Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/dieukriniseis_amoives_afthairera_orthi2.pdf

 

 

Η λογικη του ΤΕΕ ειναι αυτη..

ΠΑΝΤΑ απαιτειται αμοιβη αποτυπωσης..

Ομοιως και αμοιβη τοπογραφικου οταν αυτο απαιτειται..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://portal.tee.gr...rera_orthi2.pdf

 

 

Η λογικη του ΤΕΕ ειναι αυτη..

ΠΑΝΤΑ απαιτειται αμοιβη αποτυπωσης..

Ομοιως και αμοιβη τοπογραφικου οταν αυτο απαιτειται..

 

Δε καταλαβαίνω που λέει ότι θέλει πάντα αποτύπωση;

Αποτύπωση κτιρίου εκεί ή κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Άρα σίγουρα οι κρατήσεις του τεε-τσμέδε-εμπ είναι τα 1)80Ε περίπου για τα 1569 ευρώ της ρύθμισης Ν. 4014/2011+ 2) τόσα όσα ευρώ για εργασία αποτύπωσης.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, οι εισηγητές τι απάντησαν? Τι αντίδραση είχαν?

 

Inzaghi άξιζε το σημερινό? Διελεύκανες τίποτα? Την προηγούμενη βδομάδα που είχε για ΑΜ ήθελα να πάω, αλλά τελικά το προηγούμενο βράδυ αποφάσισα ότι απλά θα χάσω την ώρα μου, οπότε ήρθα στο γραφείο και έκανα δουλειά.

Οχι, δεν ειπωθηκε τιποτα σημαντικο.

Κλασσικα, πηγαινες με 5 αποριες και εφευγες με 10...

Αποπνιχτικη ατμοσφαιρα, σε ενα ασφυκτικα γεματο club ενα βραδυ εισαι "χαλλλαρα" συγκριτικα με το σημερινο αδιαχωρητο που γινοταν πισω απο τα τελευταια καθισματα του αμφιθεατρου...

Δεν αντεξα πολυ και την κοπανησα κατα τη 1... Το χρονο μου εχανα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και πρέπει να έγινε πιο πολυ΄για να φανεί ο Σύλλογος Πολιτικών Μηχανικών Β. Ελλάδος μιας και από το ΤΕΕ δεν ήτανε κανείς παρά μόνο αστην αρχή ο πρόεδρος του τοπικού που το μόνο που είπε ότι οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα αυξηθούν και ''για παράδειγμα σε άνω της 15 ετιας και οσοι είναι μετα το 92 οι εισφορες του ΤΣΕΜΔΕ θα έχουν αυξηση 95% αναδρομικά από το τρέχον εξάμηνο.''

Με τις υγείες μας...

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή μελέτης αποτύπωσης αρχιτεκτονικών, όσο κι αν μας βολεύει να μπει στο κόλπο, δεν ευσταθεί λογικά σε αυτό το νομοσχέδιο και όποιος την εισηγείται, για μένα απλά είναι (συγχωρήστε με) ολίγον άσχετος...

Γιατί το λέω αυτό?? διότι για παράδειγμα πες πως δηλώνεις ένα αυθαίρετο δωμάτιο 10τ.μ.σε μία νομιμη(σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη) κατα τα άλλα κατοικία 200τ.μ.... στην κάτοψη θα μου δείξεις όλο την κατοικία και στις αμοιβές αποτύπωσης θα μου βάλεις 10τ.μ.???? και άν δείξεις στην κάτοψη όλη την κατοικία πώς είσαι σίγουρος ότι δεν έχει άλλες παρανομίες στις διαστάσεις???? άρα υποτίθεται αφού την σφραγίζεις την έχεις αποτυπώσει και διασταυρώσει... άρα???? δεν γίνεται να πείς ότι αποτύπωσες μόνο το δώματιο των 10τ.μ..... άρα αποτύπωσες όλη την κατοικία... άρα πρέπει να το βάλεις όλη την κατοικία των 210τ.μ. στην αποτύπωση ανεξάρτητα εάν είναι αυθαίρετο ή όχι... αυτό είναι παρανόϊκ & εξωπραγματικό...

Όσοι από το ΤΕΕ λένε για αποτύπωση, απλά είναι σε άλλη διάσταση και δεν σκέφτονται αρκετά πρίν μιλήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε την ανακοινωση του ΤΕΕ (την εχεις διαβασει το ξερω...)

Στα 1569Ε ειναι μονο η διαδικασια το γραφει ξεκαθαρα..

Η αποτυπωση μπαινει μεσα κανικα, το εχω διασταυρωσει..

Φυσικα εχεις δικιο για την κατοψη των 210τμ....

Περιμενε να δεις τι θα ζητησει στη Β φαση...Μπορει να πει " την κατοψη της ΟΑ και με το χερι τα 10τμ αυθαρετο.."..

 

Φυσικα ασχετος δεν ειμαι...

ΔΙΑΦΩΝΩ με τις νομιμες/ελαχιστες, το εχω δηλωσει...

 

Απλα λεω τι ειναι το ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ σωστο...

 

kontegr

Ποιος μου λεει εμενα οτι οταν θα ερθει ο ελεχγος του 5% δεν θα μου πουν "πληρωνε εξτρα υπερ ΤΕΕ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και εισαι και φορολογικα εκθετος για ΦΠΑ...διοτι υπολογισες λαθος την αμοιβη.."

 

 

ΥΓ. Πληροφοριακα ο Ν4014 αναφερει οτι οι ελεγχοι θα γινουν μονο σε καλυψη, δομηση, υψος... Σε καλυπτει??? Θα εβαζες κτηριου του 1995, οτι κατασκευαστηκε το 1982 για να παει το προστιμο στον πατο???Αφου δεν το ελεγχει κανεις??? Εγω οχι..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και 100 τ.μ. να είναι. Ποιος σε υποχρεώνει για κάτοψη αναλυτική με εσωτερική διαρρύθμιση? Την υπέρβαση δόμησης, την αυθαιρεσία θες να δείξεις, Τραβάς μία δυο γραμμές μέχρι εκεί που κλείστηκε χώρος και δείχνεις την αυθαιρεσία χωρίς εσωτερικά χωρίσματα. Αυτό λέγεται αποτύπωση αρχιτεκτονικών?

 

Ποιος μου λεει εμενα οτι οταν θα ερθει ο ελεχγος του 5% δεν θα μου πουν "πληρωνε εξτρα υπερ ΤΕΕ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και εισαι και φορολογικα εκθετος για ΦΠΑ...διοτι υπολογισες λαθος την αμοιβη..

 

 

Και μεις θα τους πούμε υπολογίσατε σε λάθος άτομα! Αλλού οι καφρίλες σας άχρηστοι!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.