Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δε με απασχόλησε ο μειωτικός, απλά δε βάζω και τα τμ του τελευταίου ορόφου.

 

Τι εννοείς με το "απλά δε βάζω και τα τμ του τελευταίου ορόφου" ???????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοώ ότι υπερβαση δομησης ειναι το υπογειο σε ισογειο (κυριο χωρο) αλλα τα τμ του τελευταιου οροφου που ξεπερνανε το επιτρεπτο της αδειας δε τα υπολογιζω πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα τ.μ. του τελευταίου ορόφου που λόγω ανύψωσης του κτιρίου ξεπερνάνε το επιτρεπόμενο ΥΨΟΣ της αδείας, θεωρώ πως πρέπει να τα βάλεις με το συντελεστή 0.2 ή 0.4 (ανάλογα) αφού αυτό θεωρητικά ΔΕΝ προέκυψε από ΜΗ ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου αλλά από τοποθέτηση του κτιρίου εν γένει ψηλότερα.

 

 

Έτσι μου φαίνεται αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Μα μπαίνει η υπέρβαση δόμησης του υπογείου λόγω ανύψωσης, οπότε το πρόστιμο χαρακτηρίζεται απο υπέρβαση δόμησης. Δε ξέρω αν πρέπει να βάλω και τα τμ του ορόφου που ξεπερνάει το ύψος της άδειας επί 0,2 ή 0,4;

Μου φαίνεται υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για το κράτος δεν θεωρείται ότι υπάρχει ανύψωση της αδείας, αλλά εκχωμάτωση του περ. χώρου που "τιμωρείται" με αναλυτικο.

Γιατι να ξανα τιμωρηθεί με υ.δ. αν δεν έχει αλλαγή χρησης?

 

Επίσης, αν πας με αναλυτικό για το ξεμπάζωμα δεν έχει υπερβαση ύψους συμφωνα με τον 4030

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Να που στο τέλος συμφωνήσαμε soundholics :)

 

To μόνο που θα διόρθωνα θα ήταν να αντικαταστήσω τη φράση "ή το 8,5 αν προκειται για χαμηλά" με τη φράση της πρώτης παραγράφου "το ισχύον για τα χαμηλά κτίρια" , για να καλύπτεται σε κάθε περίπτωση και η στέγη πλέον των 8,50 μ.

 

Επίσης θα πρέπει νομίζω να συμπληρώσουμε ότι ελέγχουμε για υπέρβαση ύψους και ως προς το ιδεατό στερεό.

 

Υπερβάσεις Ύψους

Η σύγκριση της υπέρβασης γίνεται με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (ή για περιπτώσεις "χαμηλών κτιρίων", συγκρίνεται το ύψος τους με το ισχύον για χαμηλά κτίρια)

επίσης για υπέρβαση ιδεατού στερεού βάση αναφοράς λαμβάνεται το εμβαδόν (η οριζόντια επιφάνεια) του αυθ. τμήματος που υπερβαίνει το ιδεατό στερεό.

 

1. Στο μετρούμενο ύψος του κτιρίου για τον έλεγχο Υπέρβασης ύψους, ΔΕΝ συνυπολογίζεται (προστίθεται) το επιπλέον που έχει προκύψει από μη κατασκευή- ολοκλήρωση μπαζώματος ή από ξεμπάζωμα (εκσκαφή). Δηλ. Η αφετηρία μέτρησης του ύψους του κτιρίου ξεκινά από τη στάθμη που φαίνεται στην Ο.Α ως αρχή μέτρησης των υψών.

Η διαφορά ύψους που έχει προκύψει από ξεμπάζωμα ή μη μπάζωμα μέσω αναλυτικού.

 

2. Υπέρβαση ύψους ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (χωρίς δημιουργία επιπλέον χώρων), αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης από εγκεκριμένο ύψος της αδείας και παίρνει μειωτικούς συντελεστές 0.2 ή 0.4 (ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους), χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της υπέρβασης δόμησης (3α,β,γ,δ) και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το ισχύον για χαμηλά κτίρια)

 

3. Υπέρβαση ύψους ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης(δημιουργία επιπλέον χώρων) αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης ύψους από το επιτρεπόμενο της περιοχής με τους ΠΡΟΣΑΥΞΗΤΙΚΟΥΣ συντελεστές ύψους (1,2 ή 1,4 ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους) μαζί με την υπέρβαση δόμησης και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το ισχύον για χαμηλά κτίρια). Στην περίπτωση αυτή αν δεν έχω υπέρβαση ύψους του επιτρεπομένου της περιοχής ΔΕΝ λαμβάνω υπόψη τον προσαυξητικό συντελεστή του ύψους στο φύλλο καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα τ.μ. του τελευταίου ορόφου που λόγω ανύψωσης του κτιρίου ξεπερνάνε το επιτρεπόμενο ΥΨΟΣ της αδείας, θεωρώ πως πρέπει να τα βάλεις με το συντελεστή 0.2 ή 0.4 (ανάλογα) αφού αυτό θεωρητικά ΔΕΝ προέκυψε από ΜΗ ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου αλλά από τοποθέτηση του κτιρίου εν γένει ψηλότερα.

 

 

Έτσι μου φαίνεται αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας....

 

όλα σχεδόν τα ξεμπαζωμένα υπόγεια έχουν γίνει από εξαρχής ανυψωση του κτηρίου, και όχι απο εκχωματωση και μη διαμόρφωση π.χ..

αφου το κράτος δέχεται αναλυτικό εδώ, πως θα ξεχωρίζουμε εμείς τις περιπτώσεις?

