Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

architect_duth

Eίναι H/X διαμερίσματος "στιλ" αποτελούμενος από δομικά στοιχεία κατασκευής.

Το πρόβλημά μου είναι πως υπολογίζεται το προστιμο για την υπερβαση ΒΧ ΗΧ. Βάσει των υπολειπόμενων τετραγωνικών δόμησης της τελευταίας άδειας ή συνολικά στο οικόπεδο ( στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να ελέγξω όλο το κτήριο, αλλά εμένα μου έχει ανατεθεί ο Β και πλέον και ο Γ όροφος, που για τον Β όροφο οπως και για ολο το κτήριο έχει γινει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών).

 

Και κανένας άλλλος συνάδελφος θα παρακαλουσα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα το βάζεις ΥΔΒΧ. Για τους συντελεστές, θα δεις τι υπέρβαση έχει η δική σου οριζόντια ιδιοκτησία σε σχέση με τα επιτρεπόμενα που μπορεί να χτίσει το οικόπεδο (όχι της ο.α. δλδ).

 

Δλδ:

 

Εσύ στον Β και Γ όροφο που είναι 1 ιδιοκτησία (απ' ότι κατάλαβα) έχεις σύνολο υπερβάσεων 150τμ

Η άδεια είναι για 250 τμ

Το οικόπεδο χτίζει 500 τμ

 

Εσύ θα κάνεις 150/500 = 30% και όχι 150/250 = 60%

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου επιτρεπεται να δηλωσω διαφορετικη διαμερισματωση παραλληλα με αλλες υπερβασεις?

Πηγαινοντας τον κερσορα πανω στο κουμπακι της διαμερισματωσης μου λεει οτι επιλεγεται ΜΟΝΟ αν δεν εχουμε αλλες παραβασεις...

Εγω εχω και κατι ψιχουλα απο το φωταγωγο που εχω δηλωσει, που μου αυξανει το προστιμο κατα 3€....

Ειδαλλως, λεει, να δηλωση 1 λοιπη παραβαση...

Κατι τι σοι αναλυτικο να υπολογισω για διαφορετικη διαμερισματωση εγω?

 

Εχω κλικαρει κανονικα το κουμπακι της διαμερισματωσης ΚΑΙ την υπερβαση δομησης ποτ εχω υπολογισει για το φωταγωγο...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια λοιπή παράβαση και γράψε στην τεχνική έκθεση ότι πρόκειται για διαμερισμάτωση οπότε το πρόστιμο είναι 500 χωρίς να προκύπτει από κανένα αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα διαμερισματωση γιατι η λοιπη παραβαση θελει αναλυτικο, οτι και να ειναι αυτη και δεν ειμαι σε θεση να υπολογιζω τοιχους και επιχρισματα....

Δε νομιζω να καθησει να ασχοληθει κανενας γιατι εβαλα διαμερισματωση.

Γι αυτο μπηκε εξαλλου....

Link to comment
Share on other sites

Αν τη βάλεις ως μια extra παράβαση κατηγορίας 13 δεν χρειάζεται αναλυτικό και στην τεχνική έκθεση απλώς αναφέρεις ότι, είναι παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπερδευτηκα...

Μπορω να το δηλωσω ως διαμερισματωση και εξτρα υπερβαση δομησης για το φωταγωγο η ειμαι υποχρεωμενος να βαλω 1 παραβαση κατηγοριας 13, απο τη στιγμη που εχω και αλλες υπερβασεις?

 

Παραβολο πληρωσα σημερα, το κλασσικο 500αρικο αλλα το εχω δηλωμενο ως διαμερισματωση και υπερβαση δομησης.

 

Να το αφησω ετσι η να βγαλω τη διαμερισματωση και να το βαλω παραβαση κατηγοριας 13?

 

Δε νομιζω να αλλαξει κατι πανω σε αυτο, το ιδιο προστιμο θα υπολογιστει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολο τον κοσμο...

 

Πληροφοριακου χαρακτηρα απορια...

Το συστημα ενημερωνεται για τις πληρωμες την επομενη ημερολογιακη ημερα η την επομενη εργασιμη?

 

Γιατι πληρωσα 500αρικο τη δευτερα και ακομα δεν εχει ενημερωθει...

 

Απο την τραπεζα με ειπανε πως απο τη στιγμη που θα το περασουν στο συστημα οτι πληρωσα, δεν εχουν να κανουν κατι παραπανω και θα ενημερωθει αυτο αυτοματα για να προχωρησω

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω εδω γιατι εχω φρικαρει πλεον με αυτο το θεμα.

ΤΕΛΙΚΑ εχει καταληξει κανεις αν χρειαζεται Μελετη Στατικης Επαρκειας + Η/Μ στην περιπτωση που μια οριζοντια ιδιοκτησια (εννοειται το ισογειο...) σε πολυκατοικια με αδεια ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ εχει μετατραπει σε καταστημα???

 

Διαβαζοντας τον Ν.4014, δημιουργειται η απορια αν αυτο το "εμπορικα καταστηματα" εννοει οτι η επικρατουσα χρηση πρεπει να ειναι καταστηματα ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.