Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Με τη Θ θα πηγαίνεις εσύ και άσε τους άλλους να ρισκάρουν (αν πράττουν διαφορετικά) Κανονικά υπέρβαση κάλυψης όταν υπερβαίνει την Ο.Α και με συντελεστή από τη σύγκριση με τα μέγιστα επιτρεπόμενα του γηπέδου-οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξερει ακνεις συναδελφος ποια ειναι η τελευταια ενημερωση απο ΛΕΜΠΕΣΗ και αν υπαρχει αναρτηση πουθενα?

Κατέβασέ τα από εδώ: http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/nea_anakoinoseis/deltia_typou/rithmisi%20authaireton/lempesi_paragontes_upologismou_prostimou_7_12_2011.pdf

και εδώ:

http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/nea_anakoinoseis/deltia_typou/rithmisi%20authaireton/lempesi_themata_pou_exoun_dieukrinisthei_i_oxi_gia_ta_authaireta_7_12_2011.pdf

Link to comment
Share on other sites

υγ γενικα μια ερωτηση προς τους συναδελφους...τελικα υπερβαση καλυψης εσεις βαζετε οταν ειναι εμγαλυτερη της αδειας αλλα μικροτερη της επιτρεπομενης?

γιατι πολλα προστιμα μικροτερα βλεπω τελευταια και λεω μπας και παω και εγω με την εγκυκλιο αντι για την Θ

Με τη Θ θα πηγαίνεις εσύ και άσε τους άλλους να ρισκάρουν (αν πράττουν διαφορετικά) Κανονικά υπέρβαση κάλυψης όταν υπερβαίνει την Ο.Α και με συντελεστή από τη σύγκριση με τα μέγιστα επιτρεπόμενα του γηπέδου-οικοπέδου.

 

Όπως τα λέει ο Μανώλης είναι. ΥΚ έχουμε όταν έχουμε την παραμικρή υπέρβαση ΑΠΟ ΤΗΝ Ο.Α. !

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα αντιμετωπίζατε το παρακάτω:

Εξωτερική μεταλλική κλίμακα που οδηγεί από τον εξώστη του γ' ορόφου στο αποκλειστικής χρήσης δώμα.

Η σκάλα βρίσκεται εκτός της κάτοψης του εξώστη στην πίσω όψη στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας και είναι η μοναδική πρόσβαση στο δώμα

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ετσι το σκεφτόμουν κι εγώ αλλά έλεγα μήπως παίζει τίποτα αφού είναι η μοναδική πρόσβαση στο αποκλειστικής χρήσης δώμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω με υ.κ τα υπολογιζω κανονικα....ετσι και αλλιως εξαρχης η αποψη μου ηταν οτι η εγκυκλιος ηταν λαθος γιατι πριμοδοτει οσους εχουν διαφορετικες παρανομιες με λιγα τ.μ και ''αδικει'΄' εναν με μια παρανομια με πολλα τ.μ αναλογικα...

 

απλα μου κανει εντυπωση οτι διαφορετικες πελατες απο διαφορετικες περιοχες ολοι μου στελνουν προστιμα ενα 20% πιο κατω που στην ουσια δεν πανε οι υπολογισμοι προστιμων με την Θ.....

επομενως δεν ειναι ενας ο συναδελφος που βγαζει το προστιμο για να δειχνει μικρο αλλα αρκετοι......εκτος και αν τοχουν ακνει συστημα αρχικα να δειχνουν μικρο προστιμο και μετα να το φουσκωνουν...

 

τι να πω....παραξενο

Link to comment
Share on other sites

oxi manoli ουτε για αστειο....αφου μου φερνουν τα προστιμα και γραφουν παραβασεις...και εχουν υπερβαση δομησης και δεν λενε πουθενα υπερβαση καλυψης η υψους.....

Link to comment
Share on other sites

επομενως δεν ειναι ενας ο συναδελφος που βγαζει το προστιμο για να δειχνει μικρο αλλα αρκετοι......εκτος και αν το χουν κανει συστημα αρχικα να δειχνουν μικρο προστιμο και μετα να το φουσκωνουν...

 

τι να πω....παραξενο

 

Οι μηχανικοί είμαστε "Οδυσσέας".... Πολυ-μήχανοι! Την έννοια της λέξης θα τη θυμάστε, μην επεκταθώ.

 

Δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο φίλε μου akius να το έχουν κάνει σύστημα, να προσελκύουν - "κλειδώνουν" τον πελάτη και μετά με την δικαιολογία ότι "Δεν φταίω εγώ ο μηχανικός που αλλάζει συνέχεια ο νόμος και σου αύξησε το πρόστιμο" να μην τους φεύγει ο πελάτης.

 

πχ: (ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ σε ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ)

Έρχεται φίλος και του βγάζω πρόστιμο 50.000€ !!! :shock: Απλά ότι αυθαίρετο είχε (και είχε πολλά!) ήταν μέσα στο Δ !

Αρχικά, χωρίς δλδ ΥΚ κτλ, έβγαινε κάπου στις 30.000€. Τότε μου είχε πει ότι θα το κάνει, τώρα όχι!

Σε ερώτησή μου (είναι φίλος μου) εάν του έλεγε ένας μηχανικός 50000 και ένας άλλος 30000, τι θα έκανε, μου είπε ότι θα το ξεκινούσε με τις 30.000 και αν στην πορεία του γινόταν 50.000.....δεν ξέρει τι θα έκανε.

 

Συμπέρασμα... ο μηχανικός πήρε προκαταβολή και εφόσον τελικά ο πελάτης δεν το συνεχίσει, τότε μπορεί να κυνηγήσει και την υπόλοιπη αμοιβή του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.