Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δηλαδή αυθαίρετος με πλάκα και αυθαίρετος με κεραμοσκεπή πληρώνουν το ίδιο;

Προσοχή όμως μήπως δηλούμενη έτσι η κεραμοσκεπή, ως στέγη των αυθαίρετων χώρων του 3ου, τώρα οι χώροι αυτοί επιβαρυνθούν με συντ ΥΥ και βγει ψηλότερο το πρόστιμο από ότι με έναν ή δύο αναλυτικούς...

 

Μα εφόσον δηλώνεις χώρους παντελώς αυθαίρετους, αυτοί κάπως θα πρέπει να "καλύπτονται", είτε με δώμα είτε με στέγη. Εάν μου λέγανε να κάνω αναλυτικό τόσο για τη στέγη όσο και για το δώμα, τότε στην περίπτωσή σου, ναι, να έβαζες με αναλυτικό τη στέγη.

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, από τη στιγμή που δηλώνω παντελώς αυθαίρετα τμ, σε αυτά "συμπεριλαμβάνεται" και η κάλυψή τους (δώμα, στέγη, φύλλα μπανανιάς!)

 

Γι' αυτό σου είπα ότι για τα 15 τμ που έχουν ο.α., εάν στην άδεια είναι με δώμα, τότε θα έβαζα ΜΟΝΟ για εκείνα τα τμ το κομμάτι της στέγης με αναλυτικό.

 

Την ΥΥ, θα πρέπει να τη λάβουμε υπόψη μας είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο. Δεν μας αλλάζει κάτι. (εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ tpanag

 

Εάν έχω καταλάβει σωστά και η περίπτωσή σου είναι η κάτωθι:

 

tpanag.png

 

τότε η δική μου προσέγγιση είναι η εξής:

 

Πας με δύο ανεξάρτητες δηλώσεις μιας και υπάρχει σύσταση, ήτοι μία για το Γ1 και μία για το Γ2

 

Α. Για το Γ1 τικάρεις ότι έχει οικοδομική άδεια και δηλώνεις:

ΦΚ 1: 10 m2 HX σαν ΚΧ με ΥΔ

ΦΚ 2: 29 m2 αυθαίρετου χώρου ως ΚΧ με ΥΔ

 

Β. Για το Γ2 τικάρεις ότι έχει επίσης οικοδομική άδεια και δηλώνεις:

ΦΚ 1: 40 m2 σαν ΚΧ με ΥΔ

ΦΚ 2: 14 m2 αυθαίρετου χώρου σοφίτας ως ΒΧ με ΥΔ και ΥΥ όσο είναι το ύψος του.

 

Για τη στέγη τώρα.......................

Το κανονικό είναι να πάει μία παράβαση και αν επιμεριστεί το 500 ανάλογα με τα ποσοστά του κάθε διαμερίσματος.

Πως θα γίνει όμως αυτό από τη στιγμή που θα κάνεις δύο διαφορετικές δηλώσεις?

 

 

Το μόνο ερωτηματικό που έχω είναι ότι έχεις αύξηση του ύψους του κτιρίου λόγω στέγης, αλλά αυτό δεν μπορείς να το περάσεις κάπου μιας ρυθμίζεις αυτόνομες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λογική αυτό που λες. Να δηλωθεί δηλαδή η στέγη με αναλυτικό μόνο στο κομμάτι της πάνω από το νόμιμο. Το εντελώς αυθαίρετο δηλαδή θα πρέπει να το αντιμετωπίσω με τον ίδιο τρόπο όπως αν ήταν φτιαγμένο π.χ. στον ακάλυπτο του οικοπέδου; Πολύ μπέρδεμα μου φαίνεται και δεν ξέρω πραγματικά τι θα πρέπει να του ζητήσω ως αμοιβή. Η αποτύπωση και μόνο θέλει κυριολεκτικά κασκαντέρ ή εναερίτη για να γίνει, τέτοιος αχταρμάς που είναι η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Το εντελώς αυθαίρετο δηλαδή θα πρέπει να το αντιμετωπίσω με τον ίδιο τρόπο όπως αν ήταν φτιαγμένο π.χ. στον ακάλυπτο του οικοπέδου;

Ναι από τη στιγμή που υπάρχει σύσταση που το καθιστά αυτόνομη και λειτουργικά ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

 

Το μόνο ερωτηματικό που βάζω είναι η αύξηση ύψους στο Γ1, αλλά από τη στιγμή που δηλώνεις τη στέγη σαν λοιπή (έτσι πρέπει έτσι κι αλλιώς) μάλλον δεν σε απασχολεί κι αυτό, αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη επί αυτού.

