Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Άρα το ίδιο λέμε νομίζω. Χαχαχα κάπου χαθηκα.

Ο τελευταίος όροφος δεν είναι τελείως αυθαίρετος στην περίπτωσή μου γιατί πάω με τα 0,2 και 0,4 , όπου ισχύουν όταν δεν έχω επιπλέον δόμηση σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια ή τμήματά τους.

 

Σε πολυκατοικίες βέβαια πρέπει να γίνει μία δήλωση για όλο το κτίριο που υπερβαίνει το ύψος πχ της άδειας και να κατανεμηθεί ανάλογα με το πόσο έχουν υψωθεί ο κάθε όροφος. Έτσι αν υψώθηκε όλο το κτίριο θα πληρώσουν όλοι ανάλογα σε μία δήλωση, όπως και αν υψώθηκε ο καθενας με διαφορετικό ελευθερο ύψος τότε θα πληρώσει ο καθένας το μερος του προστίμου ανάλογα με τα εκ που ανυψώθηκε.

 

Πχ. αν το κτίριο σηκώθηκε κατά 150 εκ από τα θεμέλιά του, τότε μία δήλωση κοινόχρηστη θεωρώ για όλο το κτίριο με τμ της κάτοψης που υπερβαίνουν το υψος και πληρωμή από όλους ανάλογα με κάποιο ποσοστό.

Αν το κτίριο ανυψώθηκε επειδή ενας όροφος ανέβηκε κατά 15 εκ, ένας άλλος κατα 50 εκ κι ενας αλλος κατα 70 εκ, τότε πάλι μια δηλωση για το κτίριο με τα τμ της κάτοψης που υπερβαίνει το ύψος αλλα το ποσστό που θα πληρώσει ο καθένας θα είναι ανάλογα με τα εκ που υπερβαίνει.

Άρα ίσως δε φταιει ο ιδιοκτήτης του υπογείου μόνο σε ανύψωση κτιρίου γιατί όλοι έχουν διαφορά στις στάθμες τους. Απλά το υπόγειο ότνα γίνεται ισόγειο πληρώνει συν υπέρβαση δόμησης τη δικιά του ενώ οι υπόλοιποι μόνο το 0,2 ή ,4 της υπέβαση ύψους χωρίς δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από σεμινάριο Κομοτηνής (κυρία Σκόρδα ή κάπως έτσι)

όλες οι παρανομίες φορτώνονται στο ισόγειο

Αναφέρομαι φυσικά σε υπερβάσεις ύψους

όταν το ισόγειο ή υπόγειο –παίζει – από την στάθμη

του δρόμου που φαίνεται στην Ο.Α (είτε γιατί δεν μπαζώθηκε

ή δεν έγινε εκσκαφή ή γιατί υπερυψώθηκε όλη η κατασκευή)

έτσι κατάλαβα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Ο καθένας το εκλαμβάνει αλλιώς.

Άλλον από το ΤΕΕ του απάντησαν ότι φταίει ο τελευταίος για την υπέρβαση ύψους μιας και αυτός ξεπερνάει το ύψος της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Ο καθένας το εκλαμβάνει αλλιώς.

Άλλον από το ΤΕΕ του απάντησαν ότι φταίει ο τελευταίος για την υπέρβαση ύψους μιας και αυτός ξεπερνάει το ύψος της άδειας.

 

Σε ισογειο πολυκατοικιας εγινε υπερβαση υψους 20 εκ.πως δηλωνεται αυτο?γραφεις την υπερβαση υψους σε εκ. στο αναλογο κουτακι?θελει και αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ακόμα δεν μπήκαν οι συντελεστές στο σύστημα τοιυ ΤΕΕ (ξέρει κανείς τίποτα άλλο;)

Γενικά εφόσον απλά σηλκώθηκε η οροφή κατά 20 εκ, τότε βαζεις τα τμ της κάτοψης που σηκώθηκαν και με ποσοστό 20/ επιτρεπομενο περιοχής βρίσκεις αν είναι 0,2 ή 0,4, ο συντελεστης με τον οποια θα πολλαπλασιασεις τα τμ σου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ακόμα δεν μπήκαν οι συντελεστές στο σύστημα τοιυ ΤΕΕ (ξέρει κανείς τίποτα άλλο ;)

Γενικά εφόσον απλά σηλκώθηκε η οροφή κατά 20 εκ, τότε βαζεις τα τμ της κάτοψης που σηκώθηκαν και με ποσοστό 20/ επιτρεπομενο περιοχής βρίσκεις αν είναι 0,2 ή 0,4, ο συντελεστης με τον οποια θα πολλαπλασιασεις τα τμ σου

ευχαριστωωωω
Link to comment
Share on other sites

αυθαιρετο εκτος σχεδιου χωρις αδεια με 8 γκραρσονιερες( ο τυπος τις νοικιαζει καλοκαιρινους μηνες) παει με 8 φακελους??

μπορει να δηλωθει με χρηση κατοικια?

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.