Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

Για ποιο λόγο αυτό? Σε τι διαφέρουν οι περιπτώσεις με αναλυτικό και απαιτείται εξτρά αμοιβή για αποτύπωση?

Και μια και το συζητάμε, σε οικόπεδο με νόμιμη κατοικία και αυθαίρετη αποθήκη (που φυσικά δεν υπολογίζεται με αναλυτικό) δεν χρειάζεται αμοιβή αποτύπωση ή χρειάζεται και εκεί? Μου φαίνεται κουλό να μη χρειάζεται η αποθήκη και να χρειάζεται πχ. το bbq που πάει με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αποθηκη φυσικα και χρειαζεται αμοιβη αποτυπωσης...

 

Για τον αναλυτικο ξεχαστε το... μου φαινεται οτι βγαζω τα ματια μου, μονος μου...

Link to comment
Share on other sites

Η αποθηκη φυσικα και χρειαζεται αμοιβη αποτυπωσης...

Το ίδιο και για κλείσιμο χώρου δίπλα από την απόληξη κλιμακοστασίου? Δεν έχω καταλάβει πότε ΔΕΝ απαιτείται αποτύπωση (με την έννοια της δήλωσης της εργασίας στο σύστημα και της εξτρά χρέωσης). Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις με ΟΑ όπου υπάρχουν πρόσθετες αυθαίρετες κατασκευές.
Link to comment
Share on other sites

Ειτε εχει ΟΑ, ειτε οχι..

Ειτε ειναι εκτος σχεδιου, ειτε εντος...

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ αμοιβη αποτυπωσης αρχιτεκτονικων..

(υπολογιζεται με τα τμ του χωρου...εκτιμω με τη σημερινη χρηση..)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και για κλείσιμο ΗΧ όπου έχουμε κατά 99% έτοιμα τα σχέδια και απλώς προσθέτουμε 2-3 γραμμές? Ή το λες με το σκεπτικό ότι θα μας ζητηθεί να σχεδιάζουμε όλα τα σχέδια από την αρχή αντί να συμπληρώνουμε τις αυθαιρεσίες πάνω στα υπάρχοντα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να υπολογισθεί αμοιβή αποτύπωσης για ότι θα έβγαινε Ο.Α. (όχι αν μπορούσε ή δεν μπορούσε)

Με την ιδιαιτερότητα πως Η/Χ, κιόσκια, στέγαστρα,πέργκολες και λοιπά που στον 4014 θα πάνε με αναλυτικό και στην αμοιβή αποτύπωσης θα πάνε με αναλυτικό.

Δηλαδή 100μ² ΠΥ=13.000€

Λοιπές κατασκευές ΠΥ=9.520€

Συνολικός ΠΥ αποτύπωσης : 22.520€

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα..

Εκτιμω μονο για τον ΗΧ...

Τωρα τι σχεδια θα ζητηθουν δεν ξερω..

Μηπως ξερεις εσυ??

Δεν ξέρω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, είμαι ελεύθερος (επαγγελματίας, χαχα)!

ΟΚ, άρα τα 1570 για τα οποία συζητάμε στο τόπικ των αμοιβών, στην ουσία είναι τουλάχιστον +200 ευρώ παραπάνω λόγω αποτύπωσης. Λίγες είναι οι περιπτώσεις που πάνε μόνο με αναλυτικό (=χωρίς αποτύπωση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.