Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατασκευη απο τσιμεντοσανιδες, γυψοσανιδες κ κεραμοσκεπη, κατασκευασμενο επανω στην πλακα ισογειας κατοικιας, που αποτελειται απο ενα κουζινακι, wc και ενα δωματιο θα το βαζατε ΒΧ ή ΚΧ?

μπηκα στο διλημμα γιατι δεν ειναι τα κυρια δωματια του σπιτιου κ χρησιμοποιουνται περιστασιακα.

επισης δεν μιλαμε για προχειρη κατασκευη, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

"... και ένα δωμάτιο..."

και γ@μw τις γκαρσονιέρες. ΚΧ φυσικά. Σημασία δεν έχει η προσωπική χρήση ενός χώρου, αλλά η εν δυνάμει χρήση του.

Είναι σα να πούμε ότι έχω μία κατοικία ξενοίκιαστη (δεν διαμένει κανείς), έχω και κάτι παλιά έπιπλα μέσα => αποθήκη... δεν πάει έτσι!

Γι αυτό και η χρήση του συντ ΒΧ, περιορίζεται σε χώρους ασχέτου χρήσης με χαρακτηριστικά βοηθητικού (πατάρια, σοφίτες, υπόγεια).

Όσον αφορά την "προχειρότητα", αυτό θα το κρίνεις εσύ, που έχεις την εικόνα της κατασκευής, λαμβάνοντας υπόψιν τα χαρακτηριστικά, όπως αναφέρονται στο νόμο και κυρίως την επικινδυνότητά της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες τι καθαρό ύψος έχει ο χώρος... Προσωπικά, εάν είναι κάτω του 2.40, ίσως και να τον έβαζα ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες... Σε μία περίπτωση που έχω, έχω ισόγειο κτίσμα με συμβατικό τρόπο δόμησης μπετά-τούβλα, ο οποίος έχει καθαρό ύψος 2.25 !!!

...Συνεπώς δηλώθηκε ως ΒΧ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ναι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Αλλά γενικά σιγά μην μπει ο άλλος στη διαδικασία αυθαιρεσίας και θα το κάνει.......λειψό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.