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Πολλές περιπτώσεις είναι και ξεμπάζωμε με τη μη διαμόρφωση χώρου soundholics.

Επομένως εκεί υπολογίζει τις εργασίες ξεμπαώματος και διαμόρφφωσης χώρου. Εδώ σε μονοκατοιικία που ο τελευταίος όροφος δεν ξεπερνάει το ύψος της περιοχής παρά μόνο της άδειας με ανύψωση κτιρίου, πάμε με το 0,2 και 0,4. Ωστόσο έχω υπέρβαση δόμησης από την ανύψωση στα τμ του υπογείου που γίνονται ισόγειο. Οπότε μήπως δεν πρέπει να μπει το 0,2 και το 0,4, άσχετα αν ο τελευταίος όροφος ειναι αυτός που ξεπερνάει το ύψος της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

όλα σχεδόν τα ξεμπαζωμένα υπόγεια έχουν γίνει από εξαρχής ανυψωση του κτηρίου, και όχι απο εκχωματωση και μη διαμόρφωση π.χ..

αφου το κράτος δέχεται αναλυτικό εδώ, πως θα ξεχωρίζουμε εμείς τις περιπτώσεις?

 

Στο μυαλό μου έχω δυο διαφορετικές εκδοχές για το ίδιο θέμα γι αυτό εκφράζω τον προβληματισμό μου...

 

π.χ.

1η περίπτωση : στην Ο.Α δείχνεις υπόγειο με δάπεδο στο ίδιο υψόμετρο του φυσικού εδάφους, και γύρω γύρω μπάζωμα ώστε το υπόγειο τελικά να εξέχει από το διαμορφωμένο έδαφος, κατά 1,50 μ. Στην πράξη ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝΥΨΩΣΗ ΚΤΙΡΙΟΥ, αλλά απλά ΔΕΝ κατασκεύασες το μπάζωμα (που έδειχνες στην άδεια) και κατ' επέκταση το υπόγειο προέκυψε ισόγειο. Θεωρητικά όμως θα μπορούσες να το μπαζώσεις όπως δείχνει η άδεια, οπότε θα ξαναγινόταν υπόγειο.

Σ' αυτή την περίπτωση κολλάει απόλυτα ο αναλυτικός.

 

 

2η περίπτωση : στην Ο.Α δείχνεις υπόγειο χωμένο στο φυσικό έδαφος, (το οποίο εξέχει 1,50 μ). Στην πράξη ΟΛΟ το κτίριο έχει ανέβει , το υπόγειο ΔΕΝ είναι καθόλου χωμένο στο φυσικό έδαφος αλλά το δάπεδό του έχει έρθει στο ίδιο υψόμετρο με το φυσικό έδαφος και έχει κατασκευαστεί ως ισόγειο. Στην περίπτωση αυτή ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ επειδή το ΑΝΕΒΑΣΕΣ και έκανες το υπόγειο ισόγειο, και θεωρητικά και να θέλεις, δεν μπορείς να το "κάνεις" υπόγειο εφαρμόζοντας κάτι που έδειχνες στην άδεια αλλά δεν το έκανες (όπως στην προηγούμενη περίπτωση).

 

 

Δεν είναι κάπως διαφορετικό από την 1η περίπτωση? :confused:

 

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου ως προς τη διαφοροποίηση, γι αυτό το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Υπερβάσεις Ύψους

Η σύγκριση της υπέρβασης γίνεται με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (ή για περιπτώσεις "χαμηλών κτιρίων", συγκρίνεται το ύψος τους με το ισχύον για χαμηλά κτίρια)

επίσης για υπέρβαση ιδεατού στερεού βάση αναφοράς λαμβάνεται το εμβαδόν (η οριζόντια επιφάνεια) του αυθ. τμήματος που υπερβαίνει το ιδεατό στερεό.

 

1. Στο μετρούμενο ύψος του κτιρίου για τον έλεγχο Υπέρβασης ύψους, ΔΕΝ συνυπολογίζεται (προστίθεται) το επιπλέον που έχει προκύψει από μη κατασκευή- ολοκλήρωση μπαζώματος ή από ξεμπάζωμα (εκσκαφή). Δηλ. Η αφετηρία μέτρησης του ύψους του κτιρίου ξεκινά από τη στάθμη που φαίνεται στην Ο.Α ως αρχή μέτρησης των υψών.

Η διαφορά ύψους που έχει προκύψει από ξεμπάζωμα ή μη μπάζωμα μέσω αναλυτικού.

 

2. Υπέρβαση ύψους ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (χωρίς δημιουργία επιπλέον χώρων), αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης από εγκεκριμένο ύψος της αδείας και παίρνει μειωτικούς συντελεστές 0.2 ή 0.4 (ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους), χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής της υπέρβασης δόμησης (3α,β,γ,δ) και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το ισχύον για χαμηλά κτίρια)

 

3. Υπέρβαση ύψους ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης(δημιουργία επιπλέον χώρων) αναφέρεται σε εκατοστά υπέρβασης ύψους από το επιτρεπόμενο της περιοχής με τους ΠΡΟΣΑΥΞΗΤΙΚΟΥΣ συντελεστές ύψους (1,2 ή 1,4 ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους) μαζί με την υπέρβαση δόμησης και την συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο της περιοχής (ή το ισχύον για χαμηλά κτίρια). Στην περίπτωση αυτή αν δεν έχω υπέρβαση ύψους του επιτρεπομένου της περιοχής ΔΕΝ λαμβάνω υπόψη τον προσαυξητικό συντελεστή του ύψους στο φύλλο καταγραφής.

 

Deal !! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.