Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

Inzaghi έτσι είναι και ακόμα και αν τη δηλώσω δεν θα τη χρεώσω. Το πρόβλημα είναι με το ΤΕΕ που ίσως πουν μετά ότι έπρεπε να δηλωθεί αποτύπωση έστω και ελάχιστα τετραγωνικά. Ο λόγος φυσικά είναι ότι με αποτύπωση βγαίνει μεγαλύτερη ελάχιστη άρα και μεγαλύτερες κρατήσεις για ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν γινει ελεγχος ποτε θαχω παρει συνταξη....δεν το λεω με την λογικη οτι κανω οτι ναναι....αλλα 2 περιπτωσεις ιδιες β+γ οροφος με 3 τ.μ εξωστη κλεισμενο δηλωσα αμοιβη τα 6750λ και ΤΕΛΟΣ

 

 

ΥΓ αφου δεν δηλωσα εκπτωση αν μου πουν ποτε οτι η αμοιβη ηταν και 200 ευρω παραπανω θα τους πω τι χρωσταω σε τσμεδε-τεε αντε κααν 2 ευρω

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει ελάχιστη αν βάλεις αποτύπωση 2μ². Η αμοιβή είναι πολύ μικρή για να συζητάμε αλλά μπορεί οι ανεγκέφαλοι να την ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω....σχετικά με τα σχέδια που θα πρέπει να κάνουμε...

έστω οτι τακτοποιώ σοφίτα...θα κάνω την τομή μόνο της σοφίτας ή όλου του κτιρίου?

κλείνω ένα μπαλκόνι πάλι κάτοψη όλου του ορόφου και τομή του κτιρίου?

και τέλος/....μας είπαν ότι θα χρειασθεί διάγραμμα κάλυψης...έστω σε μία διπλοκατοικία την οποία έχουν αδέρφια...ο ένας θέλει να μπει στον νόμο...ο άλλος όχι...εγώ στο διάγραμμα κάλυψης θα δείξω τις αυθαιρεσίες του άλλου? αφου είναι στο ίδιο οικόπεδο? (στην μεριά του) η με ενδιαφέρει μόνο το κτίσμα μου? ααααααααααααααα.................. :sad:

Link to comment
Share on other sites

και τέλος/....μας είπαν ότι θα χρειασθεί διάγραμμα κάλυψης...έστω σε μία διπλοκατοικία την οποία έχουν αδέρφια...ο ένας θέλει να μπει στον νόμο...ο άλλος όχι...εγώ στο διάγραμμα κάλυψης θα δείξω τις αυθαιρεσίες του άλλου? αφου είναι στο ίδιο οικόπεδο? (στην μεριά του) η με ενδιαφέρει μόνο το κτίσμα μου? ααααααααααααααα..................

Πάνω σε αυτό πιστέυω ότι δεν θα πρέπει να αναφερθούν καθόλου τα κτίσματα όμορων καθέτων ή οριζοντίων στο ίδιο οικόπεδο, παρα μόνο το περίγραμμα του όλου οικοπέδου... στις υπόλοιπες κάθετες (ή οριζόντιες) προσωπικά έχω αποφασίσει ότι θα βάλω μία πυκνή διαγράμμιση χωρίς κτίσματα και θα αναφέρω αυτοτελή-ανεξάρτητη ιδιοκτήσία του "τάδε" με στην σύσταση υπ'αριθμ. "τάδε", στις παρατηρήσεις δε του τοπογραφικού-ΔΚ θα αναφέρω ότι ο όμορος ιδιοκτήτης δεν συνένεσε στην αποτύπωση των κτισμάτων του, ούτος ή άλλως ο έλεγχος των υπερβάσεων γίνεται ανα αυτοτελή ιδιοκτησία και εγώ δεν θα πάρω κανένα στον λαιμό μου ή θα ρισκάρω να γίνω ρουφιάνος και να με κυνηγάνε με μηνύσεις μετά... εξάλλου η φιλοσοφία του νόμου δεν είναι να πιάσουμε στον ύπνο αυτούς που δεν θα δηλωθούν, είναι "όσοι πιστοί προσέλθετε"... αν δεν μου κάνουν την πληρότητα (λέμε τώρα...) ας έρθουν εκείνοι να μπούν στην αυλή του γείτονα και να μετράνε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα τα δειχνω ολα..

Και ας ερθει να με βρει οποιος θελει..

 

Τ.Δ. εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες..

 

κοντεγρ

Τι θα εκανες αν πχ η δικη σου καθετη (του πελατη σου) θελει να τακτοποιησει τη σοφιτα αλλα οχι την επεκταση 40τμ που εκανε στο ισογειο??

Θα το εκανες γαργαρα??

Ή δεν θα επαιρνες τη δουλεια??

 

Εγω σε μια μονο περιπτωση που ηταν αδυνατον να μπω μεσα σε καθετη να μετρησω (φραχτης 3μ και σκυλος) αποτυπωσα με το total station οτι εβλεπα, σχεδον το 90%, μαζι με μια αποθηκη αυθαιρετη και τα υπολοιπα βασει ΟΑ....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

....

κοντεγρ

Τι θα εκανες αν πχ η δικη σου καθετη (του πελατη σου) θελει να τακτοποιησει τη σοφιτα αλλα οχι την επεκταση 40τμ που εκανε στο ισογειο??

Θα το εκανες γαργαρα??

Ή δεν θα επαιρνες τη δουλεια??

...

Το συγκεκριμένο όχι (αποτελεί χοντράδα) αλλά γενικώς εξαρτάται τί είναι αυτό που δεν θέλει ο πελάτης να δείξω... μου έχει τύχει ήδη το δίλλημα αυτό. Πάντως γενικώς προσπαθώ να τους πέισω ότι πρέπει να τα δείξουν όλα (ενοεείται μόνο αυτά που είναι στην ιδιοκτησία τους), πατώντας πάνω στον δειγματολειπτικό έλεγχο... αν τώρα επιμένει ο πελάτης για κάτι να μην το δείξω και αυτό το κάτι είναι μικρό και πρόσφατο (το οποίο δεν φαίνεται στις αεροφωτογραφίες του κτηματολογίου) πολύ απλά δεν θα το έδειχνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.