Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μα αυτό λέω από την αρχή...ΜΟΝΟ ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ

 

Το ύψος το αντιμετώπιζα κάπως διαφορετικά σε σχέση με το θέμα υπέρβασης κάλυψης, θεωρώντας ότι η επιπλέον κάλυψη (έστω και κάτω από την επιτρεπόμενη) δεν παύει να είναι επιφάνεια, οπότε κατά κάποιο τρόπο αντιστοιχίζεται με την επιφάνεια της επιπλέον δόμησης που έτσι κι αλλιώς δηλώνεται στο φύλλο καταγραφής.... ενώ το επιπλέον ύψος θα έπρεπε να αποδωθεί κάπως αλλιώς.

Σε συνδιασμό με απάντηση που είχα πάρει και από το ΤΕΕ για χώρους που έχουν υπέρβαση δόμησης ΚΑΙ ύψους αλλά όχι ως προς το επιτρεπόμενο ύψος, όπου είχαν απαντήσει ότι το επιπλέον ύψος θα πήγαινε με αναλυτικό ΧΩΡΙΑ από το φύλλο καταγραφής....

 

 

όσο γι αυτό το ....

 

 

" Κapa ο αναλυτικός σου ήταν κάτι που διαφωνούσα μαζί σου απτην αρχή...στο λέω τώρα :P "

 

 

να ξέρεις ότι με πλήγωσες βαθύτατα..... :grin: :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρείς δηλαδή ότι σε κάθε περίπτωση υπέρβασης ύψους που όμως είναι ΚΑΤΩ από το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής, ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ να δηλωθεί αυτή η όποια υπέρβαση ???

 

Πάντως ρε Kapa με στεναχωρείς...δηλαδή σε προσθήκη καθυψος κατω του μεγιστου υψους εσυ θα το βαζες όλο υπερβαση δομησης και θα το ξαναυπολογιζες ολο και αναλυτικα?

Γιατι να μην εκανες το ιδιο και για προσθηκη κατεκταση για την καλυψη;

Γιατι να τα υπολογιζουμε ολα 2 φορές;

 

Κι αν ηταν κτιριο διοροφο με αδεια και εξαντληση του σ.δ. και διπλα ειχες τριοροφο χωρις αδεια κατω του επιτρεπόμενου της περιοχής;

3 φορες; Ή με 1,4 επειδή το μεγιστο επιτρεπόμενο τελικά είναι το υψος που εξαντλειται ο σ.δ....

 

Επιμένω οτι αυτα ειναι ιστοριες γι αγριους

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε Kapa με στεναχωρείς...δηλαδή σε προσθήκη καθυψος κατω του μεγιστου υψους εσυ θα το βαζες όλο υπερβαση δομησης και θα το ξαναυπολογιζες ολο και αναλυτικα?

Γιατι να μην εκανες το ιδιο και για προσθηκη κατεκταση για την καλυψη;

Γιατι να τα υπολογιζουμε ολα 2 φορές;

 

Πότε είπα ότι στον αναλυτικό θα το έβαζα ΟΛΟ ?

Το είχα αναλύσει και αλλού αλλά βαριέμαι να το βρω τώρα....

Την επιπλέον ζώνη καθ' ύψος εννοούσα ότι θα έβαζα στον αναλυτικό.... σαν οριζόντια φέτα ύψους Χ εκατοστών, όπου Χ η υπέρβαση ύψους του χώρου.

 

 

 

 

 

 

το βρήκα ... στο #336 έχω κάνει την ανάλυση (αν δε σε ζαλίζουν τα χρώματα :mrgreen: )

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Πότε είπα ότι στον αναλυτικό θα το έβαζα ΟΛΟ ?

Το είχα αναλύσει και αλλού αλλά βαριέμαι να το βρω τώρα....

Την επιπλέον ζώνη καθ' ύψος εννοούσα ότι θα έβαζα στον αναλυτικό.... σαν οριζόντια φέτα ύψους Χ εκατοστών, όπου Χ η υπέρβαση ύψους του χώρου.

 

Ε δηλαδή όλο! αφου θαναι προσθηκη με εξαντλημενο τον σδ...ολο υπερβαση θαναι

 

Με εκείνο θα ταν που διαφώνησα μάλλον αλλα θα το ξανατσεκάρω :P

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Ε δηλαδή όλο! αφου θαναι προσθηκη με εξαντλημενο τον σδ...ολο υπερβαση θαναι

 

Με εκείνο θα ταν που διαφώνησα μάλλον αλλα θα το ξανατσεκάρω :P

 

Σωστά... εδώ μπερδεύτηκα εγώ.... Ο αναλυτικός "φέεεεεεεεεεεεεεετααααααα" στέκει ΜΟΝΟ στην περίπτωση προσθήκης ύψους χωρίς δόμηση, αλλιώς όντως θα διπλολογαριάζονται όλα....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά... εδώ μπερδεύτηκα εγώ.... Ο αναλυτικός "φέεεεεεεεεεεεεεετααααααα" στέκει ΜΟΝΟ στην περίπτωση προσθήκης ύψους χωρίς δόμηση, αλλιώς όντως θα διπλολογαριάζονται όλα....

