα, το υπόγειο έχει μετατραπεί με μεσοτοιχίες σε πολλές μικρές αποθηκούλες, μία για κάθε διαμέρισμα της πολυκατοικίας.

Στο συμβόλαιο η αποθηκούλα του διαμερίσματος αναφέρεται ως παρακολούθημα 5 τ.μ. και περιγράφεται που ακριβώς βρίσκεται (πχ 3η από αριστερά)... Αυτό συνεπώς μας δίνει "αποκλειστική χρήση" και τακτοποιείται ΧΩΡΙΣ συνέναιση των υπόλοιπων ενοίκων, έτσι???

 

Πώς είναι λοιπόν το "πιο σωστό" για να τακτοποιηθεί???

Ως διαμερισμάτωση και μόνο (500€) ή ως ΥΔ ΒΧ ?

 

Μάλλον προς διαμερισμάτωση το κόβω...

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα καθότι το ακίνητο (οριζόντια ιδιοκτησία) είναι μεταβιβαζόμενο.

Είναι εσωτερική διαρρύθμιση και έχει συμφωνηθεί εκ της συστατικής πράξης.

Link to comment
Share on other sites

duth

Με την ίδια διαμερισμάτωση (και το ίδιο 500ρικο) μπορούν να τακτοποιηθούν τα όρια όλων των ιδιοκτησιών - αποθηκών, όλων των ενοίκων.

Δεν ψήνεις τον δικό σου να ψήσει και τους υπόλοιπους για μία κοινή δήλωση. Όλοι το ίδιο πρόβλημα θα χουν. Πόσα λεφτά θα βγει στον καθένα, τίποτα.

Βέβαια τώρα που θα κάνεις μεγαλύτερη αποτύπωση θα μεγαλώσει και η αμοιβή σου, αλλά τι να κάνουμε... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα καθότι το ακίνητο (οριζόντια ιδιοκτησία) είναι μεταβιβαζόμενο.

Είναι εσωτερική διαρρύθμιση και έχει συμφωνηθεί εκ της συστατικής πράξης.

 

Η οριζόντια ιδιοκτησία (το διαμέρισμα) είναι σύμφωνη με τα σχέδια της ο.α., εκτός κάποιας εσωτερικής διαρρύθμισης. Ωστόσο, η αποθήκη στο υπόγειο, όπως περιέγραψα, δεν είναι σύμφωνη με την ο.α. και στο συμβόλαιο αναφέρεται ως παρακολούθημα.

 

Τι εννοείς ότι "είναι εσωτερική διαρρύθμιση και έχει συμφωνηθεί εκ της συστατικής πράξης"?

Εγώ πάντως άλλη κάτοψη εκτός της ο.α., δεν είδα!

 

duth

Με την ίδια διαμερισμάτωση (και το ίδιο 500ρικο) μπορούν να τακτοποιηθούν τα όρια όλων των ιδιοκτησιών - αποθηκών, όλων των ενοίκων.

Δεν ψήνεις τον δικό σου να ψήσει και τους υπόλοιπους για μία κοινή δήλωση. Όλοι το ίδιο πρόβλημα θα χουν. Πόσα λεφτά θα βγει στον καθένα, τίποτα.

Βέβαια τώρα που θα κάνεις μεγαλύτερη αποτύπωση θα μεγαλώσει και η αμοιβή σου, αλλά τι να κάνουμε... :mrgreen:

 

Μεγαλύτερη αποτύπωση? Όντως... Δεν θα είναι μόνο 5 τ.μ., αλλά όλο το υπόγειο. ...πού να μπλέκεις τώρα?

Λεφτά υπάρχουν!!!

 

Βρε εγώ το σκέφτηκα, αλλά εφόσον ΔΕΝ είναι κοινόχρηστος χώρος, αλλά χώρος με αποκλειστικές χρήσεις, γίνεται με αίτηση???

Διότι πρόκειται για διαφορετικές ιδιοκτησίες τελικά.

 

(Το αντίστοιχο θα απασχολεί και κατά τη διαμερισματωση σε όροφο οικοδομής με 2 διαμερίσματα διαφορετικών ιδιοκτητών. Γίνεται 1αίτηση?)

 

Help! :smile:

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η παράβαση που είδες; Θυμίζω πως το ιδιοκτησιακό καθεστώς του παρακολουθήματος είναι δουλεία μεταξύ των συνιδιοκτητών και όχι κυριότητα.

