Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Υπολογιζονται ως υπερβασεις αδειας αλλα συγκρινονται με τα επιτρεπομενα της περιοχης για να βγει το ποσοστο...

 

Δεν ηταν γνωστο εκ των προτερων αυτο...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

inzaghi έχει προηγηθεί μια μεγάλη κουβέντα, σε έντονο ύφος, για το αν οι συντελεστές υπέρβασης ύψους χρησιμοποιούνται όταν έχουμε υπέρβαση επιτρεπομένου ύψους στην περιοχή ή όταν έχουμε υπέρβαση εγκεκριμένου ύψους αδείας.

Link to comment
Share on other sites

inzaghi έχει προηγηθεί μια μεγάλη κουβέντα, σε έντονο ύφος, για το αν οι συντελεστές υπέρβασης ύψους χρησιμοποιούνται όταν έχουμε υπέρβαση επιτρεπομένου ύψους στην περιοχή ή όταν έχουμε υπέρβαση εγκεκριμένου ύψους αδείας.

 

Νικήσατε...τώρα χώστε συντελεστές άφοβα...

 

soundholics παίζει και να εννοούσαν αυτό που έλεγα γιατί μου το χαν πει και σε εμενα τον ίδιο από το ΤΕΕ και να ταλλαξαν επείδη τους ζάλισαν στις ερωτήσεις...αλλά τι να λέει...η ουσία είναι μια...τα πρόστιμα αυξάνονται...το ίδιο ισχύει λοιπόν και για την κάλυψη...και είναι αλήτες γιατί πολλοί έχουν τακτοποιήσει ήδη και θα τους αναθεωρήσουν τα πρόστιμα...ίσως και εσκεμμένα

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi δεν ήταν έτσι... εμένα 2-3 φορές στα τηλέφΟνα του ΤΕΕ μου έλεγαν ότι ΔΕΝ υπάρχει αυθαιρεσία εάν δεν έχουν εξαντληθεί τα επιτρεπόμενα της περιοχής. Τώρα βέβαια ξεκαθαρίζει το τοπίο...

Link to comment
Share on other sites

Νικήσατε...τώρα χώστε συντελεστές άφοβα...

 

Ερμηνεία νόμου και εγκυκλίου έκανα, και κάθε φορά

αν προσέξειςς ανέφερα ότι κάθε αντίρρηση είναι ευπρόσδεκτη.

 

Αρκεί όμως να γίνεται σε βάση νόμων και εγκυκλίων και όχι σε προφορικές απαντήσεις (δες kapa)

 

 

 

architect_duth,

έχουν δοθεί πολλές προφορικές απαντήσεις λάθος, εδώ βγαίνουν μέρη ερωτοαπαντήσεων που ακυρώνουν τα προηγούμενα...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις ότι η πρεμούρα μου ήταν να χώνω συντελεστές κατά το δυσμενέστερο είσαι γελασμένος.

Ερμηνεία νόμου και εγκυκλίου έκανα, και κάθε φορά

αν προσέξειςς ανέφερα ότι κάθε αντίρρηση είναι ευπρόσδεκτη.

 

Αρκεί όμως να γίνεται σε βάση νόμων και εγκυκλίων και όχι σε προφορικές απαντήσεις (δες kapa)

 

Παρεμπ. αναφέρομαι προσωπικά σε σένα, γιατι η θριαμβολογία σου ήταν λίγο περιττή.

 

Αν δίεκρινες θριαμβολογία επειδή συμφωνήσαμε είναι δικό σου θέμα...εγώ με δικό σου post συμφώνησα...δε θριαμβολόγησα...εξάλλου και τους 2 θα μας δικαίωναν ή όχι οι εξελίξεις...όχι εγώ εσένα κι εσύ εμένα...εγώ επιμένω ότι άλλο πράγμα τι είναι αυθαίρετο (όπου σίγουρα είναι οτι είναι καθυπέρβαση της αδείας ή χωρίς άδεια) και άλλο που μπαίνει ο κάθε συντελεστής...μέχρι χτες δεν είχαμε κανένα παράδειγμα που να λέει αυτό που έλεγες και είχαμε όμως ένα που έμοιαζε περισσότερο σαυτό που έλεγα..Πέραν των προφορικών οδηγιών έτσι...δεν το συζητάμε...Σήμερα λοιπόν μας είπαν επί 1,2, επί 1,2 επί επί...όλα καλά...εγώ δε λυπάμαι για μενα...τον κοσμο λυπάμαι και τους ίδιους που μας κοροιδευουν...κάτσε γιατι έχει και άλλες "εκπληξεις"...

