Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

διάβασε το άρθ 84/ΓΟΚ/73

και δες μήπως ο δρόμος στένεψε ενώ παλιά ήταν πιο φαρδύς

ή και αν υπήρχε ή υπάρχει σήμερα πρασιά στο απέναντι ή και στο δικό σου οικόπεδο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα έχω ψάξει όλα αυτά...αλλά δυστυχώς και η άδεια του 81 έδειχνε 0,80 τον εξώστη και το πλάτος του δρόμου 8μ.!

Τι κάνω τώρα? βεβαίωση μπορώ να δώσω?

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και σε άλλο θέμα (συγνώμη για την επανάληψή του)

 

βάζω ένα κομμάτι από το άρθ 84/ΓΟΚ/73

 

β) Η μεγίστη προεξοχή των εξωστών ασχέτως της θέσεως του στηθαίου ή κιγκλιδώματος δεν δύναται να είναι μεγαλυτέρα του ενός δεκάτου (1/10) του πλάτους της οδού κατά την θέσιν του κτιρίου εις ουδεμίαν δε περίπτωσιν πλέον του 1,30 μ.

 

Για δείτε το ρε παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα με εξώστες

 

Ό σημερινός ΓΟΚ/85 έχει κάτι αντίστοιχο ή όχι;

Αν θυμούμαι καλά σημερινός επιτρέπει αρχιτ προεξοχή και στους εξώστες μέχρι 40 εκ

(οπότε αυτό μπορεί να βοηθήσει σε προβλήματά σας σχετικά με εξώστες-μετακινώντας το κιγκλίδωμα- λύνει μάλιστα το πρόβλημα ακόμη και σε παλιές οικοδομές προ του ΓΟΚ/85)

Link to comment
Share on other sites

κάπου το λέει

μην θες και να το βρώ

 

Άρθρον 11

«Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων»

Ο παραπάνω μέσα σε « » τίτλος τίθεται όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 άρθρου 9 του Ν. 2831/12/13.6.2000 (ΦΕΚ 140 Α΄).

1. Εξώστες με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία και ημιϋπαίθριοι χώροι διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 11 γοκ του 85

6. Στις όψεις του κτιρίου επιτρέπονται αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία μέγιστου πλάτους 0,40 m, "καθώς και σκίαστρα του ίδιου πλάτους ελαφράς κατασκευής, σταθερά ή κινητά (οριζόντια, κατακόρυφα ή κεκλιμμένα) που έχουν προορισμό τη σκίαση κλειστών ή ανοικτών χώρων χωρίς να μειώνουν τον απαιτούμενο φυσικό φωτισμό του χώρου, τα οποία κατασκευάζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26". Πλάτος μεγαλύτερο από 0,40 m και έως το μέγιστο επιτρεπόμενο πλάτος εξώστη μπορεί να επιτραπεί μόνο ύστερα από γνώμη της Ε.Π.Α.Ε.

 

Δε με βοηθάει αυτό για την περίπτωση μου! Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι θα μου πει καποιος που αναφερει ο γοκ η ο κτιριοδομικος που ΔΕΝ μετρανε σε καλυψη και δομηση οι βοηθητικοι χωροι πισινας και τι υψος μπορουν ναχουν?

 

να ξερω αν ειναι να παω με αναλυτικο που αντε να βγει το προστιμο κανα 5000 και αλλο με τ.μ που παει κανα 30.000 !!!

Link to comment
Share on other sites

κάπου το λέει

μην θες και να το βρώ

 

Άρθρον 11

«Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων»

Ο παραπάνω μέσα σε « » τίτλος τίθεται όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 άρθρου 9 του Ν. 2831/12/13.6.2000 (ΦΕΚ 140 Α΄).

1. Εξώστες με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία και ημιϋπαίθριοι χώροι διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου.

 

 

δηλαδή γνώμη σου είναι να θεωρήσω ότι έχω αρχιτεκτονική προεξοχή? Αλλά πως, αφού είναι μόνο η πλάκα του εξώστη και το κάγκελο...Δεν υπάρχει τίποτε άλλο, π.χ. ζαρντινιερα. Μπορώ να το ρυθμίσω ή είναι στις εξαιρέσεις του νόμου? Τελικά βεβαίωση μπορώ να δώσω ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ συνάδελφε/σσα

 

ή θα το τακ/σης (και θα πληρώσει αμοιβή και πρόστιμα)

 

ή θα μετακινήσεις το κιγκλίδωμα

και θα βγάλεις μια φωτ/φία και θα τον βάλεις να

την υπογράψει

Link to comment
Share on other sites

οκ, εγώ θέλω να τον ρυθμίσω. Μπορώ να εντάξω στη ρύθμιση αυτή την αυθαιρεσία ή επειδή είμαι πάνω από κοινόχρηστο χώρο (δρόμο) δεν επιτρέπεται?

Η ερωτηση μου είναι συγκεκριμένη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.