Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα, έκανα νέο τοπογραφικό και ότι ήταν εντός Δ το υπολόγισα σαν παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν όμως υπάρχει αναντιστοιχία στο εμβαδόν του νέου τοπογραφικού με αυτό της Ο.Α. και διαφοροποιήση ως προς τις πλευρικές διαστάσεις? Πιστεύω ότι στο νέο τοπογραφικό κα το Δ.Κ., περνάς τις παραβάσεις και επισυνάπτεις και τα εγκεκριμένα στα αντίστοιχα πεδία

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεις το πρόστιμο ως ΥΔΚΧ (μόνο τα "καθαρά" τ.μ., δηλαδή, χωρίς τους περιμετρικούς τοίχους).

Το αναφέρεις και στα σχόλια της δήλωσης.

Στη "περιγραφή" στο φύλλο καταγραφής της δήλωσης 4014 αναφέρεις το εξής "Αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου - αποθήκης του ισογείου σε κύριο χώρο - κατοικία (διαμέρισμα ισογείου)"

 

Όσον αφορά στην παλαιότητα θεωρώ ότι, αρκεί η Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη και η υποστήριξη αυτής στην τεχνική σου έκθεση.

Ιάσονα, σήμερα πήρα στα χέρια μου και το διάγραμμα κάλυψης, σύμφωνα με το οποίο η αποθήκη ισογείου μετρούσε κανονικά στη δόμηση. Επομένως, δεν έχω ΥΔ ΚΧ νομίζω, παρά μόνο θα πρέπει έτσι να εισαχθούν τα τετραγωνικά ώστε να υπολογιστεί το πρόστιμο. Αλλαγή χρήσης δε χρειάζεται λες; Ή αλλαγή διαμερισμάτωσης; Γιατί πέρα από την ανεξάρτητη πρόσβαση, υπήρχε με βάση τα σχέδια πρόσβαση από το κατάστημα, οπότε σκέφτομαι μήπως χρειάζεται αλλαγή χρήσης ή διαμερισμάτωση, αν θεωρείται ότι κανονικά αποτελεί την αποθήκη του καταστήματος, ενώ τώρα είναι κατοικία.

Ως είδος χρήσης θα βάλω άλλη κατοικία;

Θα υπολογιστεί ως ΚΧ και όχι ΒΧ έτσι;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι δεν ηθελα να ανοιξω νεο topic οποτε περιγραφω εδω την περιπτωση μου.

Συγκεκριμενα εχω ο.α. για τριοροφο κτισμα (ισογειο και 2 οροφους) . Η ο.α. ειναι του 1968.

Σημερα ειναι κατασκευσαμενο ισογειο κατα 0,50 μ. εντος του εδαφους , ημιροφος και 2 οροφοι , δηλαδη συνολικα τεσσερις οροφοι.

Οι αυθαιρεσιες ειναι οι εξης:

 

1) αλλαγη θεσης του κλιμακοστασιου της οικοδομης , σημειωνω οτι υπαρχει συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας ανα οροφο

2) τελειως αυθαιρετος ο ημιοροφος

3)ξεμπαζωμα της γης για το γεγονος οτι το ισογειο μπαινει μεσα στο εδαφος κατα 0,50μ

4) αυξηση του υψους της οικοδομης συνολικα κατα 2,50μ. που οφειλεται στην κατασκευη του τελειως αυθαιρετου ημιοροφου.

 

Σκεφτηκα να το αντιμετοπισω ως εξης:

Να κανω 4 δηλωσεις συνολικα ανα ιδιοκτησια

Στον 3ο και 4ο οροφο να υπολογισω προστιμο 500 ευρω ενα αναλυτικο στον καθενα ,για την αλλαγη στα κοινοχρηστα και της εσωτερικης διαρρυθμισης του διαμερισματος λογω της αλλαγης θεσης του κλιμακοστασιου.

Στον ημιοροφο να τον υπολογισω με πριστιμο κατοικιας ως τελειως αυθαιρετο και να υπολογισω και την υπερβαση υψους της οικοδομης μεσα στο προστιμο του.

Και στο ισογειο που ειναι πλεον κατα 0.50μ. εντος του εδαφους να υπολογισω 500 ευρω για αλλαγη κοινοχρηστων οπως στον 3ο και 4ο οροφο και 500 ευρω για το ξεμπαζωμα και το οτι ειναι εντος του φυσικου εδαφους κατα 0,50μ αντι 0.00μ. που προεβλεπε η ο.α.

 

Δεν ξερω αν ειναι σωστη η αντιμετωπιση ,

ευχαριστω εκ των προταιρων για οποιαδηποτε αποψη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, με εξαίρεση το ξεμπάζωμα του ισογείου, για το οποίο θα ήμουν πιο ελαστικός και θα το ξεπέρναγα με απλή αναφορά στην ΤΕ και τα σχέδια. Στον όροφο αυτό έχουμε μείωση του υπέργειου ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, σήμερα πήρα στα χέρια μου και το διάγραμμα κάλυψης, σύμφωνα με το οποίο η αποθήκη ισογείου μετρούσε κανονικά στη δόμηση. Επομένως, δεν έχω ΥΔ ΚΧ νομίζω, παρά μόνο θα πρέπει έτσι να εισαχθούν τα τετραγωνικά ώστε να υπολογιστεί το πρόστιμο. Αλλαγή χρήσης δε χρειάζεται λες; Ή αλλαγή διαμερισμάτωσης; Γιατί πέρα από την ανεξάρτητη πρόσβαση, υπήρχε με βάση τα σχέδια πρόσβαση από το κατάστημα, οπότε σκέφτομαι μήπως χρειάζεται αλλαγή χρήσης ή διαμερισμάτωση, αν θεωρείται ότι κανονικά αποτελεί την αποθήκη του καταστήματος, ενώ τώρα είναι κατοικία.

