Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Όχι. Μια δήλωση ανά αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

ΙΑΣΟΝΑ, νομίζω ότι κάπου μέσα στον χαμό, λέει ότι "δύναται να γίνει 1 δήλωση".

 

πχ: Έχω περίπτωση σε παραθεριστικό οικισμό (ενοικιαζόμενα διαμερίσματα), όπου το αντρόγυνο έχει με 50% έκαστος από 5 διαμερίσματα μίας οικοδομής, στα οποία όμως έχουν συστήσει οριζόντια ιδιοκτησία, συνεπώς είναι 5 αυτοτελή διαμερίσματα. Κάθε ένα έχει μία πολύ μικρή παράβαση μερικών τ.μ. "τρώγοντας" τον η/χ.

 

Δεν μπορώ να κάνω 1 δήλωση??? Θα πρέπει να γίνουν 5 δηλώσεις???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Λεμπέση έλεγε αρχικά πως αν δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις μετά τη σύσταση και περισσότερες από μια οριζόντια ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη μπορεί να γίνει μία δήλωση. Ο νόμος λέει ρητά μια ανά αυτοτελή (οριζόντια ή κάθετη) αλλά αυτό αναιρείται στην περίπτωση της διαμερισμάτωσης Ν.4042 άρθρο 50 παρ. 7...

 

Μάλλον πρέπει να κάνεις 5 νομίζω...

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγράφω. Ο νόμος λέει ένα παράβολο ανά αυτοτελή ιδιοκτησία όχι μία δήλωση ανά αυτοτελή διαδικασία.

Το σύστημα όμως του ΤΕΕ δεν μπορεί να υπολογίσεις περισσότερα από ένα παράβολα ανά δήλωση έτσι καταλήγουμε στο μία δήλωση ανά αυτοτελή ιδιοκτησία....

Το γιατί το έκαναν έτσι είναι απλό. Περισσότερες δηλώσεις, περισσότερα δικαιώματα ΤΕΕ (τότε), περισσότερο άμεσο ρευστό στο κράτος με τα παράβολα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για συνολικό πρόστιμο ούτε 1000€, θα πρέπει να πληρωθούν 5*500€ παράβολο = 2500€ !!!

Ζήτω η σύσταση δηλαδή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική μεταλλικη σκάλα σε διώροφο κτίριο,όπως υπάρχουν σε πολλά παλαιότερα σπιτια,την υπολογίζουμε αναλυτικά ή σαν επιφάνεια ? Σημειωτέο ότι στο ΝΟΚ οι ανοικτές αυτές σκάλες δεν υπολογίζονται στο Σ.Δ.( αρθρο 11 παρ.6,στ)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σπίτι προ του 55 (έχω νόμιμο περίγραμμα από Πολεοδομία). Στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης έκανε ένα επιπλέον δωμάτιο και ένα γκαράζ με ένα στέγαστρο από πάνω.

Θέλει να το εντάξει στο 4014 για να βάλει φωτοβολταϊκά. Ερωτήσεις:

1)θεωρώ ότι έχει οικοδομική άδεια; ΝΑΙ

2)το δωμάτιο το υπολογίζω σαν Υπέρβαση δόμησης Κ.Χ και ελέγχω και Δ και πρασιά (με τον ΓΟΚ 55 ή με ΝΟΚ ή με τι με συμφέρει ;)

3) στο γκαράζ,θα υπολογίσω μόνο το στέγαστρο με αναλυτικό;

4) Εάν είναι κλειστό γκαράζ από τις 3 πλευρές (δεν έχει πόρτα) βάζω έναν αναλυτικό ακόμα ή το υπολογίζω σαν Υ.Δ.Β.Χ

Ποια η γνώμη σας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική μεταλλικη σκάλα σε διώροφο κτίριο,όπως υπάρχουν σε πολλά παλαιότερα σπιτια,την υπολογίζουμε αναλυτικά ή σαν επιφάνεια ? Σημειωτέο ότι στο ΝΟΚ οι ανοικτές αυτές σκάλες δεν υπολογίζονται στο Σ.Δ.( αρθρο 11 παρ.6,στ)

Η διάταξη αυτή του Ν.Ο.Κ. ισχύει για νέα κτίρια ή προσθήκες σε νόμιμα υφιστάμενα.

Κατά το γράμμα του νόμου πηγαίνει σαν επιφάνεια.

 

χαιδω

 

1.) Ναι

2.) Με ότι σε συμφέρει, έχεις το δικαίωμα

3.) Ένα ανοικτό στέγαστρο πηγαίνει με αναλυτικό.

4.) Μάλλον με Υ.Δ., η Ε/Α αναφέρει ανοικτούς χώρους επί υποστυλωμάτων για να υπαχθεί στην κατ. 13.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σπίτι προ του 55 (έχω νόμιμο περίγραμμα από Πολεοδομία). Στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης έκανε ένα επιπλέον δωμάτιο και ένα γκαράζ με ένα στέγαστρο από πάνω.

Θέλει να το εντάξει στο 4014 για να βάλει φωτοβολταϊκά. Ερωτήσεις:

1)θεωρώ ότι έχει οικοδομική άδεια; ΝΑΙ

 

Δεν νομίζω ότι, η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ως προ του 55 αποτελεί Οικοδομική Άδεια. Για το συγκεκριμένο θεωρώ ότι, βάζεις χωρίς άδεια....

 

 

Εξωτερική μεταλλικη σκάλα σε διώροφο κτίριο,όπως υπάρχουν σε πολλά παλαιότερα σπιτια,την υπολογίζουμε αναλυτικά ή σαν επιφάνεια ? Σημειωτέο ότι στο ΝΟΚ οι ανοικτές αυτές σκάλες δεν υπολογίζονται στο Σ.Δ.( αρθρο 11 παρ.6,στ)

Αν είναι η "μοναδική διέξοδος" τότε ως ΥΔΚΧ, αν όχι, με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.