Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Με τη διαφορετική διαμερισμάτωση "ρυθμίζεις" την αλλαγή στο συγκεκριμένο όροφο (όσες οριζόντιες ιδιοκτησίες και να βρίσκονται σε αυτόν, όσων διαφορετικών ή ίδιων ιδιοκτητών). Δηλαδή, με ένα ...σμπάρο, πολλά τρυγόνια!!!]

 

Δηλαδη αν μεταβιβαστουν, σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα, 2 διαμερισματα του ιδιου οροφου, θα χρησιμοποιησουν την ιδια δηλωση του 4014, αρα θα εχουν και τον ιδιο μοναδικο αριθμο ακινητου?

Αυτο το βασιζεις στο οτι ο νομος λεει "διαφορετικη διαμερισματωση ΟΡΟΦΟΥ"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποβάλλουμε μια δήλωση ανά αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Δηλαδή αν κάποιος έχει δύο διαμερίσματα σε μια πολυκατοικία κι έχουν αυθαιρεσίες, τότε πρέπει να υποβάλλουμε δύο δηλώσεις, μια για κάθε διαμέρισμα....

 

Επίσης, οι δηλώσεις δεν αφορούν στους "ιδιοκτήτες" αλλά στις "ιδιοκτησίες"......

 

Από τις 4 αρχικές ιδιοκτησίες (που έχουν γίνει 3 πια), ΜΟΝΟ η μία έχει αυθαιρεσία, ενώ και οι 4 έχουν μεταξύ τους αλλαγές στη διαμερισμάτωση.

 

Και επειδή η διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να πάει με μια δήλωση (ανεξαρτήτως πλήθους ιδιοκτησιών και ιδιοκτητών), σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να μπει ΚΑΙ η διαμερισμάτωση που μεταβάλλει και τις 4 ιδιοκτησίες (συμπεριλαμβανομένης αυτής που έχει την αυθαιρεσία) μέσα στην ΙΔΙΑ δήλωση της ιδιοκτησίας με τις αυθαιρεσίες.

 

Αλλιώς... θα πρέπει να γίνει.........

 

μια δήλωση της ιδιοκτησίας που εκτός από διαμερισμάτωση έχει και αυθαιρεσίες... στην οποία ΠΡΕΠΕΙ να βάλω και την διαμερισμάτωση ως παράβαση κατηγορίας 13.

 

και

 

άλλη μια δήλωση για τη διαμερισμάτωση των υπολοίπων που όμως θίγονται και από την επέκταση της πρώτης εις βάρος τους???

 

Δεν πρόκειται για το επιπλέον 500αρικο....... αλλά αυτά που θα δείξω ως προς τη διαμερισμάτωση θα είναι τα ΙΔΙΑ και στις δυο δηλώσεις (αν γίνει με δυο δηλώσεις).

 

Ασχέτως αν δεν μας περισσεύει το χρήμα.... θεωρώ κρίμα ΚΑΙ υπερβολικό για την ΙΔΙΑ δουλειά εκ μέρους μου.... να πάρω ΔΥΟ αμοιβές....

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή η διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να πάει με μια δήλωση (ανεξαρτήτως πλήθους ιδιοκτησιών και ιδιοκτητών),

 

Αυτο προκυπτει απο καποια διευκρινηστικη εγκυκλιο / ερωτοαπαντησεις ή ειναι ερμηνεια του 4042?

Μηπως θα επρεπε το σχετικο εδαφιο του νομου να διευκρινιζει αν πρεπει να γινεται διακριση αναμεσα στις 2 περιπτωσεις:

- Αν υπαρχει συσταση οριζ. ιδιοκτισιων στον οροφο

- Αν δεν υπαρχει

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Υπόγειο σε 2οροφη οικοδομή εντός σχεδίου με Ο.Α του 71 έγινε κατοικία και τακτοποιηθηκε με 3843.Το υπόγειο είναι καλυμένο στις 3 πλευρές και έχει την μπροστά όψη ανοιχτή.Τα σχέδια της Ο.Α δεν υπάρχουν.Πληρώθηκε τμήμα του προστιμου και υποβλήθηκε αίτημα στον 4014.Στην ίδια άδεια το 2004 έχει γίνει προσθήκη ορόφου όπου εμφανίζεται το υπόγειο ως αποθήκη.Στον 4014 έβαλα μόνο ΥΔΒΧ.