Ως είδος χρήσης θα βάλω άλλη κατοικία;

Θα υπολογιστεί ως ΚΧ και όχι ΒΧ έτσι;

 

Υπολογίζεις το πρόστιμο ως ΥΔΚΧ (μόνο τα "καθαρά" τ.μ., δηλαδή, χωρίς τους περιμετρικούς τοίχους).

Το αναφέρεις και στα σχόλια της δήλωσης.

Στη "περιγραφή" στο φύλλο καταγραφής της δήλωσης 4014 αναφέρεις το εξής "Αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου - αποθήκης του ισογείου σε κύριο χώρο - κατοικία (διαμέρισμα ισογείου)"

 

Όσον αφορά στην παλαιότητα θεωρώ ότι, αρκεί η Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη και η υποστήριξη αυτής στην τεχνική σου έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Sagiasd ευχαριστω πολύ συνάδελφε κάπως έτσι θα το αντιμετωπίσω, απλά ο προβληματισμός μου ειναι η αλλαγη θέσης της σκάλας που έχει ως αποτέλεσμα αλλαγη του στατικόυ φορέα της άδειας. Μήπως πρεπει να θεωρηθεί τελείως αυθαίρετο?

Οσο για το ξεμπαζωμα αν καταλήξω να το δηλώσω έτσι μάλλον θα το βάλω οχι γιατί ειναι τελείως απαραίτητο αλλα για να είμαι κάλυμενος εγώ διότι έχει κάνει μεγαλύτερες εκσκαφής σε σχέση με την εγκεκριμένη αδεια

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή της θέσης της σκάλας θα την υπολογίσεις ως παράβαση κατηγορίας 13 με τη διαφορά των αναλυτικών προϋπολογισμών (αυτό που τελικά έγινε μείον αυτό που έπρεπε βάσει της ΟΑ να γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμο, 2οροφη κατοικια προ του 55 στην οποια ομως εχουν γινει επεμβασεις.

πχ. εχει χτισθει αποθηκη κατω απο την βεραντα με τσιμεντολιθους. Εχει πλακα απο οπλισμενο σκυροδεμα στον οροφο.

 

Συμβολαια δεν υπαρχουν, υπαρχει μια αποδοχη κληρονομιας στην οποια η κατοικια δηλωνεται οτι εχει εμβαδον 40τμ στο ισογειο και 40 τμ στον οροφο. Στην πραγματικοτητα ομως εχει σχεδον την διπλασια επιφανεια 70+70.

 

Σιγουρα υπηρχε εκει κατοικια προ του 55, ομως ολες αυτες οι επεμβασεις που εχουν γινει θα πρεπει να ειναι μετα το 55.

Με τις αεροφωτογραφιες, εαν βρεθουν βεβαια, θα φαινεται η κατοικια, αλλα δεν θα φαινονται λεπτομερειες.

 

Πως "χρεωνω" το προστιμο για την κατοικια?

θεωρω και τα 140τμ ως αυθαιρετα ή αφαιρω την οποια επιφανεια υπηρχε προ του 55 ?

 

Να θεωρησω το κτιριο ως προ του 55 και να χρεωσω μονο την αποθηκη που εχει χτιστει με τσιμεντολιθους?

Βεβαια και η πλακα απο Ο.Σ. στον οροφο δειχνει οτι εχει γινει επεμβαση στο κτισμα και δυσκολα θα περασει ως προ του 55

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη σου κίνηση να στείλεις Mail στον ΟΚΧΕ (δεν είμαι σίγουρος αν η υπηρεσία είναι σε ισχύ) εντοπίζοντας το ακίνητο στο χάρτη και να αιτηθείς από τη φόρμα στοιχείων που δίνει τη σχετική αεροφωτογραφία.

Μια κατοικία προ 55 συνήθως έχει τεχνικά χαρακτηριστικά. Είναι πλινθόχτιστη, ή λιθόχτιστη ή συνδυασμός των δυο με παλιά κεραμίδια κλπ στοιχεία τα οποία μπορείς να τα αξιολογήσεις προσθετικά στην τελική σου απόφαση. Συνήθως δεν υπήρχαν κατασκευές σκυροδέματος τότε. Αν υπήρχε κάτι-πολύ σπάνια- θα ήταν κάποια κατασκευή δαπέδου με επι τόπου χαρμάνι, τσιμέντο με αδρανή άμμο και αντί για χαλίκια μικρά βότσαλα θαλασσης. τα οποία σε πολλές περιπτώσεις φαίνονται.

Πλάκες από σκυρόδεμα σε όροφο κλπ φυσικά είναι κατασκευές μετά το 1955 τουλάχιστον σε οικισμούς.

Αν ούτε από την αεροφωτογραφία (ίσως χρειαστεί και φωτοερμηνεία) δεν φαίνεται το υπάρχον κτίριο τότε μάλλον η μόνη επιλογή φαντάζει να το θεωρήσεις εξολοκλήρου αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.