Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Συνάδελφε ΙΑΣΟΝΑ αναφέρεις σχετικά με τη διαδικασία:

...κ.λπ..........

 

Φίλε μου, μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθένας μας κάνει ό,τι τον φωτίσει η συνείδησή του!

Χάρηκα που τα ....ξαναείπαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι....μια χαζή ερώτηση....και αν το προ του 55 το οποίο θέλω να τακτοποιήσω με 4014, έχει ρυμοτομούμενα τμήματα???????????αυτό το δηλώνω κάπου? και εάν έχει αυθαίρετα τμήματα το κτίσμα , από 1/1/04 θα πρέπει και αυτό να το αποδείξεις???

Link to comment
Share on other sites

Τα ρυμοτομούμενα δεν ρυθμίζονται με τον 4014.

Τα υπόλοιπα μπορούν να ρυθμιστούν. Η παλαιότητα γι' αυτά πρέπει ν' αποδειχθεί με δημόσιο έγγραφο κ.λπ.

Αν παραμείνει έτσι, βεβαίωση 4014 δεν παίρνει ποτέ το ακίνητο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή κάνω εν μέρει τακτοποίηση, απλά δηλώνω ότι υπάρχει ρυμοτομούμενο τμήμα χωρίς να το τακτοποιήσω.Κατά τ'άλλα, για την αυθαιρεσία που έχει, δεν έχω στοιχεία.Και ούτε πρόκειται να βρω (έγινε αντικατάσταση στέγης).Το μόνο έγγραφο που υπάρχει είναι από το τμήμα αυθαιρέτων, που τον γράψανε....αλλά αυτό το έγγραφο δόθηκε εδώ και καμιά βδομάδα...Σε αεροφωτογραφία που έχω, δεν καταλαβαίνεις διαφορά της νέας στέγης με την παλιά!Δεν μπορώ να αρκεστώ σε ΥΔ? ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα περί ΥΔ, αλλά το τμήμα αυθαιρέτων του βγάζει πρόστιμο 25.000!!!!!!!και γνωρίζω ότι η στέγη αντικαταστάθηκε πριν από καμιά 10 χρόνια, αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω!Ευχαριστώ για την απάντηση ΙΑΣΟΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

Το ..."κλειδί" για την υπόθεση αυτή είναι αυτό που αναφέρεις: "Σε αεροφωτογραφία που έχω, δεν καταλαβαίνεις διαφορά της νέας στέγης με την παλιά"! Ίσως με φωτοερμηνεία, ίσως με άλλη νεώτερη αεροφωτογραφία κ.λπ. Σε τελική ανάλυση, αν το "περίγραμμα" της στέγης είναι ίδιο (με το παλιό) κάνε τη δήλωση, επισύναψε την αεροφωτογραφία, εξόφλησε το πρόστιμο της δήλωσης (με αναλυτικό), κάνε τη διαδικασία για άρση του προστίμου από την πολεοδομία κι ας τους ν' αποδείξουν αυτοί ότι, έγινε εκτός προθεσμίας (αν είσαι τυχερή κι ελεγχθείς).....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι,

 

Είναι ένα κτίριο που με βάση μια μελέτη που έχει κάνει η Πολεοδομία φαίνεται ότι είναι προ του 1955 (προ του 1920 για την ακρίβεια)

Ο πελάτης μου έχει νοικιάσει το χώρο για μαγαζί με Φυτοπροστατευτικά προϊόντα και του ζητείται από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης

οικοδομική άδεια (που το κτίσμα δεν έχει) για να πάρει την άδεια λειτουργίας! Την βεβαίωση από την Πολεοδομία οτι ειναί κτισμα προ του 1955

κ νομίμως υφιστάμενο δεν την κάνουν δεκτή και ζητούν οικοδομική αδεία μόνο. Τι άλλο πρέπει να προσκομίσω στο Υπουργείο για να εγκρίνει και να

δώσει άδεια λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

Οι Υπηρεσίες ζητάνε την Οικοδομική Άδεια ως αποδεικτικό νομιμότητας του κτιρίου.

Να τους προσκομίσεις, λοιπόν, τον ΝΟΚ (πάρε και τον ΓΟΚ) που λέει για το αν τα κτίρια προ του 55 είναι νομίμως υφιστάμενα ή όχι.....

 

Και να τους ζητήσεις την άρνησή τους .... γραπτώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.