Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν ο ιδιοκτήτης της είναι κατ' επέγγελμα γεωργός εγώ τη βάζω "πρώτη κατοικία" αλλιώς -μη γεωργός - "άλλη κατοικία"

Link to comment
Share on other sites

16. ΑΠΟΘΗΚΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗ: (Γ΄12) Εντάσσεται στην κατηγορία 3.α του φύλλου καταγραφής. Δεν περιλαμβάνονται επιχειρήσεις επεξεργασίας των προϊόντων, και χρειάζεται προσοχή διότι κατά περίπτωση μπορεί να χαρακτηρίζονται ως μικρές γεωργικές αποθήκες στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα εκτός σχεδίου (άρθρο 6 παρ.4 του ΠΔ 24/31-5-85 ΦΕΚ 270Δ, μέχρι 50 τμ & ύψος 4,50 μ.) ή ως μικρές λιθόκτιστες με Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (με επιφάνεια μέχρι 15 μ2 & συνολικό ύψος με τη στέγη έως και 3,00 μ., εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος στην οροφή του) ή ως Βιομηχανικές Αποθήκες (ΠΔ/227/87 ΦΕΚ/100Α΄ Χαρακτηρισμός βιοτεχνικών & βιομηχανικών επιχειρήσεων ως γεωργικών, Αποφ-82299/97 ΦΕΚ-692/Β χορήγηση άδειας παρασκευής, συσκευασίας & αποθήκευσης γεωργικών φαρμάκων).

 

17. ΑΠΟΘΗΚΗ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ: Αν πρόκειται για αποθήκη με οικιακή χρήση, τότε θα δηλωθεί ως 3β (άλλη κατοικία). Αν η αυτοτελής αποθήκη ανήκει σε ιδιοκτήτη μίας αυτοτελούς κατοικίας του ίδιου κτιρίου που είναι κύρια και μοναδική του κατοικία, ίσως μπορεί να την συμπεριλάβει σε μία κοινή δήλωση με το διαμέρισμα, με συντ. 3α.

 

ΠΗΓΗ: Σημειώσεις Λεμπέση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση μου είναι σε αρχική Υποβολή.

Εχω πληρώσει μόνο το παράβολο.

 

Παρατήρησα ότι μπορώ να κανω αλλαγές στο σύστημα, μέχρι να αλλαξω και τα πρόστιμα.

 

Επιτρέπεται να αλλάξω τώρα (ενω ειμαι σε Αρχικη Υποβολη και εχω πληρωσει παραβολο) τα πρόστιμα και να προσθέσω ή να αφαιρέσω Πολεοδομικές Παραβάσεις και φύλλα καταγραφής?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

κάνεις ότι θες

το πολύ - πολύ να ζητήσεις (ηλεκτρονικά πλέον -μέσα από την ίδια τη δήλωση σου) και κάνα 2 ξεκλειδώματα (εγώ δήλωση μου 2 φορές "σε οριστική", την ξεκλείδωσα και 3η φορά χωρίς κανένα πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

εχει δημοσιευθει το φεκ με τις τελευταιες αλλαγες στα αυθαιρετα;

 

φανταζομαι πως οχι;

 

ακουσατε περιπου ποτε;

 

 

οτι μπορουν να πληρωσουν το 30% και μετα να μεταβιβασουν κτλ...

 

 

και [ποτε να τα περιμενουμε αυτα;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Για ποιες αλλαγές μιλάς;;

 

Η παράταση δεν θα βγει σε ΦΕΚ.

Ίσως βγει η "ρύθμιση" ότι, με το 30% κάνεις συμβόλαιο.

Επίσης η έκπτωση του 10%.

Οι οδηγίες για ΔΕΔΟΤΑ μπορεί να βγουν με υπουργική απόφαση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

με βοηθατε λιγο που μπορω να βρω τιμη ζωνης για εκτος σχεδιου?

σε αυτο http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html δεν βρισκω αυτο που θελω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.