Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει συγκεκριμένο νομοθέτημα για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από τις Πολεοδομίες στην διαδικασία πιστοποίησης νόμιμου περιγράμματος προ του 55;

Link to comment
Share on other sites

ρώτα στην Πολ/μία σου γιατί γίνεται της .... κάθε μία τα δικά της λέει

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι ζητάει η κάθε ΥΔΟΜ.

Ενδεικτικά:

  1. Θεωρημένο φωτοαντίγραφο ταυτότητας ιδιοκτήτη (Εάν υποβάλλεται η αίτηση από πληρεξούσιο, τότε το επίσημο πληρεξούσιο και θεωρημένο φωτοαντίγραφο ταυτότητας του πληρεξουσίου)
  2. Πρωτότυποι τίτλοι ιδιοκτησίας μετά του τοπογραφικού διαγράμματος αυτών & φωτοαντίγραφο αυτών (προσκομίζεται το πρωτότυπο και η υπηρεσία θεωρεί και κρατάει το αντίγραφο) ή οποιοδήποτε άλλο νόμιμο αποδεικτικό παλαιότητας, όπως ρευματοδότηση, αποσπάσματα σχεδίου εφ' όσον το κτίσμα φαίνεται καθαρά, κ.λ.π.
  3. Δήλωση στατικής επάρκειας από δύο μηχανικούς
  4. Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη περί χρόνου κατασκευής κτίσματος
  5. Πλήρης αρχιτεκτονική αποτύπωση (τοπογραφικό διάγραμμα-κατόψεις-όψεις-τομές)
  6. Τεχνική-αιτιολογημένη έκθεση μηχανικού
  7. Πρωτότυπο απόσπασμα κτηματολογικού χάρτη
  8. Πρωτότυπο φύλλο κτηματολογικού χάρτη
  9. Εξωτερικές έγχρωμες φωτογραφίες κτίσματος (όλες οι όψεις)
  10. Εάν το κτίσμα βρίσκεται εκτός οικισμού, απαιτείται βεβαίωση της οικίας δασικής υπηρεσίας ότι το ακίνητο δε βρίσκεται σε δασική περιοχή

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις την ΥΔΟΜ σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και σε μας καμιά 10-11 δικαιολογητικά ζητάνε αλλά έχουμε αρκετές διαφορές

Όπως είπες νωρίτερα.... ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Φυσικά και έχω ρωτήσει την Πολεοδομία και μου ζήτησε συγκεκριμένα δικαιολογητικά.

Το πρόβλημα είναι ότι μου ζητάνε συμβόλαιο το οποίο δεν υπάρχει και δεν μπορεί να γίνει. Και δεν μπορούν να καλυφθούν με κάτι άλλο, όπως ε9.

 

Γι αυτό και ρώτησα μήπως μπορώ να βασιστώ σε κάποια επίσημη οδηγία για να μπορέσει η διαδικασία να προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομια λαγκαδιων αρκαδιας μου ζητησαν μονο συμβολαιο τοπογραφικο φωτογραφιες υδ ιδιοκτητη παλαιοτητας και αιτηση και η πολιτικη τους ειναι να τα στελνουν ολα αυτα στον προυσταμενο να εγκρινει κ επειτα να εγκρινει κ ο δημαρχος! Καθε πολεοδομια ζηταει κ διαφορετικα!

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

....

Το πρόβλημα είναι ότι μου ζητάνε συμβόλαιο το οποίο δεν υπάρχει και δεν μπορεί να γίνει.

...

Με το συμπάθιο μεν αλλά, αν δεν υπάρχει συμβόλαιο και δεν μπορεί να γίνει τότε από πού αποδεικνύει ο "ιδιοκτήτης" ότι του ανήκει το ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά... να ρωτήσω κάτι;

 

για μια βεβαίωση ενός σπιτιού περίπου το ΄30, που ξέρω ότι υπήρχε, και σύμφωνα με το άρθρο 23 του 4014 και όχι το άρθρο 24, αναφέρονται μόνο βεβαιώσεις μηχανικού και ιδιοκτήτη. ούτε δηλώσεις δημάρχων, ούτε καν αεροφωτογραφίες ή άλλα έγγραφα.

 

γιατί δεν μπορώ να δόσω τη βεβαίωση μόνο με αυτές τις δύο δηλώσεις και τέλος; αφού ο νόμος δεν ζητάει τπτ άλλο. και πέρνω την ευθύνη μου όπως και ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.