Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πρώτο μου εκτός σχεδίου! Ενημερωθείτε και ενημερώστε με!


Recommended Posts

georgegaleos

 

Νομιζω οτι η Λεμπεση εχει δικιο και στο τελος αυτο θα ισχυσει αλλα αυτο θα το μαθουμε σιγουρα στο πρωτο επεισοδιο της 8ης σεζον του θριλερ που ζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέχρι τώρα πληροφόρηση αυθαίρετα που ολοκλήρωσαν την Α κ' Β' φάση της διαδικασίας του Ν. 1337/83 και άρα έχουν ανασταλεί προσωρινά απο την κατεδάφιση, δεν απαιτείται να δηλωθούν. Φυσικά οι επιπλέον προσθήκες απαιτείται να δηλωθούν στον 4014. Η καλύτερη λύση-αν μου επιτρέπεις συνάδελφε- είναι μια επίσκεψη στην πολεοδομία να βρεθεί ο φάκελος να ανασύρεις όλα τα πρωτότυπα και να συζητήσεις το θέμα με τον προιστάμενο των αυθαιρέτων για να μην υπάρχει καμιά αμφιβολία, επειδή ο εν λόγω Νόμος είναι λίγο μπέρδεμα με τις φάσεις και τις εξαιρέσεις που είχε τότε.

Συμφωνω οτι οι επιπλεον προσθηκες πρεπει να δηλωθουν σε αυθαιρετο τακτοποιημενο με Τριτση...αλλα θεωρουμε οτι εχουμε οικοδομικη αδεια η οχι?δηλαδη λογιζεται ως οικοδομικη αδεια η τακτοποιηση με τριτση???

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη ομως που με τις δυο φασεις υπαρχει φακελος στην πολεοδομια και μπορω να εκδοσω καποιες αδειες δε μπορω να θεωρησω οτι εχω οικοδομικη αδεια?αλλωστε ολα τα εκτος σχεδιου δεν εχουν την Γ φαση.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω προσωπικά κατανοήσει ως τώρα συνάδελφοι, αν το για το κτίριο έχουν ολοκληρώθεί οι 2 φάσεις του Ν. 1337 (προσωρινή αναστολή απο κατεδάφιση) δεν χρειάζεται να δηλωθεί εκ νέου. Αν υπάρχουν επιπλεόν προσθήκες, αυτές θα ενταχθούν στο Ν. 4014 (με συντελεστή 2 -δηλαδη χωρίς Ο.Α.- αφού το κτίριο δεν έχει εξαιρεθεί απο την κατεδάφιση οριστικά).

Link to comment
Share on other sites

Η 2 φάσεις απλώς εξαιρούν προσωρινά απο κατεδάφιση. Συνεπώς μόνο με την Γ φάση έχεις πλήρως νόμιμο κτίσμα και άρα τα δικαιολογητικά του μπορείς να χρησιμοποιήσεις ώς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Από εισήγηση της Λεμπέση:

1. Σε οικόπεδα η γήπεδα, με αυθαίρετα χωρίς άδεια: δεν είναι σωστό

να είναι χωριστή πολεοδομική παράβαση (13) μία μάντρα ή μία

πλακόστρωση του εδάφους, αφού καλύπτεται από τη συνολική επιφάνεια

του αυθαιρέτου

Στις περιπτώσεις που δεν έχουν άδεια δεν πρέπει να ελέγχονται

τέτοια στοιχεία, αφού το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση τους

κλειστούς και ημιϋπαίθριους χώρους, και ο αυξητικός συντελεστής

είναι 2, αλλά βέβαια πρέπει να γίνεται σωστή αποτύπωση.

 

 

Εγώ έχω την περίπτωση κατοικίας 53,5 τ.μ., με 11,35 τ.μ. βεράντα η οποία διαθέτει ξύλινη πέρκολα, αποθήκη 5,3 τ.μ.(ξεχωριστό κτίσμα από την κατοικία) και το οικόπεδο περιφράσεται από φράκτη με τσιμεντόλιθους. Ποια η άποψή σας για το πρόστιμο. Πιστεύω ότι αυτή είναι μία περίπτωση που θα αντιμετωπιστεί πολλές φορές, οπότε θα ήταν ωφέλιμο να έχουμε τις απόψεις των συναδέλφων. Σύμφωνα με την Κα Λεμπέση ό ιδιοκτήτης πληρώνει μόνο το πρόστιμο για τους κλειστούς χώρους?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οικόπεδο περίπου 600τ.μ. στην Αγ. Μαρίνα Κορωπίου.

Επίπεδο 1 : Παλιό, αρχικώς δηλωμένο με ν1337 αλλά μάλλον δεν εξωφλήθηκε οπότε με τη δήλωση εκμεταλλεύομαι απλώς τη παλαιότητα.

Επίπεδο 2 : Μια χαρά σπίτι 100% αυθαίρετο με εξώστες, με στεγασμένες εξώστες και στεγασμένες βεράντες. (κολώνες είτε ξύλινες είτε ΒΕΤΟΝ και κεραμίδι)

Επίπεδο 3 : Με εξωτερική σκάλα από το Επ.2 ανεβαίνω και έχω άλλο σπίτι μικρότερο με μικρά στέγαστρα και ανοικτή βεράντα.

Τα βασικά πρόστιμα είναι εύκολα....

Από εκεί και πέρα....

