Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩ ΣΤΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ 2011 ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕ  ΤΟΝ  ΝΟΜΟ ΤΟΥ4211 ΑΛΛΑ ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝΕ ΔΗΜΑΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΕΡΟ ΦΩΤΩΓΡΑΦΙΕΣ ΤΡΑΒΗΧΤΗΚΑΝ ΤΟ 2009 ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΡΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΤΟΥ 2010 ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ? ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ,,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

 

αυτο που σου λεει ο μηχανικος σου ειναι οτι πρεπει να το γραψεις στο Ε9.....

Και αφου το εκανες το 2011,,,το γραφεις στο Ε9 του 2012, που αφορα κτισματα υπαρχοντα στις 1-1-2012...με ετος κατασκευης 2011.

 

για τα φορολογικα...θα σου πει ο λογιστης  αν σε "πιανει" το ποθεν εσχες και απο πότε....

 

κατα τα λοιπα...οπως τα ειπαν οι προηγουμενοι

 

περιμενε τις α/φωτογραφιες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι:

 

Υπάρχει Ο.Α. για κτήριο 2.000τμ και όγκου 10.000κμ σε γήπεδο 15.000τμ εκτός σχεδίου. (οι αριθμοί είναι τυχαίοι αλλά κοντά στην πραγματικότητα).

Σύμφωνα με την Ο.Α το κτήριο έχει σχήμα Γ.

 

Στην πραγματικότητα έχουν κατασκευαστεί ΔΥΟ κτήρια σε άλλες θέσεις από αυτή της άδειας. Το συνολικό πραγματικό εμβαδόν είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ από αυτό της αδείας όπως και ο όγκος. Δεν μπορεί να πει κάποιος ότι το Γ κτήριο της άδειας κόπηκε στα δύο γιατί οι διαστάσεις είναι αρκετά διαφορετικές.

Σίγουρα το ένα κτήριο "εγγράφεται" στο σχήμα του κτηρίου της Ο.Α. Ίσως και το άλλο, ίσως όμως και όχι.

 

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν μπορώ να τακτοποιήσω με τον 4178 θεωρώντας ότι έχω διάσπαση όγκου, δύο μετακινήσεις - αλλαγές θέσεων, αλλαγές στις διαστάσεις, στα Η/Μ (βιοτεχνικά κτήρια), παραβίαση απόστασης Δ κτλ. όχι όμως υπέρβαση δόμησης.

Σε αυτή την περίπτωση το πρόστιμο "βγαίνει" πολύ μικρότερο από την κλασσική θεώρηση ότι για το ένα κτήριο πάω με αυτές τις παραβάσεις που είπα πριν αλλά για το άλλο το θεωρώ ως υπέρβαση δόμησης.

 

Οι πληροφορίες που έχω για τον χρόνο κατασκευής είναι λίγες. Φαίνεται να έχουν κατασκευαστεί την ίδια περίοδο (1985 περίπου).

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη Ο.Α. στην πολεοδομία που να έχει αλλάξει η κατάσταση, επίσης δεν υπάρχει άλλη Ο.Α. σε πυροσβεστική, δ/νση ανάπτυξης και στην τράπεζα που δανειοδότησε την επιχείρηση.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλως σας βρηκα.

Για καταστημα του 1980 150 τετραγωνικων χωρις οικοδομικη αδεια το προστιμο ειναι γυρω στα 1850 ευρω(λογω τιμης ζωνης και μακροχρονιας ανεργιας) ως γνωστον ομως το παραβολο και μονο για τετοιες περιπτωσεις ειναι 2000 ευρω.Υπαρχει τροπος επιστροφης τινι τροπω της διαφορας(η εστω συμψηφισμος με κατι αλλο)?

Link to comment
Share on other sites

Με τον 4014 "κάτι" γινόταν σε τέτοιες "περίεργες" περιπτώσεις. Στον 4178 όμως, το σύστημα είναι πιο "έξυπνο" και δεν γίνεται (προς το παρόν???) κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν υπάρχει "κάτι άλλο" για να συμψηφίσεις. Δυστυχώς, όλα δείχνουν ότι θα πρέπει να πληρωθεί παράβολο 2000€ + το τέλος του ΤΕΕ και μάλιστα αυτά εφάπαξ!

Link to comment
Share on other sites

Και ακριβώς το ίδιο θα γίνει σε όσες περιπτώσεις δηλώσεων είναι σε προσωρινή υπαγωγή στον 4014 και θα πάνε τώρα στον 4178!!!!

Δηλαδή, ...τσουπ θα βγει εκτός από το ανταποδοτικό τέλος και το νέο επιπρόσθετο παράβολο και φαντάσου λέει να μένει και υπόλοιπο από τις εναπομείναντες δόσεις της δήλωσης....... Γέλια, πολλά γέλια, πάρα πολλά γέλια.....

Link to comment
Share on other sites

Με τον 4014 "κάτι" γινόταν σε τέτοιες "περίεργες" περιπτώσεις. Στον 4178 όμως, το σύστημα είναι πιο "έξυπνο" και δεν γίνεται (προς το παρόν???) κάτι τέτοιο.

ΚΑταλαβα.Υπαρχει εστω το ενδεχομενο στο μελλον να μπορω να επικαλεστω τη διαφορα ή"μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται" ως συνηθως?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Με τον 4014 "κάτι" γινόταν σε τέτοιες "περίεργες" περιπτώσεις. Στον 4178 όμως, το σύστημα είναι πιο "έξυπνο" και δεν γίνεται (προς το παρόν???) κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν υπάρχει "κάτι άλλο" για να συμψηφίσεις.

Αυτό από πού προκύπτει? Τι άλλαξε σε σχέση με το σύστημα του 4014?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ΚΑταλαβα.Υπαρχει εστω το ενδεχομενο στο μελλον να μπορω να επικαλεστω τη διαφορα ή"μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται" ως συνηθως?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

...μετά την απομάκρυνση από το ταμείο (κατά 99%) ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!!!

Σου αφήνω 1% για να ελπίζεις, για όταν θα πουν "λεφτά υπάρχουν".

 

Αυτό από πού προκύπτει? Τι άλλαξε σε σχέση με το σύστημα του 4014?

Με τον 4014, εάν για παράδειγμα έβαζες κατά λάθος στην αρχή κύρια κ μοναδική κατοικία σε 110 τμ πχ, σου έβγαζε παράβολο 500. Μετά όμως που διόρθωνες το λάθος σου και το έβαζες άλλη κατοικία, απλά μεγάλωνε το πρόστιμο, χωρίς να απαιτείται να πληρώσεις εφάπαξ το υπόλοιπο παράβολο.

 

ΤΩΡΑ, με τον 4178, εάν κάνεις τέτοιο λάθος, όταν θα το διορθώσεις ΘΑ πρέπει να πληρώσεις συμπληρωματικό παράβολο (και τέλος ΤΕΕ?).

Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο σε οικισμο <2000 υπαρχουν δυο  σπιτια το ενα με αδεια σεισμοπληκτου με καποια μικρα θεματα αυθαιρεσιων-παραβασεων  κ το αλλο χωρις αδεια.Κατα την γνωμη σας προχωρω σε μια δηλωση κ αν ναι με η χωρις αδεια? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.