Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

οταν δεν παραβιαζεις το επιτρεπομενο υψος της περιοχης δεν βαζεις παραβαση υψους...

 

οταν εχεις μεγαλωμα του υψους του οροφου χωρις παραβαση του επιτρεπομενου πας με αναλυτικο για τον οροφο για τα εκατοστα που σηκωθηκε ο οροφος δλδ αντι για 300 σε 350 εκατοστα για να μπορεις αν δωσεις την βεβαιωση για μεταβιβαση

 

 

η αποληξη θεωρειται τμημα του οροφου (παρανομου) επομενως γιαυτο τον δηλωνεις........φυσικα εδω υπαρχει το θεμα οτι συνηθως ειναι κοινοχρηστη ενω το δωμα ενα τμημα το παρανομο ανηκει καταποκλειστικη χρηση σε καποιομ

 

 

Το μεγάλωμα δεν πάει με αναλυτικό.

πάει με τα τετραγωνικά που έχουν ψηλώσει και αντί για συντελεστή υπέρβασης 1,20 έχεις 0,20 (ή αντί 1,40 έχεις 0,40).

απο τεε μουπανε με αναλυτικο απο την στιγμη που ΔΕΝ παραβιαζει το προβλεπομενο της περιοχης....

 

 

επισης στο τεε μουπανε οτι το γενικο πλαισιο σκεψης του νομου ειναι ΝΕΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ και τι απο αυτα δεν περναγε τωρα στην αδεια με 4014....επομενως η αποληξη κλιμακοστασιου που εχει διπλα δομηση θελει και αυτη δομηση και υπερβαση υψους αν υπαρχει

 

 

Κι εμένα αυτά μου είπαν στο ΤΕΕ.... αλλά δεν έπρεπε να τα πω εδώ στο φόρουμ.... :mrgreen: :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποθέτω πως μάλλον από λάθος τους δεν έχουν διατυπώσει μέχρι τώρα σε κάποιο pdf (που ελπίζω να κάνουν στο μέλλον) πως οι πραγματικοί βοηθητικοί χώροι όπου και αν βρίσκονται θα χαρακτηρίζονται από αυτήν τη χρήση τους και θα παίρνουν το συντελεστή 0,5.

 

Συμφωνώ.... αλλιώς και τα πατάρια άνωθεν WC σε όροφο, θα πήγαιναν ως κύριοι χώροι χωρίς να πάρουν το 0,5....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

μια υποσημείωση εδώ που δεν το έχουμε θέσει στην κουβέντα.

Συμφωνήσαμε ότι στην απόληξη που έχει επεκταση στο δώμα έχουμε υπέρβαση δόμησης και ύψους (τώρα αν αναφέρεται στο επιτρεπόμενο ή στο εγκεκριμένο ακόμα το παλεύουμε, που θα πάει θα το καταφέρουμε)

 

Γιατί όμως πρέπει να μετρήσουμε το ανοικτό τμήμα της σκάλας σαν υπέρβαση δόμησης?

Αφου την σκάλα την έχουμε μετρήσει ήδη στην δόμηση του υποκείμενου ορόφου και ως γνωστόν την μετράμε μόνο ΜΙΑ φορά.

 

τροφή για σκέψη

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απόληξη που υπάρχει σε Ο.Α. δεν πρόκειται να την υπολογίσω σαν υπέρβαση.

Θα υπολογίσω μόνο ότι άλλο έχει φτιάξει στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με Feathon και εγώ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω την απόληξη, παρά μόνο άμα και αυτή λειτουργεί ως κατοικία. Ως μέρος της παράβασης δλδ.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εγω μαζι σας..αν μπορουσα θα εβαζα το μικροτερο προστιμο...γιατι να τα δινει ο κοσμακης σε ενα κρατος που μας κλεβει καθημερινα..

αλλα αν δεν ενημερωσουμε οτι το πιθανον θα χρειαστει να πληρωσουν και αυτο και μετα ζητησουν χρηματα απο το κρατος και γιαυτο τακτοποιηση ποιον θα κυνηγανε εμας η αυτους??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις στα χέρια σου την απάντηση του κράτους που λέει:

Βάσει της Εγκυκλίου 13 Α ΙΙ 3, τα νομίμως υφιστάμενα λειτουργικά αυτοτελή τμήματα δεν επηρεάζονται.

 

Άμα η απόληξη συνεχίζει να εξυπηρετεί την έξοδο στο δώμα ΟΛΩΝ τον ενοίκων και απλά υπάρχει ένα δωμάτιο που έχει φτιάξει κάποιος εκεί, δε βρίσκω το λόγο να το βάλεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.