Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Δεν πρόκειται να σου πουν τίποτα επίσημο από το ΥΠΕΚΑ...

Δεν γνωρίζουν...

Δεν προσπαθούν να καταλάβουν....

Δεν πρόκειται να σε κατοχυρώσει τίποτα από όλους αυτούς....

Μόνος σου πρέπει ν' αποφασίσεις, εσύ θα φέρεις την ευθύνη, και εσύ θέλεις να κοιμάσαι ήσυχος....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάσωνα, διαβάω στις σημειώσεις Λεμπέση:

 

ΗΜΙΫΠΑΙΘΡΙΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΤΕΙ (ο οποίος προβλέπεται στην

άδεια): υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης (Γ΄25) και ως

βοηθητικός χώρος (στην αρχική του μορφή - για το βοηθητικό χώρο δεν το έχει πει το

υπουργείο αλλά προκύπτει από τον ορισμό του με το άρθ.2 παρ.32 του ΓΟΚ «..για

προσωρινή παραμονή…»). Με την απάντηση αυτή διορθώνεται η απάντηση (Β΄2) που

έλεγε ως κύριος με αλλαγή χρήσης.

 

Με βάση το παραπάνω, μετράμε τν Η.Υ με Υ.Δ. Β.Χ. Διαβάζω κάτι λάθος; (μάλιστα την έχω ήδη πατήσει μία φορά καθώς έβαλα Υ.Δ. Κ.Χ. για Η.Υ). Ο Η/Υ όμως στο 100% των περιπτώσεων έχει ίδιο ύψος με τον χώρο ο οποίος τον προσάρτησε, δηλαδή 3,00 μικτό. Δεν έχει το αλάθητο του Πάπα η Λεμπέση το έχω ξαναπεί, ωστόσο κι εκείνη ευθυγραμμίζεται μαζί σου στο θέμα του χαρακτηρισμού Κ.Χ. και Β.Χ. μα βάση το ύψος.

 

Δηλαδή κοιτάμε το ελάχιστο ύψος στο υπόγειο αλλά όχι στους Η/Υ; Έστω και με διαφορετική αιτιολόγιση απο πλευράς Λεμπέση (περί προσωρινής παραμονής); Απλά από αυτό συμπεραίνω πως δεν κοιτάω το ύψος για να χαρακτηρίσω ένα χώρο Βοηθητικό ή Κύριο.

Στο θέμα της αυτοτελούς λειτουργίας υπάρχει πράγματι ένα θέμα, αλλά κι εκεί δεν είναι πουθενά ξεκάθαρο. Γενικά τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο, για μια ίδια περίπτωση 100 μηχανικοί μπορούν να το τακτοποιήσουν με 100 τρόπους. Τώρα πως θα πάνε να τιμωρήσουν τους 99 και να βραβεύσουν τον 100ο, είμαι περίεργος να το δω.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Ημιυπαίθριος χώρος που φαίνεται στην άδεια και έχει κλείσει "μπαίνει" ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Like i said, κι εγώ έτσι τον υπολόγισα, χωρίς αλλαγή χρήσης, αλλά η μαντάμ λέει άλλα. Και τη χρησιμοποίησα γιατί συμφωνεί μαζί σου στα περί 2.40.

Link to comment
Share on other sites

Η ...μαντάμ σε νέα έκδοση του "χαρτιού της" το έχει αλλάξει....

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει προηγουμένως (πάντα σε διαβάζω).

 

Η Λεμπέση θέλει να ...."πρωταγωνιστήσει". Σχεδόν τα ...καταφέρνει....

Λέει κάποια σωστά και κάποια είναι ....εκτός θέματος (κάποια καταντούν και ....γραφικά)!!!!

Δεν την υιοθετώ!!!!

Απλώς συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί της σε κάποια πράγματα.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων έχω καταλήξει προσωπικά και εφαρμόζω τις επιλογές μου (ακολουθώ δηλαδή, τη δική μου μοναχική πορεία, αναλαμβάνοντας κάθε συνέπεια των επιλογών μου). Απλώς προσπαθώ να έχω πολύπλευρη ενημέρωση. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

 

Σε ευχαριστώ για μια ακόμα φορά.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δε νομίζω ότι διαφώνησε κανείς μαζί σου (εμού συμπεριλαμβανομένου). Η Λεμπέση ερμηνεύει κάποια πράγματα. Αντικείμενό μου δεν είναι αν είναι σωστά ή όχι. Πες μου ότι το 50% είναι λάθος, θα το δεχτώ για την οικομία της συζήτησης: το γεγονός ότι επηρεάζει την τελική επιλογή πολλών μηχανικών, με προβληματίζει ως προς το ποιες συνέπειες θα έχουνε εκείνοι. Τί θα κάνουνε, θα κινηγήσουνε όλους τους μηχανικούς και τους ιδιοκτήτες που βάλανε λάθος πρόστιμα βασιζόμενοι σε ένα νόμο-ελβετικό τυρί στις ασάφειες, και που πατήσανε σε ανυπόγραφες ερωταπαντήσεις και τις σημειώσεις της Λεμπέση γιατί δε μπορούσανε να κάνουνε αλλιώς; Εδώ έχω άνθρωπο της πολεοδομίας - ο ελεγκτής στα φορολογικά - που μου είπε κανονικότατα να βάλω Β.Χ. σε υπόγειο που έχει υπέρβαση 2 μ. βάσει αδείας, επειδή βγαίνει πολύ μεγάλο το νούμερο. Και όχι, δεν έχω κολλητηλικια μαζί του για να μου το πει. Δεν αντέχει σε κριτική το θέμα.

 

Τελοσπάντων ξεφύγαμε, ελπίζω να έγινα σαφής για το ποιος είναι ο προβληματισμός μου και όχι η κριτική του τί αντιλαμβάνεται ο καθένας ως σωστό.

 

ΥΓ: Η μαντάμ μέχρι να αλλάξει το χαρτί της, μπορεί να έχει πάρει στο λαιμό της μερικές εκατοντάδες περιπτώσεις. Αυτούς θα τους ρίξουν στον Καιάδα;

Edited by Christos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.