 

Ε μα...διαβαζα και λεω τι λεει...αφου τα ιδια λεει...ειναι και αργα...

 

Τεσπα εγω εχω πει την αποψή μου και δεν περιλαμβανεται κανενας αναλυτικος μεσα αφου βγαλαν και την τροπολογια....

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Ε μα...διαβαζα και λεω τι λεει...αφου τα ιδια λεει...ειναι και αργα...

 

Τεσπα εγω εχω πει την αποψή μου και δεν περιλαμβανεται κανενας αναλυτικος μεσα αφου βγαλαν και την τροπολογια....

 

Κοίτα... από θέμα απαιτούμενης δουλειάς.... με/μας συμφέρει να μην κάθομαι/μαστε και κάνω/ουμε αναλυτικούς... ένας συντελεστής (όποιος αναλογεί) και τέρμα...

 

Πότε όμως θα ενημερώσουν το σύστημα??????

 

Νομίζεις από καλό μου κάθομαι και διαβάζω και γράφω όλη μέρα εδώ?

 

Έχω πελάτη που περιμένει να πληρώσει εφάπαξ πρόστιμο για υπέρβαση ύψους άνευ δόμησης προκειμένου να μεταβιβάσει....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... από θέμα απαιτούμενης δουλειάς.... με/μας συμφέρει να μην κάθομαι/μαστε και κάνω/ουμε αναλυτικούς... ένας συντελεστής (όποιος αναλογεί) και τέρμα...

 

Πότε όμως θα ενημερώσουν το σύστημα??????

 

Νομίζεις από καλό μου κάθομαι και διαβάζω και γράφω όλη μέρα εδώ?

 

Έχω πελάτη που περιμένει να πληρώσει εφάπαξ πρόστιμο για υπέρβαση ύψους άνευ δόμησης προκειμένου να μεταβιβάσει....

 

Ε προφανως και ολους κατι μας καιει με το θεμα... :P...Αλλά το βρίσκω περιττο να κάνεις και αναλυτικό και υπέρβαση δόμησης για ολο...ξερω γω; Μαλλον λαθος μου φαινεται...Υπερβαλλοντας ζήλος...Πλεονασμός...τι να πω...

 

Για προσθηκη καθυψος με καιει εμενα....οχι για το δικο σου...εσυ νομιζω πρεπει να πας με την τροπολογια

 

και αστοχο αυτο για την PILOTIS...τωρα ειδα οτι εγραφες κλειστες θεσεις σταθμευσης...βιαζομαι και δε διαβαζω καλα...ειναι και αργα...

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Εdit - Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το άλλο θέμα... δηλ. με τι θα συγκρίνουμε την παραπανίσια δόμηση προκειμένου να προκύψει ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης, θεωρώ ότι από τη στιγμή που η δόμηση κάθε οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας δεν αναλογεί ευθέως στα χιλιοστά της ιδιοκτησίας επί του οικοπέδου, είναι ΑΔΙΚΟ να συγκρίνουμε με τη δόμηση που αντιστοιχεί στα χιλιοστά του οικοπέδου που έχει η ιδιοκτησία και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται έτσι.

 

Η παραπάνω σύγκριση, θα ήταν ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ, ΜΟΝΟ στην περίπτωση που τα χιλιοστά της κάθε ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης) επί του οικοπέδου, ήταν ΕΥΘΕΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ της πραγματοποιημένης (ή προβλεπόμενης από τη σύσταση) δόμησης της ιδιοκτησίας.

 

 

Ένα απλό και πολύ σύνηθες παράδειγμα....

 

Σκεφτείτε το πλέον σύνηθες σενάριο :

 

Οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 450 τ.μ.

 

3 οροφοδιαμερίσματα με 299/1000 που έχουν κλεισμένο από ένα Η/Χ επιφανείας 30,00 τ.μ.

 

και 3 κλειστές θέσεις στάθμευσης στο ισόγειο, επιφανείας 30,00 τ.μ. έκαστη και με 1/1000 η καθεμία επί του οικοπέδου (δηλ. χιλιοστά ίσα - ίσα για να αποτελεί ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία) που μετατράπηκαν σε χρήση κατοικίας.