1. Με τους εξώστες στα εκτός σχεδίου και 100% αυθαίρετα έχουμε βγάλει άκρη;;; Μπαίνουν κάπου;;; Με αναλυτικό προφανώς αν μπαίνουν... εεε;

2. Τα υπόστεγα και τους στεγασμένους εξώστες, τί τα κάνω αφού δεν έχω % ποσοστά, αφού δεν κάνω Δ.Καλ.;;;

3. Τί γίνεται με τις νομότυπες μάντρες... θεωρώ ότι το οικόπεδο θα έπρεπε να μην έχει τίποτε οπότε τις βάζω με αναλυτικό;;;

4. ΣΟΣ! Τί γίνεται με αποστάσεις από τα όρια;;; Ποιές είναι οι επιτρεπόμενες συνήθως;

 

Λοιπόν, με το θάρρος του αρχικού ερωτούντος, θα ήθελα μετά από τόσες διευκρινήσεις και με τις τυχόν αλλαγές που διατυπώνονται σε άλλα threads, να απαντήσουμε εν συντομία τα παραπάνω ερωτήματα....

Αντε!... γιατί εσείς ωραία τα λέτε αλλά δεν έχω κάνει τίποτα και με ρωτάει ο άνθρωπος!

 

Λοιπόν, το βασικό πρόστιμο είναι όλα τα τετραγωνικά κλειστών χώρων ξεχωρισμένα ανάλογα τη παλαιότητα...

1. Εξώστες λαμβάνονται υπόψη; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

2. Αν ΝΑΙ στο (1) τότε οι εξώστες με αναλυτικό; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

3. Μάντρες που τηρούν τα ύψη αλλά προφανώς είναι αυθαίρετες μετριώνται; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

4. Υψος ψάχνω κάπως;;; (Μην απαντήσετε μόνο με ναί ή όχι, πείτε και πώς!!!)

5. Η/Χ και στέγαστρα με αναλυτικό;;; Αφού δεν έχω όρους; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

6. Αποστάσεις προφανώς δεν λαμβάνω υπόψη... Ναι; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ).

 

Παιδιά όσο πιό σύντομοι μπορείτε για να τελειώνουμε με τις παραπάνω απορίες.,..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λοιπόν, με το θάρρος του αρχικού ερωτούντος, θα ήθελα μετά από τόσες διευκρινήσεις και με τις τυχόν αλλαγές που διατυπώνονται σε άλλα threads, να απαντήσουμε εν συντομία τα παραπάνω ερωτήματα....

Αντε!... γιατί εσείς ωραία τα λέτε αλλά δεν έχω κάνει τίποτα και με ρωτάει ο άνθρωπος!

 

Λοιπόν, το βασικό πρόστιμο είναι όλα τα τετραγωνικά κλειστών χώρων ξεχωρισμένα ανάλογα τη παλαιότητα...

1. Εξώστες λαμβάνονται υπόψη; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

2. Αν ΝΑΙ στο (1) τότε οι εξώστες με αναλυτικό; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

3. Μάντρες που τηρούν τα ύψη αλλά προφανώς είναι αυθαίρετες μετριώνται; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

4. Υψος ψάχνω κάπως;;; (Μην απαντήσετε μόνο με ναί ή όχι, πείτε και πώς!!!)

5. Η/Χ και στέγαστρα με αναλυτικό;;; Αφού δεν έχω όρους; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

6. Αποστάσεις προφανώς δεν λαμβάνω υπόψη... Ναι; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ).

 

Παιδιά όσο πιό σύντομοι μπορείτε για να τελειώνουμε με τις παραπάνω απορίες.,..

 

1. Οχι, γενικά (ναι με αναλυτικό την κεραμοσκεπή)

2. Δες το (1)

3. Οχι, αλλά αποτυπώνονται στα σχέδια (και να μην τηρούν τα ύψη όχι πάλι, αλλά αποτυπώνονται στα σχέδια)

4. Ναι, (τα 7,5μ στα εκτός σχεδίου)

5. Ναι, με αναλυτικό

6. Ναι, δεν λαμβανεις υπόψη αποστάσεις

 

Τουλάχιστον αυτά εγώ τηρώ.

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις by loser

 

1. Εξώστες λαμβάνονται υπόψη; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ) Ναι με Αναλυτικό

3. Μάντρες που τηρούν τα ύψη αλλά προφανώς είναι αυθαίρετες μετριώνται; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

 

Μετρώνται με αναλυτικό .δεν υπάρχει μαντρα σε μη άρτιο οικόπεδο εκτός σχεδίου με συμπαγές τμήμα επιτρέπεται μόνο πρόχειρο σύρμα

4. Ύψος ψάχνω κάπως;;; ( Μην απαντήσετε μόνο με ναί ή όχι, πείτε και πώς!!! )

 

Ναι στα εκτός σχεδίου είναι 4 μονώροφη , 7,5 διώροφη + στέγη άρα αν είσαι πιο κάτω δεν έχεις υπέρβαση

5. Η/Χ και στέγαστρα με αναλυτικό;;; Αφού δεν έχω όρους; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

 

Με αναλυτικό αν είναι ανοικτός .

6. Αποστάσεις προφανώς δεν λαμβάνω υπόψη... Ναι; (ΝΑΙ ή ΟΧΙ).

 

Όχι

 

Τα πρόστιμα δεν είναι εύκολα , αν βγάλεις λιγότερο πρόστιμο , θα επακολουθήσουν και έλεγχοι με αποτέλεσμα να ξανακαλέσουν τον πελάτη σου να ξαναπληρώσει η ο επόμενος με την μεταβίβαση να μην δίνει βεβαίωση και να γίνεις ρόμπα προσοχή !!!!!

 

Επίσης σκάλες εξωτερικές και αυτές με αναλυτικό ανά κατηγορίες .

 

 

Με τι τιμές ζώνης δουλεύεις συνάδελφε. ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.