Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ανεφερα αμέτρητες φορές, ότι ο νόμος (παρ.1 άρθρο 24) μιλά για αυθαίρετες κατασκευές καθ'υπέρβαση της αδείας (αν υπάρχει), ότι στην εγκύκλιο 13 ότι αναφορά γίνεται για την δόμηση, γίνεται και για την κάλυψη και για το ύψος (στο παράρτημα της εγκυκλίου άρα γιατι να θεωρούμε ότι έχουμε υ.δόμησης εγκεκριμένου και υ. υψους επιτρεπομένου), ότι στο 4030 μιλά για υπέρβαση ύψους νομίμως υφισταμένων κτηρίων ή τμημάτων τους, ΑΥΤΕΣ μπορεί να μην ήταν αναφορές για ΣΕΝΑ αλλά ήταν για τους υπολοιπους.

 

Επίσης, ανέφερα ότι ένας κλειστός Η.Χ. ή μια αλλαγή χρήσης δεν μπορεί να πληρώνει το ίδιο πρόστιμο με μια προσθηκη καθ'υψος (που έχει παραβίαση 2 όρων δόμησης) και επιβαρύνει και τον όγκο του κτηρίου...

 

Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσω άλλο... ειδικά όταν το επίπεδο πέφτει σε τόσο ανόητα επιχειρήματα...

 

5 φορές είχα ρωτήσει προσωπικά στο ΤΕΕ για προσθήκη καθύψος είτε ο ίδιος είτε μέσω άλλων και κανείς ποτέ δε μου απάντησε αυτό που λες...το αντίθετο! Αλλά έλα που έπρεπε να τις είχα γραπτες...Αν θεωρείς τα σενάρια που λέω για το πώς διαμορφώνονται οι καταστάσεις για το συγκεκριμένο νόμο μακρινά, άποψή σου...Επίσης μην επιμένεις για το νόμο...Το θέμα έχει να κάνει αποκλειστικά για το που και πως χρησιμοποιείς τους συντελεστες και όχι για το τι ειναι αυθαιρετη κατασκευή....Το οποίο το ξέρουμε χαίρω πολύ.

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά δεν χρειάζεται να σφαζόμαστε εδώ μέσα επειδή το υπεκα δεν κάνει σωστά τη δουλειά του....ψυχραιμία...

 

αυτό που λέει στην ερ.4 εννοεί ότι όταν έχουν έναν αυθαίρετο όροφο τον πολλαπλασιάζουμε με τον συντελεστή του ύψους, ακόμα κι αν δεν ξεπερνάει το επιτρ. ύψος της περιοχής? σωστά?

 

αν έχουμε ισόγεια κατοικία με ΟΑ που στην άδεια λέει ύψος 3,3 και πραγματικά είναι 3,6 ας πούμε τι γίνεται?εννοείται δεν ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα της περιοχής

 

συγνώμη αλλά εχω μπερδευτεί με τα του ύψους ...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν χρειάζεται να σφαζόμαστε εδώ μέσα επειδή το υπεκα δεν κάνει σωστά τη δουλειά του....ψυχραιμία...

 

αυτό που λέει στην ερ.4 εννοεί ότι όταν έχουν έναν αυθαίρετο όροφο τον πολλαπλασιάζουμε με τον συντελεστή του ύψους, ακόμα κι αν δεν ξεπερνάει το επιτρ. ύψος της περιοχής? σωστά?

 

αν έχουμε ισόγεια κατοικία με ΟΑ που στην άδεια λέει ύψος 3,3 και πραγματικά είναι 3,6 ας πούμε τι γίνεται?εννοείται δεν ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα της περιοχής

 

συγνώμη αλλά εχω μπερδευτεί με τα του ύψους ...

 

Με τους μειωτικους συντελεστες kat2011...0,2 ή 0,4

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν χρειάζεται να σφαζόμαστε εδώ μέσα επειδή το υπεκα δεν κάνει σωστά τη δουλειά του....ψυχραιμία...

 

αυτό που λέει στην ερ.4 εννοεί ότι όταν έχουν έναν αυθαίρετο όροφο τον πολλαπλασιάζουμε με τον συντελεστή του ύψους, ακόμα κι αν δεν ξεπερνάει το επιτρ. ύψος της περιοχής? σωστά?

 

αν έχουμε ισόγεια κατοικία με ΟΑ που στην άδεια λέει ύψος 3,3 και πραγματικά είναι 3,6 ας πούμε τι γίνεται?εννοείται δεν ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα της περιοχής

 

συγνώμη αλλά εχω μπερδευτεί με τα του ύψους ...

