Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Και η εσωτερική σκάλα υπογείου που έχει μετατραπεί σε χώρο κύριας χρήσης; Μετράει το εμβαδό της στον υπολογισμό του προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείς η σκάλα που οδηγεί σε υπόγειο που έχει μετατραπεί σε χώρο ΚΧ. Αν επρόκειτο για το αυτό κλ/σιο και το υπόγειο ήταν ξεχωριστό διαμέρισμα, θα το σκεφτόμουν.

Αν πρόκειται για εσωτερική σκάλα (τύπου μεζονέτα) ναι πρέπει να δηλωθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sagiasd, πρόκειται για εσωτερική σκάλα που οδηγεί σε υπόγειο που έχει μετατραπεί σε ΧΚΧ. Ακριβώς, είναι κλασική περίπτωση σε μεζονέτα. Ναι, πρέπει να δηλωθεί, αλλά από μια άποψη αυτός ο χώρος (της σκάλας) δεν αλλάζει χρήση.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είμαι απόλυτος στο ζήτημα, αλλά η συνέχεια του χώρου είναι που με προβληματίζει. Ωστόσο και με βάση το ΝΟΚ νομίζω η σκάλα θα μπορούσε να εξαιρεθεί της δόμησης.

It's up to you...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η σκάλα αποτελεί τη μοναδική πρόσβαση στο υπόγειο που πλέον έγινε κατοικία, τότε είναι ΥΔΚΧ (έχει αλλάξει χρήση δηλαδή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση ισογειου καταστηματος σε εξ ολοκληρου αυθαιρετο διωροφο οικημα, εντος σχεδιου, πλεον, τακτοποιηθηκε με το Νομο του Τριτση και για τις 3 φασεις, η τελευταια εκ των οποιων ολοκληρωθηκε το 2009

Εξ αρχης ειχε δηλωθει ισογειος βιοτεχνικος χωρος εργαστηριου, απο το 1983 που ξεκινησε η διαδικασια αλλα στην πορεια μετετραπη σε καταστημα, οπως και ειναι τωρα

Δυστυχως, ο χαρακτηρισμος αυτος ακολουθησε το ακινητο μεχρι και την ολοκληρωση της 3ης φασης πριν 4 χρονια

 

Τωρα θελουμε να το αλλαξουμε χρηση σε καταστημα, μονο που με αδεια αλλαγης χρησης πλεον δε γινεται διοτι εχει μετατοπιστει η ΡΓ πλεον 3μ μεσα στο κτισμα και βγαζει μη συννομο ενα τμημα του

Αναφερεται και στην 3η φαση του Τριτση και φαινεται το συννομο τμημα που εξαιρειται της κατεδαφισης και το μη συννομο που δεν εξαιρειται.

 

Πως τακτοποιω και με τι δεδομενα?

 

Αν βαλω αλλαγη χρησης μετα το 2009, το προστιμο βγαινει υπερογκο, πανω απο 20.000€

 

Μπορω να αγνοησω τον Τριτση και να δηλωσω εκ νεου το ισογειο, ως το οριο της ΡΓ, με την προ 1983 παλαιοτητα του ως "Υπηρεσιες" και στην τεχνικη μου εκθεση να το χαρακτηρισω Καταστημα?

Απο το ΤΕΕ με ενημερωσαν πως ισως να μπορω να αγνοησω την 3η φαση επειδη οριστηκε χρηση διαφορετικη απο την υπαρχουσα, επομενως δεν αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα.

Ομως περαιτερω δεν ηξεραν και μου ζητησαν το τηλεφωνο μου για να το σκεφτουν πρωτα!!!

 

Καμια γνωμη επ αυτου?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο βέβαιο κατά την προσωπική ου άποψη είναι ότι, στο ΤΕΕ σου είπαν ..."μπαρούφες"!!!

Ας τους να ...σκέφτονται!!!

Δεν μπορείς ν' αγνοήσεις τον 1337/83, πόσο μάλλον όταν ολοκλήρωσες και τη γ' φάση (θεωρείται άδεια)!!!

Η ημερομηνία ολοκλήρωσης της γ' φάσης είναι καθοριστική για το ακίνητο, το οποίο "θεωρείτε έως το 2009 "βιοτεχνικός χώρος".

Ό,τι αλλάξει θα πρέπει ν' αλλάξει με παλαιότερη ημερομηνία το 2009.

Άρα, μοναδική επιλογή το ...μεγάλο πρόστιμο!