-Πιστεύω ότι έχω και ΥΥ τα οποία πρέπει να μετρήσω από το φύλλο αδείας.Δεν το έχω ξεκαθαρίσει και δεν θέλω να γίνει λάθος.

-Έχω την εντυπωση διαβάζοντας ότι πρέπει να βάλω και ξεμπάζωμα.Επειδή η Ο.Α είναι του 1971 πρέπει να βρω την νομοθεσία.Μπορεί κανείς να βοηθήσει??

 

Παιδιά κάτι και για την δική μου περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

καλά το έβαλες σαν ΥΔ β/χ

πρέπει όμως να βάλεις και λοιπή παράβαση 13 το ξεμπάζωμα

ύ.γ

υπόγειο θεωρούνταν τότε αν η οροφή εξείχε του Φ.Ε μέχρι και 2.0μ και αν συγχρόνος το δάπεδο υπόκειτο του Φ.Ε κατά διάσταση >0.60μ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ΚΑΝΑ για τα στοιχεία.Με ποια νομοθεσία είδες τα επιτρεπόμενα??Ψαχνω και δεν μπορώ να βρω.Από ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης το δάπεδο ήταν να γίνει τότε με 1,00μ. κάτω απο την στάθμη εδάφους και υπολείπετο 2,40 εκτός εδάφους.Αλλά αυτοί το μπαζώσαν,έγινε χαμηλοτάβανο στα 2,60μ από ότι μέτρησα τώρα.Εγώ τα ύψη που έχω είναι από το φύλλο Ο.Α. και με αυτά μόνο μπορώ να συγκρίνω είναι του υπογείου από την άδεια (3,40μ) και των υπόλοιπων ορόφων (6,40μ).Και ουσιαστικά ξεμπάζωσαν και 20cm από ότι κατάλαβα.

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

δες ΓΟΚ 73

ίσχυε και στα σχέδια Πόλεων και στα χωριά με σχέδιο ή διανομές και στα χωριά προ του 1923

Link to comment
Share on other sites

Είναι άδεια του 1971...και εχω μπλεξει με τα ΒΔ του 1968 και 1955.Δεν μου είπες καθόλου για την Υ.Υ. Δεν πρέπει να μετρηθεί και αυτή ως προς το συνολικό ύψος??

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

αρκεί να σε καλύπτει ένας οποιοσδήποτε ΓΟΚ

 

το ύψος είναι ένα θέμα

λες ότι από 3.4 έγινε 2.60 άρα έχει μεταβολή (υπέρβαση) 80/340 >20% και η μαλ..α του νόμου είναι ότι πρέπει να υπολογίσεις και πρόστιμο (πολλοί συν/φοι την παραβλέπουν-επειδή είναι προς τα κάτω-και άρα με την ακριβή έννοια της λέξης "παράβαση" στην πράξη αυτή "δεν υπάρχει")

Link to comment
Share on other sites

αρκεί να σε καλύπτει ένας οποιοσδήποτε ΓΟΚ

 

το ύψος είναι ένα θέμα

λες ότι από 3.4 έγινε 2.60 άρα έχει μεταβολή (υπέρβαση) 80/340 >20% και η μαλ..α του νόμου είναι ότι πρέπει να υπολογίσεις και πρόστιμο (πολλοί συν/φοι την παραβλέπουν-επειδή είναι προς τα κάτω-και άρα με την ακριβή έννοια της λέξης "παράβαση" στην πράξη αυτή "δεν υπάρχει")

 

Ναι και μένα μου φαίνεται περιεργο να δηλώσω παράβαση την μείωση του ύψους.Γιατί όχι στο συνολικό ύψος της οικοδομής 9,80?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.