Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Η δικιά σου δεν νομίζω ότι πάει αλλιώς γιατί δεν έχει κάποια άλλη παράβαση..η δικιά μου όμως δεν είναι λίγο "περίεργη" ??

Δηλαδή αν είχε κάνει κανονικές τοιχοποιίες και το είχε κάνει κατοικία θα πλήρωνε τα ίδια??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχει κλείσει πως θα πας σε αναλυτικό;

Αν ήταν ανοιχτό πριν και τώρα κλειστό είναι σίγουρα ΥΔ...

 

Τώρα για την περίπτωση του προηγούμενου συνάδελφου μία αλλαγή χρήσης μόνο ( ;;; )... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος;

 

Γιατί πρέπει να έχεις επικαιροποιημένο Ε9??Το τελευταίο που έχει ο ιδιοκτήτης δεν μας καλύπτει??

Link to comment
Share on other sites

af.civileng, θέλουν το τελευταίο Ε9 που φαίνεται το ακίνητο.

Προφανώς που φαίνεται! Ευχαριστώ!

 

Γιατί πρέπει να έχεις επικαιροποιημένο Ε9??Το τελευταίο που έχει ο ιδιοκτήτης δεν μας καλύπτει??

Μας κάλυψε ο συνάδελφος!

Ναι... Μας καλύπτει!

Απλά εμένα όλες οι περιπτώσεις που είχα ως τώρα (χωρίς να είναι πάνω από 10 σαν νέος που είμαι) ήταν με το Ε9 του 2011 και μου έκανε εντύπωση που ο πελάτης μου είπε του 2006!

 

af.civileng, θέλουν το τελευταίο Ε9 που φαίνεται το ακίνητο.

Και κάτι άλλο!

 

Στον πελάτη: 2 ΥΔ για το ακίνητο, 3 φορές το ιδιωτικό συμφωνητικό και 1 υπεύθυνη δήλωση που εξουσιοδωτεί εμάς, σωστά;

Του δίνουμε τίποτα άλλο εμείς να συμπληρώσει;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κλείσει πως θα πας σε αναλυτικό;

Αν ήταν ανοιχτό πριν και τώρα κλειστό είναι σίγουρα ΥΔ...

 

Τώρα για την περίπτωση του προηγούμενου συνάδελφου μία αλλαγή χρήσης μόνο ( ;;; )... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος;

Επανέρχομαι με την περίπτωση που μου έτυχε..το σκεπτικό είναι ότι ο πελάτης μου έχει τοποθετήσει αλουμινοκατασκευή περιμετρικά της θέσης στάθμευσης του στην πιλοτή η οποία ανά πάσα στιγμή μπορεί να αφαιρεθεί!Δεν είναι μόνιμη!Έχει γκαραζόπορτα μπροστά που ανοιγοκλείνει και δεν επηρεάζει καθόλου όμορες θέσεις!Άρα η αυθαιρεσία του είναι η τοποθέτηση αυτής της κατασκευής και όχι η ΥΔ.Σε πιθανή καταγγελία όπωε είναι τώρα η κατάσταση απλά θα υποχρεωθεί να βγάλει τα αλουμίνια..καμία άλλη τροποποίηση δεν έχει γίνει.Λάθος το βλέπω??

Link to comment
Share on other sites

εφόσον αποτελεί πρόχειρη κατασκευή εξετάζεται από την επιτροπή που αναφέρει ο νόμος και τα άρθρα με τα οποία τροποποιήθηκε. Αν τμήμα πυλωτής έχει κλείσει μετρά στο ΣΔ και κατά τη γνώμη μου αποτελεί υπέρβαση δόμησης. Δεν αποτελεί παράβαση κτιριολογική όπως πχ θα ήταν η μετακίνηση ενός ανοίγματος, ή η κατασκευή μιας εδαφόπλακας στον ακάλυπτο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο πολύ λογικά το θέτεις αλλά εγώ ήθελα να το στηρίξω όχι σαν πρόχειρη κατασκευή αλλά σαν προσωρινή.Κινητή ή όπως αλλιώς αλλά όχι μόνιμη.Όπως τα αναδιπλούμενα τζάμια στις γνωστές μας "πέργκολες".

Αυτό προσπαθώ να το κάνω γιατί θεωρώ άδικο να πρέπει να πληρώσει ο πελάτης το ίδιο ποσό σαν να είχε κάνει μια θέση σταθμευσης κατοικία!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.