Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ΑΣΧΕΤΟ με το όλο θέμα, αλλά κολλάει με τη συζήτηση για το ότι χάνονται τα υπόλοιπα τμ λόγω τακτοποίησης...

 

Ο λογιστής μου, τώρα που τσεκάραμε το Ε9, μου είπε ότι εάν έχεις δηλώσει ημιυπαίθριους ή αυθαίρετα με τις ρυθμίσεις, τότε ΠΡΕΠΕΙ να αυξήσεις και τα τμ στο Ε9, το οποίο σημαίνει αύξηση σε πολλά πράγματα!!!

 

Δηλαδή εάν είχα κατοικία 80τμ αλλά τακτοποίησα και 5τμ ημιυπαίθριο και 10τμ αποθήκη στον κήπο, τότε έχω πλέον 85τμ κατοικία και 10τμ παρακολούθημα!

 

Και αργότερα εάν αυτά πάνε στους δήμους, θα ανέβουν και τα τμ που υπολογίζονται τα δημοτικά τέλη και ο δημοτικός φόρος!!!

 

Ακριβώς έτσι είναι.

Πρέπει με την υποβολή του Ε1 φέτος να κάνουμε αυτές τις αλλαγές (το έχουν ανακοινώσει από πέρσι).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Architect_duth,

Όντως δεν αλλάζει.

Θα μπορούσα να πω για τους Η.Χ. επειδή το βιβλίο καταχώρισης ήταν για τα μπάζα, θεωρώ δύσκολο έως αδύνατο να γίνει σχετική διασταύρωση.

Αντίθετα για τα αυθαίρετα, επειδή γίνεται ηλεκτρονική υποβολή με ΑΦΜ ιδιοκτη΄των και εντοπισμό ακινήτου, δεν θεωρώ απίθανο να γίνει διασταύρωση.

Βέβαια με την μηχανοργάνωση που έχει το ελληνικό κράτος (η μια υπηρεσία δεν γνωρίζει την ποιεί η άλλη) nothing is possible.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και μια ακομη ερωτηση επιβεβαιωση πιο πολυ ... στο παραπανω λυομενο για το οποιο ρωτησα.. μια περγολα η οποια εχει κλειστει η οροφη της με κεραμιδι (ξυλινη κατασκευη) θεωρειται ημιυπαιθριος ετσι? οποτε μπαινει κανονικα σαν υπερβαση δομησης με 0,5 συντελεστη και οχι με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ με το όλο θέμα, αλλά κολλάει με τη συζήτηση για το ότι χάνονται τα υπόλοιπα τμ λόγω τακτοποίησης...

 

Ο λογιστής μου, τώρα που τσεκάραμε το Ε9, μου είπε ότι εάν έχεις δηλώσει ημιυπαίθριους ή αυθαίρετα με τις ρυθμίσεις, τότε ΠΡΕΠΕΙ να αυξήσεις και τα τμ στο Ε9, το οποίο σημαίνει αύξηση σε πολλά πράγματα!!!

 

Δηλαδή εάν είχα κατοικία 80τμ αλλά τακτοποίησα και 5τμ ημιυπαίθριο και 10τμ αποθήκη στον κήπο, τότε έχω πλέον 85τμ κατοικία και 10τμ παρακολούθημα!

 

Και αργότερα εάν αυτά πάνε στους δήμους, θα ανέβουν και τα τμ που υπολογίζονται τα δημοτικά τέλη και ο δημοτικός φόρος!!!

 

Δηλώνονται οι χώροι στη δήλωση φορολογίας για να υπολογιστεί το τεκμήριο, αλλά στο Ε9 δηλώνονται μόνο όταν υπάρχει πράξη αγοραπωλησίας ή/και μεταβίβασης. Επομένως στο Ε9 του νέου ιδιοκτήτη θα μπαίνουν τα μέτρα, απλά τώρα εφόσον δεν αλλάζει ο ιδιοκτήτης φαίνονται μόνο στη δήλωση φορολογίας.

 

http://siamakis-lawyers.gr/?p=1499

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=281106

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι υπάρχει κάτι "ξεκάθαρο", η έστω αμφιλεγόμενο, για το πρόστιμο στην περίπτωση που καταργήθηκαν υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης σε νόμιμο υπόγειο, για την

 

δημιουργία αποθηκών, σε κτίριο που διατηρεί την άδειοδοτημένη χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Θα θελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1.Για διαφορές στις όψεις κτιρίου (μεζονέτας) πχ κεντρική είσοδος μετατοπισμένη κατα 0,50μ με βάση την κάτοψη της οικοδομικής άδειας, διαφορά εμβαδού ισογείου όπου στην πραγματικότητα είναι μικρότερο από αυτό της οικοδομικής άδειας, εξωτερικό κλιμακοστάσιο 3,15 αντί για 2,85 που φαίνεται στην οικ. άδεια χρειάζεται ενημέρωση φακέλου?

 

2.Στην ίδια μεζονέτα από ξεμπάζωμα δημιουργήθηκε μπροστά από το υπόγειο βεράντα διαστάσεων 23,94μ2, στον ακάλυπτο χώρο και στη συνέχεια της βεράντας αυλή διαστασεων 3,35*9,50 με υψομετρική διαφορά 3,10 από το δάπεδο του υπογείου και κάθοδος στην αυλή με μεταλλική σκάλα 11 πατημάτων. Υπάρχει ένα αμφίβολο υπόλοιπο κάλυψης λόγω του ότι η εν λόγω μεζονέτα ανήκει σε συγκρότημα με άγνωστες παραβάσεις. Πρέπει να πάρω συγκατάθεση από όλους τους ιδιοκτήτες για την τακτοποίηση αυτών των αυθαιρεσιών?

 

3.Να συντάξω νέο Δ.Κ. ?

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.