Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε κληροτεμάχιο για τακτοποίηση αυθαιρέτου.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

 

Ο προβληματισμός μου αφορά τις κάθετες ιδιοκτησίες Α,Β,Γ,Δ σε κληροτεμάχιο, όπου σε κάθε μία από αυτές υπάρχει και ένα αυθαίρετο κτίσμα. Ο ιδιοκτήτης Α -και

 

πελάτης μου- θέλει να υπαχθεί στο ν.4014.. Οι γείτονες Β,Γ,Δ δεν θέλουν.. και όχι μόνο δε θέλουν, δε μου επιτρέπουν να αποτυπώσω το ακίνητό τους,

 

φοβούμενοι φυσικά μήπως τους "καρφώσω" αφού στο τοπογραφικό που θα συντάξω θα πρέπει να συμπεριληφθούν και τα κτίσματα των Β,Γ,Δ( μιας και πρόκειται για

 

κληροτεμάχιο). Σκέφτηκα να παρουσιάσω ελλειπές τοπογραφικό αλλά πάλι αυτό δε μου κάθεται καλά..κοινώς εχω φτάσει σε αδιέξοδο και λέω να το παρατήσω..άσε που τα χρήματα

 

είναι λίγα για τέτοιου είδους εργασία. Ποιά είναι η άποψή σας?

 

μπερδεμενα μας τα λες..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενημερώθηκα από τον ΠΣΔΑΤΜ ότι αναμένεται εγκύκλιος για την αντιμετώπιση των οικοδομημένων κληροτεμαχίων, οψόμεθα..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη συνάδελφοι, αλλά ανεξαρτήτως του σκοπού του διαγράμματος, συζητάμε εάν σε περίπτωση καθέτων συνιδιοκτησιών πρεπει να αποτυπώνεται ή όχι ολόκληρο το γεωτεμάχιο???? Πρόκειται περί μορφής συνιδιοκτησίας, άρα η ιδιοκτησία που πρέπει να αποτυπωθεί, καθώς το τοπογραφικό διάγραμμα συντάσσεται ανα ιδιοκτησία, είναι το σύνολο των καθέτων!!!! . -

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν είναι κληροτεμάχιο θεωρητικά πρέπει να αποτυπώσεις μόνο τα κτίσματα αφού συν/νες υπάρχουν (κατά το λεφτά υπάρχουν). Γενικά για τα κληροτεμάχια ξέρω ότι όσο είναι στον τίτλο τόσο είναι, δεν μπορείς να δείξεις άλλο εμβαδόν αφού δεν μπορούν να κατατμηθούν. π.χ. κληροτεμάχιο 22.000μ2 αποτυπώνεται ως 22.500μ2. Πρέπει να το δείξεις 22.000μ2 φυσικά κάνοντας την ανάλογη μελέτη στην τοπογραφική με τα τεχνικά στοιχεία κτλ.

Αποτύπωση με δήλωση ιδιοκτήτη περί υποδείξεως γίνεται στις ιδιοκτησίες (αχαρτογράφητα).

Επίσης δεν απαιτείται αποτύπωση σε γήπεδο από αναδασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω κληροτεμάχιο κατηγορίας Γ σε περιοχή εκτός σχεδίου στην περιοχή της Μαλακάσας Αττικής (εκτός σχεδίου) έκτασης περίπου 3500 τ.μ. .

 

Το κληροτεμάχιο περιήλθε στους ιδιοκτήτες "Β" από έκτακτη χρησικτησία και από προφορική παραχώρηση από τους γονείς τους "Α" οι οποίοι το είχαν αποκτήσει με Παραχωρητήριο από το Υπουργείο Γεωργίας το 1950. Η χρησικτησία είναι νόμιμη και έχει μεταγραφεί στο υποθηκοφυλάκειο.

 

Το 2000 οι ιδιοκτήτες Β πούλησαν ένα ποσοστό 20% εξ αδιαιρέτου σε άγνωστο.

