Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Περιπτωση τριωροφου με pilotis, αδεια 2005 και αποπερατωση 2010

Ακομα στα χερια μου εγκεκριμενη τομη ΔΕΝ εχω.

Το στελεχος της Ο.Α. αναφερει για συνολικο υψος οικοδομης 13,60μ

Συμπεριλαμβανεται και η αποληξη κλιμακοστασιου? Η αυτη δε μετραει στο ολικο υψος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η απόληξη κλιμακοστασίου με μέγιστο ύψος 2.40 μ. επιτρεπόταν με ΓΟΚ 85 πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, μετά την εξάντληση του Σ.Δ. Κάποιες φορές στα στελέχη των Ο.Α γράφονταν και στοιχεία από λάθος.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά δεν το βρήκα. Σε μερικό ξεμπάζωμα υπογείου (μία όψη), αν κρατηθεί ίδια η χρήση (π.χ αποθήκη στην οικ.άδεια και αποθήκη και μετά το ξεμπάζωμα), μπαίνει πρόστιμο σαν μία παράβαση για το ξεμπαζωμα ή πρέπει να μπει και δόμηση (Χ0,5 συντελεστή). Ευχαριστώ. (αφορά βιοτεχνική εγκατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφο κτίριο δύο οροφοδιαμερισμάτων με πιλωτη,που ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη χωρίς σύσταση υπάρχουν οι εξης παραβάσεις:

1) Η πιλωτή έχει γίνει ισόγειο διαμέρισμα

2) Υπάρχει τμήμα αυθαιρέτου υπογείου

3)) υπάρχει υπέρβαση ύψους λόγω τοποθέτησης του κτιρίου σε υψηλότερη στάθμη απο την αφετηρία.

Το ερώτημα μου είναι:

Η υπέρβαση ύψους χρεώνεται στην πιλωτή όπου υπάρχει και υπέρβαση δόμησης ή στον Β΄ όροφο χωρίς ΥΔ ?

 

Υπάρχει κάποια γνώμη για αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπαίνει μόνο για το ξεμπάζωμα, αφού δεν υπάρχει άλλη παράβαση.

 

Το ίδιο νομίζω και εγώ αλλά επειδή είναι πολλά τετραγωνικά και η μη ορθή προσέγγιση μπορεί να έχει χιλιάδες ευρώ πρόστιμο έχει κάποιος άλλος κάποια στοιχειοθετημένη γνώμη αρνητική προς αυτό?

Edited by makis
Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφο κτίριο δύο οροφοδιαμερισμάτων με πιλωτη,που ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη χωρίς σύσταση υπάρχουν οι εξης παραβάσεις:

1) Η πιλωτή έχει γίνει ισόγειο διαμέρισμα

2) Υπάρχει τμήμα αυθαιρέτου υπογείου

3)) υπάρχει υπέρβαση ύψους λόγω τοποθέτησης του κτιρίου σε υψηλότερη στάθμη απο την αφετηρία.

Το ερώτημα μου είναι:

Η υπέρβαση ύψους χρεώνεται στην πιλωτή όπου υπάρχει και υπέρβαση δόμησης ή στον Β΄ όροφο χωρίς ΥΔ ?

Επειδή είναι όλο μια ιδιοκτησία εγώ θα έβαζα την υπέρβαση ύψους μόνο στον τελευταίο όροφο και στα μ2 που καλύπτει αυτός ο όροφος.Βέβαια θα τσεκάρεις να δεις αν ο κάθε όροφος τηρεί το εγκεκριμένο καθαρό ύψος του από την οικοδ. άδεια και θα πράξεις αναλόγως.(σε μελλοντική σύσταση οριζοντίων να είναι οκ όλοι οι όροφοι για το ύψος τους)

 

Μακη,μόνο ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά δεν το βρήκα. Σε μερικό ξεμπάζωμα υπογείου (μία όψη), αν κρατηθεί ίδια η χρήση (π.χ αποθήκη στην οικ.άδεια και αποθήκη και μετά το ξεμπάζωμα), μπαίνει πρόστιμο σαν μία παράβαση για το ξεμπαζωμα ή πρέπει να μπει και δόμηση (Χ0,5 συντελεστή). Ευχαριστώ. (αφορά βιοτεχνική εγκατάσταση)

 

Ναι, αφού η μοναδική αυθαιρεσία είναι το ξεμπάζωμα και τίποτε άλλο! Άρα, ρυθμίζεις μέσω 4014, μόνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι όλο μια ιδιοκτησία εγώ θα έβαζα την υπέρβαση ύψους μόνο στον τελευταίο όροφο και στα μ2 που καλύπτει αυτός ο όροφος.Βέβαια θα τσεκάρεις να δεις αν ο κάθε όροφος τηρεί το εγκεκριμένο καθαρό ύψος του από την οικοδ. άδεια και θα πράξεις αναλόγως.(σε μελλοντική σύσταση οριζοντίων να είναι οκ όλοι οι όροφοι για το ύψος τους)

 

Μακη,μόνο ξεμπάζωμα.

 

Ισως έχεις δίκιο Manolis gon.Εχω την αίσθηση πάντως πως υπάρχει μια ασάφεια με τις διάφορες ερμηνευτικές:

 

1) Στην εγκύκλιο 13 παρ.6 λέει: " Σε περίπτωση υπέρβασης ύψους ...απο τμήμα οικοδομής,ως βάση αναφοράς λαμβάνεται η επιφάνεια του αυθαιρέτου τμήματος." (Εννοεί άν η υπέρβαση ύψους οφείλεται σε αυτό το τμήμα,οπουδήποτε και αν βρίσκεται αυτό? Η ότι την υπέρβαση ύψους την χρεώνεται απλά το αυθαίρετο τμήμα, ανεξάρτητα αν ευθύνεται για την υπέρβαση ύψους ?)

2) Η Λεμπέση στο 125 λέει : "Σε περίπτωση πολυκατοικίας της οποίας το συνολικό ύψος και το ύψος των ορόφων είναι σύμφωνο με την άδεια , αλλά όλο το κτίριο έχει τοποθετηθεί ψηλότερα από την αφετηρία μέτρησης της άδειας....τότε δεν γίνεται να δεχτούμε ότι υπάρχει φαινόμενο ντόμινο,και η παράβαση χρεώνεται μόνο στον τελευταίο όροφο." ( Αυτό προϋποθέτει ότι το ύψος του κτιρίου από το έδαφος παραμένει ίδιο με της άδειας ? Πρόκειται δηλ.απλά για μετατόπιση του κτιρίου ψηλότερα σε κεκλιμμένο έδαφος ? Αν έιναι έτσι τότε δεν είναι η περίπτωσή μου,γιατί το κτίριο μου είναι ψηλότερο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.