 

Aν δν έχει γινει καμια υπέρβαση δόμησης τότε πάει με 0,2 και 0,4

Link to comment
Share on other sites

dryft, επιμένω γιατι όλα αυτά τα γράφει ο νόμος αλλά και γιατι τα έγραφα και πιο πριν. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω αν θες να παμε την κουβεντα στα τετραγωνάκια μόνο, οπως αυτό που ισχύει για την δόμηση να μην ισχύει για το ύψος και την κάλυψη (ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ στο παράρτημα)... απο εκεί και πέρα, δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε νομίζω άλλο, υπάρχει διευκρίνηση και το θέμα λύθηκε...

 

kat2011 τετραγωνικά της ισογειας κατοικίας επι 0,2 ή 0,4 συμφωνα με το νόμο 4030.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Aν δν έχει γινει καμια υπέρβαση δόμησης τότε πάει με 0,2 και 0,4

 

ας πούμε δλδ ότι έχουμε 100 νόμιμα τμ, τότε τους βάζω το 0,2 και 0,40?

τωρα είδα και απαντηση του soundholics

σας ευχαριστώ και ειρηνη ημιν :P

Edited by kat2011
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η ερώτηση που θα σας κάνω έχει πολυ-συζητηθεί....ωστόσο την επαναλαμβάνω γτ τελικά ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει!!!!

Στην εγκύκλιο 13 για την υπέρβαση δόμησης αναφέρει πως συγκρίνεται με την μέγιστη επιτρεπόμενη της περιοχής στο συγκεκριμένο οικόπεδο

 

Άρα σε μια πολυκατοικία με επιτρεπόμενη δόμηση 500 τμ, ο ιδιοκτήτης δώματος 20 τμ έχει κατασκευάσει αυθαίρετο τμήμα 60τμ...η υπέρβαση δόμησης θα συγκριθεί με το 500 του οικοπέδου ή με το 20 που του αντιστοιχεί από την οριζόντια ιδιοκτησία????? Η διαφορά είναι τεράστια καθώς στο ένα έχουμε συντελεστή 1 και 1,9 αντίστοιχα

 

Προσωπικά πιστεύω πως πουθένα δν αναφέρει πως πρέπει να κάνουμε αναγωγεί στα τμ που του αναλογούν είτε από την οριζόντια είτε από την κάθετη ιδοκτησία!!!Προσωπικά τα συγκρίνω με τα μέγιστα ΟΛΟΥ του οικοπέδου...το ίδιο μου έχουν απαντήσει πολλάκις τηλεφωνικά από το ΤΕΕ ωστόσο, μερικοί συνάδελφοι κάνουν σύγκριση με αυτά που τους αναλογούν!

 

Ποια είναι η άποψη σας????????

 

Συνάδελφοι επειδή θάφτηκε το ερώτημα μου εξαιτίας του νέου κύκλου ερωτοαπαντήσεων, μπορείτε να μου πείτε πως αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα!!!! Μιλάμε για συντελεστές 1 - 1,3-1,6 και 1,9........

Link to comment
Share on other sites

απ' την μία δίκαιο είναι το αναλογικό γιατί ποιος ο λόγος να υπάρχουν χιλιοστά, αλλά απ'την άλλη το οικόπεδο εξετάζεται πολεοδομικά ως ενιαίο κάπου έχει πει η λεμπέση αν θυμάμαι καλά....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή θάφτηκε το ερώτημα μου εξαιτίας του νέου κύκλου ερωτοαπαντήσεων, μπορείτε να μου πείτε πως αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα!!!! Μιλάμε για συντελεστές 1 - 1,3-1,6 και 1,9........

 

Megapad παίχτο κορώνα γράμματα...Ή βάλε μαγνητοφωνάκι όταν σου απαντάνε απτο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή θάφτηκε το ερώτημα μου εξαιτίας του νέου κύκλου ερωτοαπαντήσεων, μπορείτε να μου πείτε πως αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα!!!! Μιλάμε για συντελεστές 1 - 1,3-1,6 και 1,9........

 

Συμφωνώ μαζί σου, αν και ο Καρατσώλης έχει μιλήσει για αναλογούντα ποσοστα.

Μήπως όμως να μην το ξαναρωτήσεις στο ΤΕΕ, γιατι μπορεί να βάλουν το δυσμενέστερο.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.