Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω περιπτωση πολυκατοικας σε σχεδιο πολης που τοποθετηθηκε οοοολη 20 εκ. ψηλοτερα απο τη σταθμη του πεζοδρομιου,αλλα τα υψη των οροφων και του υπογειου ειναι σωστα.δηλαδη σκαφτηκε λιγοτερο κατα την εκσκαφη.μηπως ξερετε πως δηλωνω αυτη τη παραβαση?σαν 500αρικο?

καμμια αποψη για το '"3187" .?

 

Στην περίπτωση αυτή προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα (δηλαδή, δεν θα το έβλεπα καθόλου, θα κοίταζα αλλού...)!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Ιάσονα... Μην τρελαθούμε κιόλας... 20 πόντοι λιγότεροι στην εκσκαφή δηλαδή ένα σκαλάκι παραπάνω στην είσοδο... Αμελητέα πράγματα.

Μάλιστα, αν εξετάζεις διαμέρισμα και όχι ολόκληρη την οικοδομή, είσαι 100% εντάξει διότι το ύψος της οριζόντιας ιδιοκτησίας σου δεν έχει μεταβληθεί, άρα ουδεμία παρανομία.

Τώρα αν θες σώνει και καλά να το δηλώσεις διότι κάποιος παράφρων από την πολεοδομία σου έχει κολλήσει τότε εγώ θα δήλωνα τη διαφορά ως λοιπή παράβαση (500€) ή αν έχεις υπερβεί το ύψος της περιοχής θα δήλωνα το εμβαδόν της κάλυψης με υπέρβαση ύψους μόνο, χωρίς υπέρβαση δόμησης (συντελεστής 0,2 εφόσον έχεις τόσο μικρή διαφορά).

Αλλά και πάλι σου ξαναλέω ότι θα ήταν υπερβολή να κάνεις τέτοια δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

# 3164 #3194

ελευθεριε

όπως σου ειχα πει στο α' πόστ

υπαρχει μια χρονικη σειρα που δεν μπορει να αλλαξει.

Αφου έγινε συσταση οριζ. .ιδιοκτησίας και μεταβίβαση σε "δυο αδελφια"

 

αυτα που μεταβιβασθηκαν πρεπει -λογικα- να ειναι τα εντος της ΟΑ., αφου μονο αυτα περιγραφονται στην ΟΑ...

 

Ο,τι τυχόν άλλο , παρανομο, υπηρχε δεν περιγραφηκε ούτε στην συσταση ούτε στην πώληση.

Αυτο που πήρε καθε αδελφός γραφεται αναλυτικά...πιθανον να γραφονται και αποικλειστικεςχ χρησεις στον ακάλυπτο...

Θα τα δεις στο συμβόλαιο...

 

Αρα, και με βαση τον χρόνο σύνταξης των συμβολαίων εχουν γίνει καποιες -μετα τα συμβόλαια- συγκεκριμενες προσθηκες...και καθε διηρημενη ιδιοκτησια τακτοποιει τα δικά της..

Αν δεν είμαι αρκετά σαφής...

στην πρώτη ευκαιρία γραψε τον τιτλο του συμβολαιου...

τα λέμε

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει βάλει κανείς στο σύστημα την σκάλα που οδηγεί σε αυθαίρετο πατάρι..??Δηλαδή έχω ένα αυθαίρετο πατάρι σε ένα μαγαζί και τη σκάλα που οδηγεί σε αυτό!Προσανατολίζομαι να βάλω σαν υπερβαση δόμησης ΚΧ την προβολή της σκάλας.Αλχημείες φυσικά αλλά αν έχει κανείς καμία καλύτερη ιδέα..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έβγαζες ΤΩΡΑ άδεια καταστήματος με πατάρι... θα μετρούσες τη σκάλα στη δόμηση μια φορά για το ισόγειο και μια για το πατάρι ? ΟΧΙ (γιατί η προβολή της σκάλας θα μετρούσε στη μια στάθμη, ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ).

 

Εφόσον δεν αποτελεί υπέρβαση δόμησης λοιπόν (αφού η προβολή της ΗΔΗ έχει μετρήσει στη δόμηση του ισογείου)... για να είμαι ΠΛΗΡΩΣ καλυμμένη τυπικά, τη σκάλα θα την έβαζα 1 παράβαση με αναλυτικό (μόνο και μόνο γιατί δεν παύει να ΕΙΝΑΙ αυθαίρετη και ΠΡΕΠΕΙ να τακτοποιηθεί)

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο συμφέρει το 500αρικο σε σχέση με το πρόστιμο που θα έβγαζε σαν ΥΔ ΚΧ.... αλλά θα ήταν ΠΛΗΡΩΣ καλυμμένο ως αυθαίρετη κατασκευή.

 

Πάντως ΑΝ βάλεις τη σκάλα σαν ΥΔ, γιατί να την βάλεις ως Κ.Χ και όχι ως ΒΧ όπως και το πατάρι (αν πρόκειται για ανοιχτό πατάρι εντός καταστήματος)????????????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Kapa ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ..Σαν Κ.Χ. θα την έβαζα με την λογική ότι καλύπτει μέρος του ισογείου μαγαζιού (που τώρα που το ξανασκέφτομαι είναι χαζό).Αναλυτικός θεωρώ πλέον είναι ο πιο σωστός τρόπος..αλλά οικονομικά ασύμφωρος γιατί το πατάρι λέει ο ιδιοκτήτης είναι προ του 83..Βέβαια και πάλι αυθαίρετη κατασκευή δεν είναι κιόλας αν την θεωρήσουμε μια κατασκευή εντός του νόμιμου όγκου του μαγαζιού χωρίς να επηρεάζει δόμηση,κάλυψη,όψεις...πολεοδομικά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι μεμπτό.Άρα μάλλον μόνο το πατάρι θα δηλώσω και πιστεύω είμαι σωστός!

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη ΕΙΝΑΙ η σκάλα αφού ΔΕΝ φαίνεται στην άδεια (όπως και το πατάρι), άρα είναι πολεοδομικά μεμπτό... απλώς ΔΕΝ επηρεάζει τη δυνατότητα μεταβίβασης!!

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Εδώ βασικά έχουμε να κάνουμε με την ρύθμιση του παταριού και στη συνέχεια να βγάλω και άδεια ΚΧ για το πατάρι..ο ορισμός της ταλαιπωριάς δλδ..δεν τον βλέπω να το γλιτώνει το 500αρικο ο ιδιοκτήτης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.