Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφε, χωρίς πάλι να με παρεξηγήσεις.

 

".....που έχει δεοντολογικούς κανόνες, ....που απαγορεύεται η διαφήμιση και .....που έχει τόσους περιορισμούς".

 

Ξυπνήστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει φίλε μου δεν σε παρεξηγούμε απλά κάποιοι απο μας δεν θέλουμε να ξεφτυλίζουμε το επάγγελμα.

Αν εσυ το θεωρείς "προϊόν" σουπερμάρκετ μεγειά σου με χαρά σου.

Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.

Έχω κάνει ένα τοπογραφικό με εξάρτηση ΕΓΣΑ και με χρήση GPS.

Πήρα καμιά 40αριά σημεία, έκανα την αποτύπωση και όλα καλά.

Επέιδή είναι για άρση πρέπει να κατατεθεί πολεοδομία και να πληρώση αμοιβές για ΤΕΕ.

Ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να τσεκάρω? (Υποθέτω τριγωνισμός και χρήση τριγωνομετρικού σημείου για εμπροσθοτομία). Και πόσα σημεία πρέπει να βάλω? Γιατί με ένα (αν εννοεί το σταθμό αναφοράς που παίρνει το GPS) βγαίνει μικρό το κόστος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει κανόνας αφού οι εργασίες που έκανες με το GPS δεν προβλέπονται στον 696/74!(λογικό) Και το ακόμα χειρότερο; Δεν υπάρχει κανείς να ελέγξει αν έβγαλες σωστά την αμοιβή!

Οπότε ή βάζεις τα προβλεπόμενα (χρήση τριγωνομετρικού για εξάρτηση, τριγωνισμοι - οπισθοτομία για πιο φτηνά, πολυγωνομετρίες και αποτύπωση-κτηματογράφηση με υψόμετρα) ή βάζεις μόνο την αποτύπωση με τις πολυγωνομετρίες. Φυσικά το τελευταίο δεν ενδύκνειται αλλά δυστυχώς από τις υπηρεσίες περνάνε τα πάντα...

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι τη βοήθειά σας γιατί έχω "κολλήσει"......

 

Για εντός οικισμού < 2000 κατοίκων, χωρίς σχέδιο, πάω με αμοιβές τοπογραφικών για εντός ή εκτός σχεδίου ?

Link to comment
Share on other sites

ναι. σε οικισμούς <2000, βαζεις για οικοπεδο εντος σχεδίου.

Δες εγκύκλιος 8/90, Κεφαλαιο 3, Παραγραφος 2. OIKΟΠΕΔΑ ΣΕ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΣΕ ΟΙΚΙΣΜΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ

http://www.amoives.gr/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-8-90-dt28.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι οι ελάχιστες αμοιβές έχουν καταργηθεί. Για καθαρά πληροφοριακούς λόγους αυτή η εφαρμογή μπορεί να βοηθήσει στο κόστος του τοπογραφικού. Τουλάχιστον δουλέψτε το, έχει και ένα πεδίο για την έκπτωση που είναι γύρω στο 40% συνήθως. Όσον αφορά στα τριγωνομερικά η τιμή μονάδος για ίδρυση είναι 1300, δίοτι τω καιρώ εκείνο (1974) ίδρυση ήταν να κάνεις ολόκληρη εργασία δημιουργίας βάθρου. Σε γενικές γραμμές καλό είναι την ίδρυση τριγωνομετρικών να μην την χρεώνετε ή να βάζετε μια συμβολική τιμή. Βέβαια αυτά είναι προσωπικές στρατηγικές του καθενός.

 

Η εφαρμογή στο http://www.topographos.net/index.php/amoivi-topografikou/elaxisti-amoivi-topografikou

Μπορείς και από το portal του ΤΕΕνα βγάλεις μια αμοιβή, αλλά για γρήγορο και εύχρηστο τρόπο, νομίζω η εφαρμογή λειτουργεί αρκετά καλά.

Edited by letterjohn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.