Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

inzaghi, σκέψου για παράδειγμα τους εξώστες που είναι εκτός ΡΓ προς το δρόμο, αυτοί είναι εκτός ιδεατού στερεού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μανώλη

ακριβώς αυτό θέλω να πω (άσχετα αν όλοι οι εξώστες δεν είναι εκτός ι.σ

π,χ όταν οι οικοδομή τοποθετείται όλη μαζί με τους εξώστες της, εσωτερικά της ρ,γ)

 

αν διαβάσει κανείς τον ορισμό μόνο του ι.σ σχηματίζει αυτή την εντύπωση που έχει και ο

ingaghi. (παραβλέπω το ειρωνικό του ύφος-μέρα που είναι)

 

 

 

6. Το κτίριο που μπορεί να ανεγερθεί στο οικόπεδο περιορίζεται μέσα σε ιδεατό στέρεο που καθορίζεται:

α) από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5 Π «που μπορεί να μην είναι μικρότερο των 7,5μ.» από τα αντίστοιχα σημεία του κρασπέδου του πεζοδρομίου (όπου Π το πλάτος του δρόμου, όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 10).

Η παραπάνω μέσα σε « » φράση προστέθηκε με την παρ. 1 της με αριθ. 9159/426/12/13.2.1986 (ΦΕΚ 41 Β') απόφασης.

β) από κεκλιμένη επιφάνεια που περνά από τα ανώτατα σημεία της κατακόρυφης επιφάνειας που ορίζεται στην προηγούμενη παράγραφο και σχηματίζει με αυτή οξεία γωνία εφαπτομένης 1:1,5. Σε περίπτωση οικοπέδου ανηφορικού προς το βάθος με κλίση τέτοια, ώστε η εφαπτομένη της οξείας γωνίας που σχηματίζει το έδαφος με την κατακόρυφη να είναι μικρότερη από 1:1,5 μπορεί να κατασκευαστεί κτίριο κατά παρέκκλιση ύστερα από γνώμη της Ε.Π.Α.Ε.

γ) από κατακόρυφες επιφάνειες που περνούν από τα όρια του οικοπέδου.

Σημείωση: Για τις παραπάνω περιπτώσεις α, β, γ, βλέπε Εγκύκλιο Γ12 με αριθ. πρωτ. 20504/2314/1986, την ερμηνεία του άρθρου 9, σελ. Α-307 τόμου Αβ και σχεδιάγραμματα σελ. Α-314 τόμου Αβ.αλλά διαβάζοντας και τον ορισμό του εξώστη και το 1/10 που αναφέρει για το εκτός ο.γ

τα πράγματα αλλάζουν

 

όσο για το στέγαστρο που αναφέρει είναι ολοφάνερο ότι δεν θεωρείται εξώστης όπως και για

πέργκολα εκτός ι.σ

 

Τέλος πάντων τα άλλα .. το νέο έτος που ας ευχηθούμε να είναι αίσιο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ετυχα περιπτωσεις που ειχαν υποχωρηση ως προς την ΟΓ, δε θυμαμαι τωρα να πω την αληθεια....

 

Οσο για την ειρωνια στο υφος μου που αναφερεται παραπανω, να υπενθυμισω απλως οτι συνιθιζω να απανταω σε παρομοιο υφος με αυτο με το οποιο μου απευθυνονται (βλ. αλλα τοπικ), αν και δε βλεπω εγω ειρωνια πουθενα...

Οποτε μην απορεις συναδελφε....

Στο θεμα του ιδεατου στεερου ισως και να κανω εγω λαθος.... i apologise...

 

Καλη χρονια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια.... Καλη χρονια να εχετε με υγεια και ευτυχια για ολους οσους αγαπατε και σας αγαπανε...

Ευχομαι το 2012 να μας φερει ολους μας οτι ελπιζουμε, ονειρευομαστε, αγαπαμε και στερηθηκαμε τα προηγουμενα χρονια....

Γιατι χωρις ονειρα δε ζεις...

Καλη χρονια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

για τη πισινα εχω μια ενσταση για τους βοηθητικους χωρους αν δεν μετρανε στην καλυψη και πανε με αναλυτικο υπολογισμο....γιατι αντι να ειναι υψος 2 μετρα εχουν καθαρο 2.50 μετρα και επισης αντι να γινει δεξαμενη καθαρισμου εγινε χωρος που μπηκαν πλαστικες δεξαμενες καθαρισμου....

 

παντως υπογεια ειναι ακομα ουτε κουραγκλε ουτε τιποτα ,...

 

 

επισης μπορει καποιος να μου δωσει το αποσπασμα του γοκ η κτιριοδομικου η οτι αλλο υπαρχιε οτι δνε μετρανε οι βοηθητικοι χωροις της πισινας σε καλυψη?

 

 

ευχαριστω

 

 

ΓΟΚ

 

Άρθρο 17

Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους

 

παραγρ. 5

"Κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους επιτρέπεται η κατασκευή βόθρων, δεξαμενών νερού, δικτύων για την εξυπηρέτηση του κτιρίου και των απαραίτητων γι ατη λειτουργία ασκεπούς πισίνας εγκαταστάσεων, σύμφωνα με τους όρους που θεσπίζονται με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Για μένα το 2012 ξεκινάει με χώρο υπογείου στην Ο.Α. που έγινε κατοικία στην πράξη. Θα πάω το απόγευμα να το δω.Συνοψίζοντας τα όσα έχω διαβάσει πρόκειται για Υ.Δ. βοηθητικού χώρου, ελέγχω την τυχόν υπέρβαση ύψους, χωρίς να υπολογίζω την υπερύψωση λόγω υπογείου , την οποία την βάζω με αναλυτικό. Σωστά? Αν έχω ξεχάσει τίποτα, προσθέστε το!

Και πάλι καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Για μένα το 2012 ξεκινάει με χώρο υπογείου στην Ο.Α. που έγινε κατοικία στην πράξη. Θα πάω το απόγευμα να το δω.Συνοψίζοντας τα όσα έχω διαβάσει πρόκειται για Υ.Δ. βοηθητικού χώρου, ελέγχω την τυχόν υπέρβαση ύψους, χωρίς να υπολογίζω την υπερύψωση λόγω υπογείου , την οποία την βάζω με αναλυτικό. Σωστά? Αν έχω ξεχάσει τίποτα, προσθέστε το!

Και πάλι καλή χρονιά!

 

Μια χαρά τα λες... με τη συμπλήρωση ότι πρέπει να ελέγξεις και για την ύπαρξη τυχόν άλλων αυθαιρεσιών που μπορεί να υπάρχουν και δεν στις έχει αναφέρει ο ιδιοκτήτης ;)

 

Καλή χρονιά και σε σένα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες... με τη συμπλήρωση ότι πρέπει να ελέγξεις και για την ύπαρξη τυχόν άλλων αυθαιρεσιών που μπορεί να υπάρχουν και δεν στις έχει αναφέρει ο ιδιοκτήτης ;)

 

 

Εννοείται αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.