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Αν δίεκρινες θριαμβολογία επειδή συμφωνήσαμε είναι δικό σου θέμα...εγώ με δικό σου post συμφώνησα...δε θριαμβολόγησα...εξάλλου και τους 2 θα μας δικαίωναν ή όχι οι εξελίξεις...όχι εγώ εσένα κι εσύ εμένα...εγώ επιμένω ότι άλλο πράγμα τι είναι αυθαίρετο (όπου σίγουρα είναι οτι είναι καθυπέρβαση της αδείας ή χωρίς άδεια) και άλλο που μπαίνει ο κάθε συντελεστής...μέχρι χτες δεν είχαμε κανένα παράδειγμα που να λέει αυτό που έλεγες και είχαμε όμως ένα που έμοιαζε περισσότερο σαυτό που έλεγα..Πέραν των προφορικών οδηγιών έτσι...δεν το συζητάμε...Σήμερα λοιπόν μας είπαν επί 1,2, επί 1,2 επί επί...όλα καλά...εγώ δε λυπάμαι για μενα...τον κοσμο λυπάμαι και τους ίδιους που μας κοροιδευουν...κάτσε γιατι έχει και άλλες "εκπληξεις"...

 

Κατ'εσένα δεν υπήρχε κανένα παράδειγμα - btw υπενθυμίζω για άλλη μια φορά ότι σχεδόν όλα τα παραδείγματα ήταν λάθος.

Υπήρχαν όμως ένα σωρό αναφορές στο νόμο, γιατις οποίες μαλλιασε η γλώσσα μας να λέμε.

 

Ο ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ κόσμος (για να μην ξεχνιόμαστε) δεν χρειάζεται την λύπησή μας.

Link to comment
Share on other sites

soundholics παίζει και να εννοούσαν αυτό που έλεγα γιατί μου το χαν πει και σε εμενα τον ίδιο από το ΤΕΕ και να ταλλαξαν επείδη τύποι σαν εσένα τους ζάλισαν στις ερωτήσεις...

 

είναι τόσο γελοίο που είναι ανάξιο απάντησης...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Κατ'εσένα δεν υπήρχε κανένα παράδειγμα - btw υπενθυμίζω για άλλη μια φορά ότι σχεδόν όλα τα παραδείγματα ήταν λάθος.

Υπήρχαν όμως ένα σωρό αναφορές στο νόμο, γιατις οποίες μαλλιασε η γλώσσα μας να λέμε.

 

Ο ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ κόσμος (για να μην ξεχνιόμαστε) δεν χρειάζεται την λύπησή μας.

 

Υπήρχε ένα παράδειγμα που ήταν και μέσα στην εγκύκλιο..και το οποίο έχω παραθέσει και ο ίδιος...αναφορές στο νόμο για το πότε μπαίνει ο κάθε συντελεστής επίσης δεν υπήρχαν...αν υπήρχαν δε θα το συζηταγαμε...αυτό λυνόταν μονο με παραδείγματα ή οδηγίες οι οποίες ήταν ασαφείς...

 

Το ότι ήταν λάθος τα παραδείγματα το έλεγε η Λεμπέση αρχίκα εσύ και κάποιοι άλλοι...Τα παραδείγματα αφορούσαν τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου και τίποτα παραπάνω...δεν ερμήνευαν τον ΓΟΚ...Αν στο Υπουργείο είχαν επιλέξει να υπολογίζεται κάπως ήταν δικό τους θέμα...Αν υπερίσχυσε τελικά η Λεμπέση και τους είπε τι πρόστιμα πρέπει να βγαίνουν είναι άλλο θέμα...Αν σκοπός τους ήταν εξαρχής να τακτοποιείς με ένα Χ πρόστιμο και στη συνέχεια να το διαμορφώνουν σε Ψ για να κλέψουν ακόμα μια φορά είναι ένα τρίτο θέμα...

 

Όπως και να χει τι θες τώρα; :P

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα αμέτρητες φορές, ότι ο νόμος (παρ.1 άρθρο 24) μιλά για αυθαίρετες κατασκευές καθ'υπέρβαση της αδείας (αν υπάρχει), ότι στην εγκύκλιο 13 ότι αναφορά γίνεται για την δόμηση, γίνεται και για την κάλυψη και για το ύψος (στο παράρτημα της εγκυκλίου άρα γιατι να θεωρούμε ότι έχουμε υ.δόμησης εγκεκριμένου και υ. υψους επιτρεπομένου), ότι στο 4030 μιλά για υπέρβαση ύψους νομίμως υφισταμένων κτηρίων ή τμημάτων τους, ΑΥΤΕΣ μπορεί να μην ήταν αναφορές για ΣΕΝΑ αλλά ήταν για τους υπολοιπους.

 

Επίσης, ανέφερα ότι ένας κλειστός Η.Χ. ή μια αλλαγή χρήσης δεν μπορεί να πληρώνει το ίδιο πρόστιμο με μια προσθηκη καθ'υψος (που έχει παραβίαση 2 όρων δόμησης) και επιβαρύνει και τον όγκο του κτηρίου...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.