 

 

Η Δόμηση που αντιστοιχεί στην κάθε κλειστή θέση στάθμευσης ....."ιδιοκτησία" (με τη λογική της αναλογούσας δόμησης) θα ήταν 450/1000 = 0,45 τ.μ.

Άρα η Υπέρβαση Δόμησης θα ήταν 30/0,45 = 66,66--------> 6.666,66% επί της αναλογούσας

και ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης που θα προέκυπτε θα ήταν για Υ.Δ > 200% δηλ. 1,9

 

 

 

Το κόστος του προστίμου της αλλαγής 30 τ.μ. από γκαράζ σε κατοικία, για μια υπέρβαση που στην πραγματικότητα θα αποτελούσε ποσοστό υπέρβασης 6,66% (= 30/450) επί της ΣΥΝΟΛΙΚΑ επιτρεπόμενης του οικοπέδου, θα επιβαρυνόταν με το συντελεστή για ποσοστό υπέρβασης 6666,66 % > 200% (αν υπολογιζόταν επί της αναλογούσας επιτρεπόμενης της ιδιοκτησίας) .

 

 

Ενώ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ

 

το πρόστιμο του κλεισίματος του Η/Χ θα επιβαρυνόταν ως εξής :

 

για την ιδιοκτησία των 299/1000 ------> 30/ (450*299/1000)------>0.222 ------> ποσοστό 22,2 % <50% επί της αναλογούσας------> συντελεστής υπέρβασης δόμησης = 1

 

 

Δηλ. ΓΙΑ αυθαιρεσία ΙΔΙΑΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ, εντός του ΙΔΙΟΥ οικοπεδου, θα είχαμε διαφορά 1,9/1,00 δηλ. σχεδόν διπλασιο πρόστιμο στη μία περίπτωση σε σχέση με την άλλη.

 

τη στιγμή που ΑΚΟΜΑ ΚΙ αν το εξέταζε κανείς ως ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ :

 

ΔΗΛ. Σύνολο υπέρβασης δόμησης /Σύνολο επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπέδου, θα προέκυπτε:

 

6Χ30 = 180 τ.μ. / 450 τ.μ. = 0.40 ------> 40% <50%-----> συντελεστής Υ.Δ. = 1

 

 

 

Απλά δείτε και βγάλτε τα συμπεράσματά σας....

 

Παλι καλα που σου ειπαμε πως κουραζεις με τετοια κειμενα....

 

Το χαβα σου εσυ...δασκαλε...

Link to comment
Share on other sites

Dryft, kapa,

Πάντως δημιουργείται ένα πρόβλημα με τις διατυπώσεις του νόμου περί τι είναι υπέρβαση ύψους και τι όχι, που επιτρέψτε μου να πω δεν είναι ευδιάκριτο στο νόμο.

Δηλ. θεωρεί υπέρβαση ύψους στα τετραγωνάκια την υπέρβαση των επιτρεπομένων (για την οποία χρησιμοποιεί την ίδια διατύπωση στο παράρτημα της εγκυκλίου 13 με την δόμηση και την κάλυψη)

και θεωρεί υπέρβαση ύψους τα εγκεκριμένα της αδείας στην διατύπωση του Ν.4030.

(ερμηνεία alert) Ο λόγος είναι επειδή κατά Καρατσώλη η υπέρβαση δόμησης των τετραγωνιδίων περιλαμβάνει ήδη κάποιο ύψος αυθαιρέτου (το πόσο δεν τον νοιάζει αρκεί να μην ξεπερνά το επιτρεπόμενο της περιοχής με λίγα λόγια αν έχουμε υπέρβαση δόμησης και ύψους 2,40 ή 4,5 μ. έχουν την ίδια αντιμετώπιση και το ίδιο πρόστιμο αν δεν ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα - ό,τι να'ναι δηλαδή)

 

Εϊναι λογικό να δημιουργηθεί μια σύγχυση και δεν θεωρώ παράλογο ότι η kapa πρότεινε αναλυτικό ΠΡΙΝ βγει η διευκρίνηση για τα ύψη (-άσχετ αν διαφωνούσα με τον αναλυτικό), γιατι παραδεχόταν ότι ο νόμος χαρακτήριζε (και το λέγαμε και πριν) ως αυθαίρετα ότι είναι πέρα των εγκεκριμένων της αδείας.

 

Για την οριζόντια ιδιοκτησία διαφωνώ με Καρατσώλη και με φοβίζει η διατύπωση του.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.