Στην συνέχεια κατένειμαν την χρήση του υπόλοιπου κληροτεμαχίου σε κοινόχρηστα μέρη (δρόμος, πλατεία) και σε 6 τμήματα με συμβόλαιο στο οποίο καθορίζονται :

- η αποκλειστική χρήση κάθε τμήματος

- δικαίωμα συγχρήσεως επί του κοινόχρηστου τμήματος

- δικαίωμα περίφραξης κάθε τμήματος και

- δικαίωμα κατασκευής σε κάθε τμήμα κτίσματος με διατήρη των αναλογιών ως προς τη δόμηση όλου του κληροτεμαχίου πολλαπλασιάζοντας την δόμηση επί του ποσοστού συνιδιοκτησίας του κάθε τμήματος καθώς επίσης οι δαπάνες της κατασκευής θα βαρύνουν μόνο τον δικαιούχο του αντίστοιχου τμήματος.

 

Το συμβόλαιο αυτό συνοδεύεται από Πίνακα Χιλιοστών Συνιδιοκτησίας.

 

Στην συνέχεια πούλησαν αυτά τα τμήματα σε διάφορους άλλους ιδιοκτήτες.

 

Σήμερα, ο ιδιοκτήτης ενός τμήματος θέλει να τακτοποιήσει αυθαίρετο στό τμήμα του. Υπάρχουν βέβαια αυθαίρετα και σε άλλα τμήματα άλλων ιδιοκτητών. Εγώ τι κάνω με το τοπογραφικό ? Υπάγομαι στα εξ αδιαιρέτου ? Η σύσταση που αναφέρω πιο πάνω δεν με καλύπτει να ασχοληθώ μόνο με το τμήμα μου ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που περιγραφεις ειναι "συσταση καθετης" καθόλα επιτρεπομενη πριν το 1992...

Βεβαια...εχει ενα προβλημα εκεινο το "αγνωστο 20%" εξ αδιαιρετου...

Και πως μπορει να ειναι "αγνωστος" καποιος που αγορασε με συμβολαιο???

Ωστόσο,

Υποθετω οτι η "συσταση" της καθετης ειναι νομιμη

Δειχνεις ολο το γηπεδο,για να βοηθησεις στον γεωγραφικο εντοπισμο... βαζεις το περιγραμμα των καθετων-χωρις τα κτισματα- τις εχεις απο το συμβολαιο της συστασης....

και μονον τα κτισματα της δικης σου...

και προχωρας χωρις συναινεση απο κανεναν.,.με το δικό σου "τμήμα"

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μας περιγράφεις συνάδελφε, όπως είπε ο αγαπητός συνονόματος, είναι σύσταση καθέτου η οποία την χρονολογία για την οποία μας μιλάς, δεν επιτρεπόταν σε εκτός σχεδίου περιοχή. Αυτό είναι πρόβλημα.

Επίσης, πωλείται 20% εξ αδιαιρέτου σε κάποιον και μετά γίνεται η σύσταση. Αυτό σημαίνει πως το 20% εξ αδιαιρέτου πρέπει να αποδόθηκε σε αυτόν που το αγόρασε ως συγκεκριμένο τμήμα ως μια από τις κάθετες, έχει γίνει αυτό ? Με προβληματίζει αυτό που είπες για άγνωστο, γιατί εάν είχε συμπεριληφθεί στην σύσταση θα ήταν γνωστός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ύστερα από καλύτερη ανάγνωση των τίτλων προκύπτει ότι:

 

To 2000 οι ιδιοκτήτες "Β" πούλησαν το 20% του κληροτεμαχίου εξ αδιαιρέτου στον ιδιοκτήτη "Δ".

 

Στην συνέχεια οι "Β" και ο "Δ" από κοινού χώρισαν όλο το κληροτεμάχιο σε 10 τμήματα και κοινόχρηστα μέρη με το συμβόλαιο που ανέφερα στο άλλο ποστ. Οι "Β" πήραν 8 τμήματα και ο "Δ" 2 τμήματα. Το άθροισμα όλων των τμημάτων μαζί με τα κοινόχρηστα μέρη ισούται με το εμβαδόν του κληροτεμαχίου.

 

Η κατανομή αυτή λέει το συμβόλαιο έγινε βάσει (Βαθρακοκοίλη Α' τόμος έκδοση 1994 σ.790) !

Link to comment
Share on other sites

Από πότε τα συμβόλαια επικαλούνται βιβλιογραφία???? Καλό κι αυτό...

Από τα στοιχεία που έχουμε συνάδελφε, έχω τις αμφιβολίες μου για την εγκυρότητα του συμβολαίου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.