Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μου έχει τύχει προηγούμενα και έλεγα μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει.

Είχε εκδοθεί άδεια για ισόγειο κατάστημα και στον όροφο ο χώρος των γραφείων (αίθουσα συνεδριάσεων, λογιστήριο, κλπ). Ο όροφος όμως άλλαξε χρήση σε κατοικία. Το πρόστιμο πάει με αλλαγή χρήσης. Από Υπηρεσίες σε κατοικία. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Θα δηλωσεις αυθαιρεσια τα κουραγκλε? :shock:

 

 

Αφου είναι κατασκευασμένα και δεν φαίνονται στην οικοδομική άδεια δεν είναι αυαθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ για μια νέα περίπτωση που μου έτυχε και έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Ημιυπόγειος χώρος οικοδομής που η άδεια βγήκε το 1979 και αποπερατώθηκε το 1981.

Στα σχέδια της άδειας φαίνεται ότι προεξέχει +1.40m από το έδαφος, ενώ το όριο μεταξύ οικοδομικής και ρυμοτομικής γραμμής είναι 5.50m.

Στην πραγματικότητα, σε αυτά τα 5.50m έγινε εκσκαφή, ώστε με σκαλάκια να κατέβει στο -1.80μ και να γίνει το υπόγειο προσβάσιμο από το πεζοδρόμιο με εξωτερική είσοδο ξεχωριστή της οικοδομής.

Φυσικά από αποθήκη που ήταν στην άδεια, τώρα είναι κατάστημα και της τάξης των 300και τμ.

 

1) Πώς θα μπορέσει να αποδειχθεί ότι αυτό κατασκευάστηκε κατ' αυτόν τον τρόπο από την περίοδο που χτίστηκε και να πάρει την μεγάλη έκπτωση λόγω παλαιότητας;

Αφού από τις αεροφωτογραφίες δεν μπορεί να φανεί τίποτα... Και ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης δεν είναι ο αρχικός ιδιοκτήτης, είχε μεταπωληθεί στην πορεία.

 

2) Από τον πολύ ξεκάθαρο οδηγό τακτοποίησης υπογείων του avgoust καταλαβαίνω ότι είμαι στην παρακάτω κατηγορία;

A. ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ

β. δεν έχει τηρηθεί η στάθμη τελικά δισμορφωμένου εδάφους (ξεμπάζωμα)

iii έχει αποκτησει κύρια χρήση διαφορετική της επικρατούσας του κτιρίου -> Υπερβαση δομησης ΒΧ + Αλλαγή χρήσης +Κατ 13

 

Εφ' όσον η κύρια χρήση του κτιρίου είναι κατοικία και το συγκεκριμένο είναι κατάστημα, σωστά;

 

Τέλος, στον αναλυτικό για το ξεμπάζωμα παίρνετε μόνο τα κυβικά εκχωμάτωσης ή και πλακοστρώσεις/αοπλο σκυροδεμα δαπεδων/κατασκευη τοιχειων αντιστηριξης κτλ;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μου υπενθυμίσει; Οι υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης, σε μονοκατοικία εξ αδιαιρέτου εντός σχεδίου, συγκρίνονται με το σύνολο του γεωτεμαχίου και όχι με το ποσοστό εξ αδιαιρέτου, σωστά;

Αυτό ΠΟΥ βασίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτονόητο καθόσον όλοι αναφέρονται (ΥΠΕΚΑ, ΤΕΕ) στα επιτρεπόμενα μεγέθη (και ως επιτρεπόμενα μεγέθη είναι μόνον αυτά ολοκλήρου του οικοπέδου). Εκτός βεβαίως των περιπτώσεων συστάσεων καθέτου.

 

Μεταφέρω από "Επεξηγηματικό-ερμηνευτικό υπόμνημα Φύλλου Υπολογισμού Προστίμου":

 

"............5. Καταγράφονται τα τετραγωνικά μέτρα κάθε αυθαίρετης κατασκευής (τετραγωνικά Υ.∆.), καθώς και τα τετραγωνικά μέτρα κάθε αυθαίρετης κατασκευής που αφορούν βοηθητικούς χώρους. Επίσης, σημειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης –ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση- κάθε αυθαίρετης κατασκευής. 6. Σημειώνονται τα εκατοστά του μέτρου και το ποσοστό υπέρβασης ύψους –ως προς το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής- κάθε αυθαίρετης κατασκευής. 7. Σημειώνονται τετραγωνικά μέτρα υπέρβασης κάλυψης και το ποσοστό υπέρβασης της κάλυψης ως προς τη μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη της περιοχής.................".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.