Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ στη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα για σύνδεση με τα δίκτυα, εκεί που περιγράφει τους χώρους λέει:

1. Συνολικό Εμβαδόν Κύριων Χώρων

2. Συνολικό Εμβαδόν Βοηθητικών Χώρων και Χώρων που υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή

 

Το σύστημα ξεχωρίζει 3 κατηγορίες: Κύριους χώρους, Βοηθητικούς χώρους και Χώρους που υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή.

 

Η σοφίτα που λες, παίρνει το 0.5 συντελεστή ως "χώρος που υπολογίζεται με μειωτικό συντελεστή" και όχι ως βοηθητικός χώρος που πρέπει να είναι έως 2.40.

 

Εγώ έτσι θα το έβαζα...

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΙΑΣΟΝΑ στη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα για σύνδεση με τα δίκτυα, εκεί που περιγράφει τους χώρους λέει:

1. Συνολικό Εμβαδόν Κύριων Χώρων

2. Συνολικό Εμβαδόν Βοηθητικών Χώρων και Χώρων που υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή

 

Το σύστημα ξεχωρίζει 3 κατηγορίες: Κύριους χώρους, Βοηθητικούς χώρους και Χώρους που υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή.

 

Νομίζω ότι το σύστημα του Τ.Ε.Ε., υπολογίζει 2 κατηγορίες: Κύριους Χώρους & Βοηθ. Χώρους ( οι οποίοι παίρνουν μειωτικό συντελεστή)
Link to comment
Share on other sites

Πότε βάζουμε μειωτικό συντελεστή; Για ποιες περιπτώσεις;

Υπόγεια, Σοφίτες, Πατάρια. Αποθήκες κ.λ.π
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σύστημα του Τ.Ε.Ε., υπολογίζει 2 κατηγορίες: Κύριους Χώρους & Βοηθ. Χώρους ( οι οποίοι παίρνουν μειωτικό συντελεστή)

 

Ναι, λάθος διατύπωσή μου... Όντως το σύστημα καταλαβαίνει - υπολογίζει ΜΟΝΟ 2 κατηγορίες (κύριοι και βοηθητικοί), αλλά στη βεβαίωση που περιγράφω, στους βοηθητικούς χώρους περιλαμβάνει και διαχωρίζει λεκτικά και τους χώρους που υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια "σοφίτα", που μην κρυβόμαστε πίσω από το ..."δάκτυλό" μας, τις περισσότερες φορές είναι ένας ..."ωραιότατος" όροφος, ύψους πολλές φορές 3,40 μ.

Ε, εγώ αυτόν τον χώρο τον βάζω ως "κύριο χώρο" και υπολογίζω το πρόστιμό του ως ΥΔΚΧ.

 

Ξαναλέω, είμαστε μεγάλα "παιδιά" κι ο καθένας κάνει ό,τι τον φωτίσει ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ιάσονα. Έχω πέσει σε περιπτώσεις που έριξα "άκυρο" σε σοφίτα με Ημαχ=3,50 μ.

Άτυπος κανόνας που ακολουθώ, Ημέσο < 2,40 μ

Link to comment
Share on other sites

Με σοφίτα προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί. Προφανώς συμφωνώ και με τους δυο σας!!!

Σε περίπτωση όμως υπογείου με ύψος > 2.40 ? Εκεί το δηλώνουμε πάλι ως ΚΧ ?

Link to comment
Share on other sites

συναδελγοι η σοφιτα στην οποια αναφερομουν εχει υψος στις πλευρες περιπου 2.2μ ...αλλα απο κει και περα μεγαλωνει λοφω της σκεπης και φτανει μεχρι τα 3.2 -3.5 μ περιπου...

 

 

γι αυτο κ γω νομιζ πως ειναι ΚΧ παρα το γεγονος οτι στις πλευρες ειναι 2,2μ

 

 

ΥΓ νομιζω πως συμφωνα με το ΓΟΚ ΒΧ ειναι αυτος που χρησιμοποιειται βοηθητικα ...αυτο ειναι κανονικο σπιτι...ετσι δεν ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

To νόημα της χρήσης του συντ ΒΧ 0,5 για υπόγεια, πατάρια, σοφίτες με ΚΧ έχει να κάνει με τη "δυσλειτουργικότητα" των χώρων αυτών. Για τα μεν πατάρια και σοφίτες λόγω του μικρού ύψους, για τα δε υπόγεια λόγω του περιορισμού σε φωτισμό/αερισμό. Οπότε Arch duth το εσωτ. ύψος του υπογείου δε σε απασχολεί. Αυτό που ενδιαφέρει και καθορίζει τη χρήση του 0,5 είναι κατά πόσο ο χώρος είναι βυθισμένος στο έδαφος, περιμετρικά ή έστω από δύο ή τρεις πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.