 

Δεν ξέρω πόσο εύκολη μπορεί να είναι μια διαδικασία (κι αν γίνεται) "εξαίρεσης από κατεδάφιση" του ρυμοτομούμενου τμήματος διότι δεν μπορεί να "υλοποιηθεί"..... και στη συνέχεια άδεια αλλαγής χρήσης....

Link to comment
Share on other sites

Την 3η φαση του Τριτση την υλοποιησε ο πατερας μου, οποτε και εχω ολα τα στοιχεια στα χερια μου

Το ρυμοτομουμενο τμημα δεν εξαιρεθηκε απο κατεδαφιση αλλα εληφθη βεβαιωση του Δημου οτι δεν προκειται να κατεδαφιστει ποτε διοτι δεν παρακωλυει την ομαλη κυκλοφορια η κατι τετοιο τελος παντων

Παρολα ταυτα, δεν εξεδοθη αδεια αλλαγης χρησης

 

Η 3η αφση του Τριτση οντως, παρολα ταυτα, δεν αντικατοπτριζει την πραγματικη κατασταση, διοτι δεν ηταν βιοτεχνικος χωρος το 2009

Και μαλιστα αιτηθηκαμε αλλαγης χρησης πριν την ολοκληρωση της 3ης φασης (τις αλλες 2 το 1983 τις εκανε αλλος Μηχανικος) λογω εσφαλμενης δηλωσης χρησης ακινητου αλλα δεν εγινε αποδεκτη

Ετσι η λανθασμενη χρηση ακολουθησε το ακινητο μεχρι τωρα

 

Προσπαθω να βρω αλλη λυση, πλην της πληρωμης 23.750€ που βγαινει το προστιμο για την αλλαγη χρησης, χωρις να ειμαι βεβαιος οτι μπορει να αλλαχθει χρηση μεχω του Ν.4014/2011 απο τριτογενη σε τριτογενη...

Απο υπηρεσιες σε υπηρεσιες τελος παντων.

 

Και στην περιπτωση κατα την οποια, φερ ειπειν, ο ιδιοκτητης μου ειχε αποκρυψει τη δηλωση του Τριτση και μου ζητουσε να τακτοποιησω, με υποχρεωνε κανενας να κανω αναζητηση?

Ολο αυθαιρετο δε θα το εβαζα?

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω μπορώ να εστιάσω σε δύο πράγματα κυρίως που πιστεύω ότι, αξίζει τον κόπο να εστιάσεις και να τα ..."τρέξεις" όσο κι αν μπορείς....

 

.......εληφθη βεβαιωση του Δημου οτι δεν προκειται να κατεδαφιστει ποτε διοτι δεν παρακωλυει την ομαλη κυκλοφορια η κατι τετοιο τελος παντων

 

Πίεσε περισσότερο με το δεδομένο αυτό και ίσως βγει άδεια αλλαγής χρήσης....

 

 

Η 3η αφση του Τριτση οντως, παρολα ταυτα, δεν αντικατοπτριζει την πραγματικη κατασταση, διοτι δεν ηταν βιοτεχνικος χωρος το 2009. Και μαλιστα αιτηθηκαμε αλλαγης χρησης πριν την ολοκληρωση της 3ης φασης ... λογω εσφαλμενης δηλωσης χρησης ακινητου αλλα δεν εγινε αποδεκτη

 

Μάθε ό,τι περισσότερο μπορείς σχετικά με πως μπορεί κάποιος να "ακυρώσει" ή ν' "ανακαλέσει" την γ' φάση τρίτση...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη περιπτωση, οι πιεσεις που ασκηθηκαν ηταν αφορητες αλλα δεν κατεστη δυνατο να εκδοθει η αδεια, παρα και τη βεβαιωση του οικειου Δημου

Εν ετει 2010 αυτα

 

Στη 2η περιπτωση και παλι, τα πραγματα ειναι πολυσυνθετα.... Μαζι με το ισογειο καταστημα τακτοποιηθηκε στην ιδια φαση και ο ανω οροφος που ειναι η κατοκια του ιδιοκτητη

Οποτε ανακαλωντας την 3η φαση, κυρησσω αυτοματως αυθαιρετο και το σπιτι του....

 

Σκοπος μου, εν προκειμενω, δεν ειναι να βγαλω ακυρη την 3η φαση, γιατι θα κανω περισσοτερη ζημια, οσο να μην τη λαβω υποψιν μου, τουλαχιστον για το ισογειο, γιατι για τον οροφο ειναι καλως καμωμενα και να τακτοποιησω με το Ν.4014 το ισογειο εκ νεου στα δεδομενα που θελω...

 

Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι αυτο βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.