Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι δεν έχει άδεια η αποθήκη, βασικά είναι ένα κτίριο μόνο ο φέρων οργανισμός και τοιχοποιίες...οπότε θα μπορούσα να το δηλώσω εξαρχής ως κατοικία,απλά στο συμβόλαιο αναφέρεται ως αποθήκη, γι΄αυτό προβληματίζομαι λίγο....ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω μια τελειωμένη περίπτωση που έχει γίνει αγοραπωλησία και απλά θέλω να τσεκάρω αν έχω κάνει λάθος...

 

Είχα να τακτοποιήσω μια υπόγεια αποθήκη σε μια πολυκατοικία, που δεν ήταν ούτε υπόγειο τελικά (είχε υπέρβαση ύψους και είναι ελαφρώς ξεμπαζωμένο) ούτε αποθήκη, αλλά κύριος χώρος που στο Ε9 ήταν δηλωμένος όμως ως επαγγελματική χρήση. Στην πολεοδομία που πήγα δε μου δώσαν καμιά καινούργια άδεια για αλλαγή χρήσης, αλλά ίσχυε η αρχική άδεια για υπόγειο με αποθηκευτικούς χώρους. Ο αγοραστής μου είπε ότι ήθελε το χώρο είτε για να τον χρησιμοποιήσει ως αποθηκευτικό χώρο, είτε για να το μετατρέψει αργότερα σε λογιστικό γραφείο, το οποίο φυσικά δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης για να γίνει. Οπότε το δήλωσα ως αυθαιρεσία: αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια και το έβαλα είδος χρήσης "άλλη κατοικία". Φοβήθηκα να το βάλω στις "υπηρεσίες" γιατί μπορούσε να θεωρηθεί κατάστημα το οποίο νομίζω δεν επιτρέπεται στην περιοχή, οπότε και οι αγοραστές δε θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν ως λογιστικό γραφείο ή ως αποθηκευτικό χώρο, αφού δεν μπορεί να γίνει περαιτέρω αλλαγή χρήσης μελλοντικά.

Ήθελα να ρωτήσω αν έκανα καλά μην έχουν κάποιο πρόβλημα οι αγοραστές. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ακριβώς ξεμπάζωμα γιατί στην ουσία ψήλωσε 25cm, οπότε έβαλα και μια υπέρβαση ύψους εκτός της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Έχω την παρακάτω περίπτωση.

Σε παραδοσιακό οικισμό, έχει ο πελάτης κατοικία, νομίμως υφιστάμενη, εντός σχεδίου. Στη συνέχεια αγόρασε το όμορο οικόπεδο και έχτισε μέσα σε αυτό και σε επαφή με την κύρια κατοικία του, δωμάτιο που το χρησιμοποιεί ως λεβητοστάσιο.

Πως θα δηλωθεί αυτό? Βάσει ποιού οικοπέδου? Θα πάρω μόνο το νέο οικόπεδο με το κτίσμα-δωμάτιο ή πρέπει να εξετασθούν στο σύνολο τους τα δύο κτίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου. Εφόσον είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης και στα δύο οικόπεδα το ακίνητο εν τοις πράγμασι είναι ένα. Αυτό που θα πρέπει να εξεταστεί προσεκτικά είναι οι εξαιρέσεις υπαγωγής και οι περιορισμοί της παρ. 24α του άρθρου 24 του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

το αυθαιρετο σου βρισκεται στο νεο οικοπεδο. Με αυτο κ μονο θα ασχοληθεις, ειναι ξεχωριστη ιδιοκτησια, δεν σε ενδιαφερει το διπλα.

Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

ειναι ξεχωριστη ιδιοκτησια

 

εχει καταργηθει η "υποχρεωτικη συνενωση", [της ΝΣΚ 67/2011], γειτνιαζοντων ακινητων του αυτού ιδιοκτητη

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μήπως υπάρχει μεταγενέστερη γνωμοδότηση για συνεχόμενα οικοπεδα ή γήπεδα που δεν χάνουν την αυτοτέλειά τους?

 

Γνωμ-67/11 ΝΣΚ-67/11 (Ολομέλεια της 10-2-11)

Γνωμ-67/2011 ΝΣΚ-67/2011

Γνωμ-67/10-2-2011 ΝΣΚ-67/10-2-2011

[Η παρούσα γνωμοδότηση δεν έχει γίνει για την ώρα αποδεκτή από τον Υπουργό]

'Ομορα (συνεχόμενα) οικόπεδα ή γήπεδα που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη -

Συνένωση οικοπέδων, γηπέδων, Αυτοτέλεια συνεχόμενων εκτάσεων,

γηπέδων, οικοπέδων - Κατάτμηση

- Συνεχόμενα άρτια (κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση) οικόπεδα ή γήπεδα, σε περιοχές εντός ή

εκτός ρυμοτομικού σχεδίου που έχουν περιέλθει με διαφορετικά συμβόλαια στον αυτό κύριο ή

σε περισσότερους συγκύριους, χάνουν την αυτοτέλειά τους και αποτελούν αυτοδικαίως ένα

ενιαίο οικόπεδο ή γήπεδο. Για την περαιτέρω μεταβίβαση, και για να είναι οικοδομήσιμη η

ιδιοκτησία, πρέπει να υπάρχει η κατά κανόνα αρτιότητα σε κάθε περίπτωση κατάτμησης και να

τηρούνται οι τυχόν ισχύουσες απαγορεύσεις κατάτμησης (από ΖΟΕ, κλπ). (άποψη πλειοψηφίας).

Ειδικά στα εντός σχεδίου θα πρέπει να υπάρχει η κατά κανόνα αρτιότητα τόσο του μεταβιβαζόμενου

όσο και του εναπομένοντος οικοπέδου. Ενώ στις εκτός σχεδίου περιοχές και εκτός ΖΟΕ ή ΓΠΣ που θέτουν απαγόρευση κατάτμησης, δεν απαγορεύεται η δημιουργία μη άρτιων, και τυχόν τμήμα μη άρτιο, που απομένει μετά τη μεταβίβαση, απλά δεν θα είναι οικοδομήσιμο

 

και στη τελευταία παράγραφο αναφέρεται:

Δ. Κατόπιν των ανωτέρω, η Ολομέλεια του ΝΣΚ γνωμοδοτεί, κατά πλειοψηφία, ότι συνεχόμενα άρτια (κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση) οικόπεδα ή γήπεδα, κείμενα σε περιοχές εντός ή εκτός ρυμοτομικού σχεδίου που έχουν περιέλθει με διαφορετικά συμβόλαια στον αυτό κύριο ή σε περισσότερους συγκυρίους, χάνουν την αυτοτέλεια τους και αποτελούν αυτοδικαίως ένα ενιαίο οικόπεδο ή γήπεδο, του οποίου η περαιτέρω μεταβίβαση ή η οικοδόμηση τμήματος είναι επιτρεπτή, εφόσον δεν παραβιάζεται το ισχύον στην περιοχή πολεοδομικό καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.