Link to comment
Share on other sites

duth

Με την ίδια διαμερισμάτωση (και το ίδιο 500ρικο) μπορούν να τακτοποιηθούν τα όρια όλων των ιδιοκτησιών - αποθηκών, όλων των ενοίκων.

Δεν ψήνεις τον δικό σου να ψήσει και τους υπόλοιπους για μία κοινή δήλωση. Όλοι το ίδιο πρόβλημα θα χουν. Πόσα λεφτά θα βγει στον καθένα, τίποτα.

Βέβαια τώρα που θα κάνεις μεγαλύτερη αποτύπωση θα μεγαλώσει και η αμοιβή σου, αλλά τι να κάνουμε... :mrgreen:

 

Αυτό το θέμα νομίζω πως δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη. Στην αντίστοιχη επιφάνεια των αποθηκών κατά τη σύσταση ( οι οποίες αποτελούν παρακολουθήματα ) ουσιαστικά έχει εφαρμοσθεί δουλεία από τον ένα συνιδιοκτήτη στον άλλο. Ο ενιαίος αυτός χώρος (συνολική επιφάνεια των αποθηκών του υπογείου) δεν είναι κοινόχρηστος τουτέστιν θεωρητικά δε μπορεί να υποβληθεί μια δήλώση «διαμερισμάτωσης» για όλες. Επίσης δεν έχω καταλήξει αν ισχύει το ίδιο και για περίπτωση που δύο διαμερίσματα (οριζόντιες ιδιοκτησίες) όπου το ένα εισέρχεται στο άλλο) είναι τακτοποιημένα προς συμβολαιογραφική πράξη και τα δύο με μία δήλωση αυθαιρέτου;;; Δεν ξέρω αν από τους υποθηκοφύλακες περνάει μια τέτοια πράξη αλλά κατά 4014 νομίζω πως υπάρχει υποχρέωση υποβολής δύο ξεχωριστών δηλώσεων παρ. 2.γ άρθρο 24.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η παράβαση που είδες; Θυμίζω πως το ιδιοκτησιακό καθεστώς του παρακολουθήματος είναι δουλεία μεταξύ των συνιδιοκτητών και όχι κυριότητα.

 

Όπως το περιέγραψα... Στην ο.α. είναι μία αποθήκη όλο το υπόγειο, ενώ στην πραγματικότητα είναι πολλές αποθήκες.

Επίσης, στο συμβόλαιο γράφει για παρακολούθημα αποθήκη στο υπόγειο 5 τ.μ. 3η από αριστερά μετά το λεβητοστάσιο, ενώ στα σχέδια της ο.α..... είναι 1 ενιαία αποθήκη όλο το υπόγειο!

 

Εγώ με τι σχέδια θα δω ότι αυτό που γράφει το συμβόλαιο είναι νόμιμα και όχι αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

αν στην κατοψη της ΟΑ ηταν χωρισμενο σε 4,5,6 αποθηκες, δεν θα εκανες τιποτε

Αφου εχεις μια κατοψη για εναν ενιαιο χωρο αποθηκης, τοτε η αποθήκη ¨κοπηκε" σε κοματια κατα τα συμβολαια

και πηρε την αποκλειστικη χρηση καθε ενας

Στα συμβόλαια υπογραφηκε μια κατοψη υπογειου- ατυπη χωρις σφραγιδες- αλλα ειναι νομιμη ως προς την παραχωρηση.

Απομένει

να τακτοποιήσεις μονος σου

[δλδ. αν δεν υπηρχε ο 4014 και πηγαινες να πουλησεις με δανειο, και σου ζητουσε η Τραπεζα να δει την επισημη κατοψη -και δεν σου αναγνωριζε την "ατυπη- τι θα έκανες?]

Αυτο κανεις, πιο απλα με τον 4014.

Κανε για σενα...αργοτερα ισως ελθουν και οι άλλοι....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να παρακολουθήσω τη συζήτηση

αυτές οι διαμερισματώσεις βοηθητικών χώρων υπογείου που αποτελούν "παρακολουθήματα"

μπορούν αντί να δηλωθούν στον 4014 από τον καθένα συν/τη να γίνουν ως εξής

 

1.σύμφωνα με το άρθρο 6 του 4030 (να γίνει πρώτα ενημέρωση φακέλου)

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, κατα τον χρονο «ανεξάρτητα από το χρόνο» (Ν 4067/12/αρ 29) ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

και

2.τροπ/ση της σύστασης ο.ι

 

τώρα θα μου πείτε

η ενημέρωση φακέλου της "άδειας δόμησης" ισχύει και για την ενημέρωση της "οικοδομικής άδειας"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.