Link to comment
Share on other sites

ilias το έπιασες πολύ σωστά! Έτσι (περίπου) είναι η κατάσταση. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να μη βάλω υπέρβαση ύψους στο Γ-1; Αρκεί ο αναλυτικός της στέγης για αυτήν; Αφού με την κατασκευή της στέγης έχει γίνει Υ.Υ. Όσο για το Γ-2 πραγματικά δε μπορούσα να σκεφτώ ότι θα θεωρηθεί "χωρίς Ο.Α." τη στιγμή που βρίσκεται σε κτίριο με Ο.Α. Αυτό το θεωρείς επειδή είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία;

 

edit: Υποθέτω ότι θα θέλει όμως και 500άρικο για αλλαγή όψεων του κτιρίου (ένα στην καθεμιά από τις Γ1-Γ2 άραγε;). Τέλος πάντων ευχαρισώ για το χρόνο σας.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.

Θέλω τη γνώμη σας στο εξής:

σύμφωνα με την αδεια ειχα μία μπαζωμένη βεράντα. Στην πραγματικότητα όμως ξεμπαζώθηκε, διατηρώντας τα περιμετρικά τοιχεία, και αυτό που προέκυψε είναι, ένας χώρος ύψους 1μ. κάτω από την βεράντα, δεν χωράει άνθρωπος εκεί μέσα αλλά ό ιδιοκτήτης τον χρησιμοποιεί για αποθήκευση, Ο χώρος αυτό είναι "επισκέψιμος" μέσω μία πόρτας ύψους 0,80μ.

Αν δεν υπήρχε η πόρτα θα το υπολόγιζα ως μία λοιπή παράβαση, δηλ. 500Ε, ξεμπάζωμα. Τώρα όμως με την πόρτα μήπως πρέπει να το δήλώσω ώς υπέρβαση δόμησης?

μήπως έχετε κάποια άποψη για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να μη βάλω υπέρβαση ύψους στο Γ-1; Αρκεί ο αναλυτικός της στέγης για αυτήν; Αφού με την κατασκευή της στέγης έχει γίνει Υ.Υ.

Για τον υπολογισμό της ΥΥ βάζουμε τα m2 που είναι υπεύθυνα γι΄ αυτό.

Ποια m2 θα δηλώσεις σ΄ αυτή την περίπτωση?

Της στέγης?

Μα αυτή την πας με αναλυτικό.

Αφήνω ερωτηματικό όμως, δεν είμαι σίγουρος.

 

Όσο για το Γ-2 πραγματικά δε μπορούσα να σκεφτώ ότι θα θεωρηθεί "χωρίς Ο.Α." τη στιγμή που βρίσκεται σε κτίριο με Ο.Α.

Και πολύ καλά έκανες που δεν μπορούσες να το σκεφτείς, γιατί είναι αργά και όταν πίνω καμία μπύρα παραπάνω λέω και κανα δύο-τρεις μ@λακίες!!!

Είναι λάθος αυτό που είπα.

Θα πας με ένδειξη Οικ Αδείας και για το Γ2, αφού στο οικόπεδο υπάρχει οικ. Άδεια.

(Δες το πρώτο μου μήνυμα τις διορθώσεις)

 

edit: Υποθέτω ότι θα θέλει όμως και 500άρικο για αλλαγή όψεων του κτιρίου (ένα στην καθεμιά από τις Γ1-Γ2 άραγε ;). Τέλος πάντων ευχαρισώ για το χρόνο σας.

όχι tpanag οι αλλαγές όψεων δεν απασχολούν τον 4014.

Δεν ασχολείσαι λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

igp, Εφόσον είναι τόσο χαμηλό μην το βάλεις υπέρβαση δόμησης αλλά μια λοιπή παράβαση.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι μη λειτουργικός χώρος (ύψος 100εκ) γιαυτό δεν τον έβαλα ούτε στους βοηθητικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.